Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-10, 14:53   #1
N3n3a

Stage 5
 
N3n3a's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 559
Default Km in bord

Salutare..
As avea si eu nevoie de un pic de ajutor.. Am un Opel Corsa C din 2001, masina de servici, care sta mereu la mine, datorita unor probleme cu sefii nu prea mai pot face km prea multi in interes propriu, problema e urmatoarea, as putea face in vreun fel: gen sa scot vreo mufa din bord sa nu mai "contorizeze" km ? chiar nu ma pricep la asa ceva si as vrea sa stiu daca se poate face ceva..
Multumesc anticipat
__________________
N3n3a is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 17:18   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Km in bord

Ce motorizare?
Scoti cablul de pe cutie,sau iti cumperi masina ta.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 19:53   #3
N3n3a

Stage 5
 
N3n3a's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 559
Default Re: Km in bord

motorul este de 1.2 benzina.
N3n3a is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 23:10   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Km in bord

Si ce te faci cand trebuie sa faci revizia si sefu' nu-ti da niciun ban pentru ca el stie ca nu s-au facut 15000km?

In fine, cred ca poti sa mergi asa cu ea si sa gasesti pe cineva cu Tech2 care sa-ti dea din ei inapoi. Dar nu stiu cati ar fi incantati sa faca asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 23:41   #5
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: Km in bord

intrerupi semnalul de la senzorul de abs. nu va mai inregistra km da nici nu va mai functiona abs-ul
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 23:45   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Km in bord

Desconectezi senzorul de la transmisie.

Sau demontezi bordul si scoti firul care alimenteaza Tahometrul deobicei e cel mai mare de acolo sau poti sa cumperi un manual de service cu toate detaliile si-ti va indica acolo care si cum.

Dar calculatorul tot va stoca km reali asa ca daca esti prins nu stiu ce patesti.

Sfatul meu totusi e fie sa mergi cu autobuzul in scop personal sau sa-ti cumperi un harb mic si ieftin pt. treburile personale.
cangri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -