Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-10, 08:15   #1
manupopescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Exclamation ALCO ulei

Salutare,

Ieri, am facut schimbul de ulei si am mers la sugestia vanzatorului pe ALCO 10W40 ce i-am si turnat in GOLF 4 1.4L AXP 2001.
Sfatul vanzatorului: "tot ulei este, numa' ca pe Mobil1 si Castrol in pret ai costuri imense de reclama. In plus, e 100% nemtesc." (inclin sa-i dau dreptate)
Sfatul mecanicului:"eu am pus in opel si in 1000 km mi-a mancat 3 litri si a trebuit sa-l schimb."

Ati avut experiente neplacute si voi cu Alco?
Sau sunt printre voi ce folosesc ALCO de ceva vreme si sunt multumiti de producator?

Sa auzim de bine.

Manu
manupopescu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 11:35   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: ALCO ulei

Torn asa ceva in motor pe raspunderea expresa a clientului.La benzinar merge.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 13:57   #3
manupopescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Default Re: ALCO ulei

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Torn asa ceva in motor pe raspunderea expresa a clientului.La benzinar merge.
Domnule turbojack, totusi, de ce pe raspunedea clientului? De ce nu va inspira incredere marca? Ati avut experiente neplacute?
Ori, datorita faptului ca nu este o firma la fel de cunoscuta (ex. Castrol, Mobil 1, Elf, Total, Valvoline etc) nu folositi?

Numai bine,

Manu
manupopescu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 17:05   #4
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: ALCO ulei

si Floriol tot ulei e.

Nu poti compara experienta si cercetarea unor companii mari gen Mobil1 sau Castrol cu o companie cvasi necunoscuta.

Vanzatorul vrea sa isi vanda marfa. Atat. Tu inclini sa ii dai dreptate unuia care nu e in domeniu si a carui experienta legata de uleiuri se rezuma doar la pretul cu sau fara TVA. Probabil ca poate da sfaturi si in privinta energiei atomice sau a aparatelor foto DSLR sau a extraterestrilor sau... Ce naiba, suntem romani doar, le stim pe toate.

----

Apropo, nu am gasit pe net nici o informatie despre Alco Germania. Doar in Canada e un producator de uleiuri Alco. In Germania nu am gasit decat Alco Filters, altceva nimic http://www.alcofilters.com/default_en.aspx.

Pana la urma m-am lamurit din poza asta:
https://img87.imageshack.us/img87/6199/dsc00246an1.jpg

Deci asta e un ulei produs de o companie de filtre.. I rest my case. Poti sa fii sigur ca macar ambalajul e produs in Germania.

Last edited by CataNOS; 12-10-10 at 17:21.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 09:13   #5
manupopescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Default Re: ALCO ulei

Quote:
Originally Posted by CataNOS View Post
si Floriol tot ulei e.

Nu poti compara experienta si cercetarea unor companii mari gen Mobil1 sau Castrol cu o companie cvasi necunoscuta.

Vanzatorul vrea sa isi vanda marfa. Atat. Tu inclini sa ii dai dreptate unuia care nu e in domeniu si a carui experienta legata de uleiuri se rezuma doar la pretul cu sau fara TVA. Probabil ca poate da sfaturi si in privinta energiei atomice sau a aparatelor foto DSLR sau a extraterestrilor sau... Ce naiba, suntem romani doar, le stim pe toate.

----

Apropo, nu am gasit pe net nici o informatie despre Alco Germania. Doar in Canada e un producator de uleiuri Alco. In Germania nu am gasit decat Alco Filters, altceva nimic http://www.alcofilters.com/default_en.aspx.

Pana la urma m-am lamurit din poza asta:
https://img87.imageshack.us/img87/6199/dsc00246an1.jpg

Deci asta e un ulei produs de o companie de filtre.. I rest my case. Poti sa fii sigur ca macar ambalajul e produs in Germania.
intrebarea mea este:
Ati avut experiente neplacute si voi cu Alco?
Sau sunt printre voi ce folosesc ALCO de ceva vreme si sunt multumiti de producator?


Am contactat totusi in germania firma ALCO si raspunsul a fost ca din pacate nu au website pentru uleiuri. Au atasat fisa tehnica a uleiului si specificatia ca uleiul este produs in Germania special pentru ALCO. (deci ALCO doar isi pune brand-ul pe acest ambabalaj)
Product Description
ALCO KTX Turbo SAE 10W-40 is a semi-synthetic low friction oil to be used in passenger
cars gasoline and diesel engines. It is produced by blending high quality synthetic components
and mineral base stocks and additives of most progressive technology.
Suitable also under severe operating conditions in modern passenger car engines, turbo- or
non-turbo charged.

ALCO KTX Turbo SAE 10W-40 by its optimized formulation provides lowered fuel- and oil consumption. Because of its extended viscosity range the all seasons use is possible.
The dispersing power, expressed by the performance level of this product, prevents deposits and pluggings in the oil circuit and thus keeps the engine clean. Modern oxidation inhibitors extend the service life of the oil and the optimal wear protection cares for long engine life.

Printre calificari: VW 500 00 / 505 00

Nu neg faptul ca Mobil1, Castrol si alte firme sunt mari producatori, dar ca in orice segment al idustriei auto in momentul in care pe ambalaj scrii 10W40, trebuie ca produsul sa corespuna unui minim de cerinte. Sincer, mai multa incredere am intr-un noname (nu cred ca este valabil pt ALCO) "made in germany" decat in Castrol "made in turkey".

Ca sa revenim la intrebarea initiala, in afara de explicatii care nu sunt palpabile, exista vreun caz concret de experiente placute sau neplacute cu astfel de ulei?

Numai bine!

Last edited by manupopescu; 13-10-10 at 09:16.
manupopescu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 11:27   #6
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: ALCO ulei

Mie incepe sa imi semene a reclama ce zici tu pe aici. Sau cel putin incerci sa te convingi cu orice chip ca ai facut o alegere buna.
La fel ca cei care baga prostii gen duralube, metabond, engine honey si alte minunatii in motor, chiar de curand i-am auzit pe unii in Carrefour cum vroiau sa cumpere chiar mai multe sortimente de "aditivi" sa ii toarne in motor, un fel de cocktail lubrifiant, doar ca nu s-ar fi numit Sex on the Beach, ci mai degraba Car on "Butuci". Stateau in fata raftului ca niste copii in fata standului de bomboane. Cand le-am sugerat ca o sa isi f%^a motorul, s-au uitat urat la mine, i-am lasat in plata lor. La urma urmei fiecare isi baga ce vrea in motor. Eu nu as baga asa ceva nici daca mi s-ar oferi pe gratis la revizie.

Alco pare a fi un fel de Aro (compania care vinde sub licenta orice de la apa la hartie igienica). De unde stii ca uleiul e produs in Germania si nu vine in tamburi de sute de litri din Turcia si imbuteliat la ei in sticlute? Doar pentru ca scrie Made in Germany pe sticla?

La o adica, de ce conteaza asa mult tara de productie, utilajele tot alea sunt, fie ca fabrica e in germania sau in oricare alta parte a lumii?
Crezi ca Herr Hans apasa mai bine pe buton decat Mustafa?

Compari no-name-ul Alco (o companie care nu are nici macar un site pentru uleiul asta) cu Castrol, o companie cu zeci de ani de experienta in toate domeniile auto, inclusiv motorsport?
Da, Alco e un no-name, n-am auzit pana acum niciodata de marca asta de uleiuri, si lucrez in domeniu.

Ce argumente ai in favoarea lui Alco cand spui ca ii preferi pe ei?
Zici ca explicatiile mele legate de experienta producatorului nu sunt palpabile.
Tu ai dat vreo explicatie palpabila in afara de "made in germany"?
Era chiar asa de greu sa pastrezi uleiul aprobat de producator? Era o diferenta mai mare de 10 ron pe litru? Stii ca nu se recomanda schimbarea producatorului uleiului pe toata durata vietii masinii? Asta nu din ratiuni comerciale, te asigur.

Numai bine!

Last edited by CataNOS; 13-10-10 at 11:29.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 13:24   #7
manupopescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Default Re: ALCO ulei

Cata, nu intentionez sa fac reclama. In toate aceste recomandari ale producatorului, exista anumite aspecte comerciale. De 5 ani lucrez in industria auto, in logistica, si vad de unde vin componentele, unde se fabrica, unde se asambleaza, ce manevre se fac, si unde se livreaza mai departe.

Sunt de acord cu tine cum ca Herr Hans cumpara de la Mustafa. Asta-i comertul pana la urma, are riscurile lui.

Legat de aspectele comerciale, da-mi voie sa-ti dau 2 exemple intalnite de mine:
1.
VW are ca furnizor agreat gigantul Tyco Electronics.
Tyco Electronisc are ca actionar cu 60% pe cei de la VW.

2.
Compania X din Gorj, mare dealer Dacia recomanda numai Castrol.
Castrol, la X litri de ulei a echipat compania respectiva cu care un elevator. (afirmatie a unui fost angajat)

Ideea e ca faptul e implinit. Am mers pe recomandarea unui angajat la Bardi, care mi-a zis ca e OK uleiul, si ca el personal il foloseste de mult timp. Nu stiu daca a ascuns ceva in recomandarea lui.

Sa merg cu el tura asta de 10.000 km, sau sa-l schimb cat mai repede? (de la 110.k la 120.k)

Last edited by manupopescu; 13-10-10 at 13:27.
manupopescu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 19:18   #8
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: ALCO ulei

alco am eu intr-o masina pe care am dat 500E, am dat 7 E pe un bidon de 4L, am luat 2 bidoane dar vad ca dupa 6-7 mii km nu a scazut nivelu.

nu as baga asa ceva intr-o masina mai scumpa de 2000 euro, dar la cazane merge
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 19:28   #9
alex.manea

Stage 5
 
alex.manea's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 330
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Post Re: ALCO ulei

Apropo de uleiuri care nu au un sistem de marketing in Romania, cei de la FINKE de exemplu nu sunt cunoscuti in Romania pentru ca sunt de putin timp in piata, dar tin sa precizez ca au certificari de la producatorii auto gen BMW, Ford, Mercedes, GM, VW, si se produce doar in Germania spre deosebire de Marci de prestigiu precum Mobil 1, Castrol si Elf care se mai fac si prin Turcia, Elf chiar prin Romania, la Brasov.

Eu zic ca un ulei care primeste certificari de la producatorii auto este bun de pus in masina, doar cei de la BMW spre exemplu nu certifica un ulei daca nu este conform cu specificatiile motoarelor lor.
alex.manea is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 13:42   #10
cosminbyk

Stage 3
 
cosminbyk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 114
Thumbs up Re: ALCO ulei

salutare

La Cluj avem 5 masini care fac distributie. media de km pe zi este de aprox. 350. Toate masinile sunt fabricate dupa 2006 si unele se apropie de 200.000 km iar altele au trecut deja. La toate se fac reviziile atat cu ulei Alco cat si cu filtre Alco de la starea noua si inca nu au fost probleme cu nici una. Asa ca nu mai vorbiti cei care nu ati incercat inca uleiul...
Concluzie: despre alco numai "de bine" din partea mea!
__________________
cosminbyk is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 16:14   #11
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: ALCO ulei

Quote:
Originally Posted by cosminbyk View Post
salutare

La Cluj avem 5 masini care fac distributie. media de km pe zi este de aprox. 350. Toate masinile sunt fabricate dupa 2006 si unele se apropie de 200.000 km iar altele au trecut deja. La toate se fac reviziile atat cu ulei Alco cat si cu filtre Alco de la starea noua si inca nu au fost probleme cu nici una. Asa ca nu mai vorbiti cei care nu ati incercat inca uleiul...
Concluzie: despre alco numai "de bine" din partea mea!
nuhs ce sa zic personal despre acest ulei. Asa si eu merg pe aral...multi spun ca nu e bun dar decat mobil facut la turci mai bine aral. totusi astept si eu pareri despre aral.
G0rdy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -