Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-10, 19:01   #1
Razvansev

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 123
Post Probleme montare ceasuri suplimentare

Salut baietzii,,
Am cumparat ceasuri suplimentare ptr stalp ,mai exact Voltmetru,Temperatura Evacuare gaze si Combinatie Air/Fuel

Ceasul ptr volmetru l`am legat si functioneaza perfect ,insa nu stiu cum se leaga cel de Air/Fuel.
La cel de Temperatura evacuare , am montat sonda in galerie , lucreaza perfect insa cand pun contactul , Volmetrul si Air/Fuel isi fac testul , insa cel de temperatura nuh.L-am conectat si nu sare mai mult de 200 Grade..practic de acolo incepe numerotarea.Ce sa fie de vina(sonda am probato si merge)?Cum pot face proba la ceas sa vad daca urca si coboara indicatorul.
Este vorba de ceasuri analogice FK Super Contrast.Va rog frumos ,daca ma poate ajuta cineva...sa comenteze pe forum sau pe id:cedryk88
Razvansev is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 17:49   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Probleme montare ceasuri suplimentare

sonda la temperatura gazelor unde este montata?
cel mai simplu mod de a-i face proba e sa incalzesti sonda cu bricheta pana urca acul...

afr-ul se leaga de sonda lambda,care sonda este de mai multe feluri ca numar de fire si ca si banda(wideband,narrowband)
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 20:25   #3
Razvansev

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 123
Default Re: Probleme montare ceasuri suplimentare

ceasuri de temperatura evacuare gaze,l`am desfacut si era firul dezlipit de alimenta bobina...insa care dintre sonte,am 2 inainte de catalizator si 1 dupa...catalizatoru numai este.am inteles ca pe sonda la care variaza voltajul intre 0,1 -0,9 V .Nu imi afecteaza sonda sau ceva la masina daca ma leg de ea?
Razvansev is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 21:17   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Probleme montare ceasuri suplimentare

uite sincer asta nu stiu sa-ti spun,aproape sunt sigur ca nu are ce sa-ti afecteze fiindca doar citeste informatia de pe acel fir nu strica in vreun fel calitatea semnalului
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 01:21   #5
Razvansev

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 123
Default Re: Probleme montare ceasuri suplimentare

asa am inteles si eu de la atlii
Razvansev is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 12:36   #6
repsol23

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Re: Probleme montare ceasuri suplimentare

Salut ...si eu am cumparat ceasuri Turbo boost,air fuel,si presiune ulei ...:P Habar nu am cum sa le instalez...Aveti vreo idee daca turbo boost afecteaza in vreun fell puterea masini ?
repsol23 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -