Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-10, 17:56   #1
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Problema alarma !

Azi am vrut sa montez o alarma Pilot , din greseala am comfundat + si - si a inceput sa miroase a fum calculatoru , l-am montat superficial si am obs ca se armeaza / dezarmeaza merge totul! Pana cand am ajuns sa leg cu inchiderea am luat firele alb si maro de la inchidere si le-am legat cu cele de la alarma respectiv albastru si verde ! Cand apas pe telecomanda nu se intampla nimica nici daca trag de motoras nu se actioneaza dar daca ating cablurile inchiderea functioneaza ! Ce poate fi? Am facut eu ceva sau este de vina alarma !? Multumesc!
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 18:47   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Problema alarma !

Pilot? Ce pilot?
Calculator?Ce calculator?
Ce cabluri atingi?
Fum inseamna ceva ars.
Ce masina?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 19:27   #3
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Problema alarma !

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Pilot? Ce pilot?
Calculator?Ce calculator?
Ce cabluri atingi?
Fum inseamna ceva ars.
Ce masina?
Pai alarma Pilot nu mai stiu exact modelul . Cand cablu maro de la inchidere este cuplat cu cablu verde sau alabstru ( unu dintre ele) daca le ating pe celelalte 2 ramase motorasele se actioneaza daca toate cele 4 cabluri sunt cuplate nu se intampla nimica nici daca trag de motoras nu se misca!
Fumul a iesit cand am luat curent de la scrumiera pt calculatoru alarmei si cred ca am comfundat + cu - si a iesit putin fum ! Massina e un mercedes 190e da inchiderea centralizata tot pilot este !

Manual alarma https://img144.imageshack.us/f/pilotaa1018.jpg/ este vorba de firele albastru si verde de la deblocare !
Inchidere centralizata : am folosit firele maro si alb de la buton
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Pilot_IC_diagrama.jpg
Views:	89
Size:	94.1 KB
ID:	1661007  

Last edited by 69RUP; 18-09-10 at 19:49.
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 20:03   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Problema alarma !

in mod normal pe firele verde si albastru ai "semnal" doar dupa ce apesi pe butonul de inchis/deschis , ori la tine daca atingi firul maro de cele doua fire si se armeaza de pe amandoua e clar ca ceva ai bulit in modulul de alarma;ai incercat sa-l desfaci(de obicei sunt prinse in 2-3 suruburi) si sa vezi daca e vreun cablaj ars,vreo piesa facuta scrum?
in manualul alarmei apare vreo setare legata de timpul cat tine impulsul de deschidere/inchidere si polaritatea iesirilor?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 20:11   #5
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Problema alarma !

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
in mod normal pe firele verde si albastru ai "semnal" doar dupa ce apesi pe butonul de inchis/deschis , ori la tine daca atingi firul maro de cele doua fire si se armeaza de pe amandoua e clar ca ceva ai bulit in modulul de alarma;ai incercat sa-l desfaci(de obicei sunt prinse in 2-3 suruburi) si sa vezi daca e vreun cablaj ars,vreo piesa facuta scrum?
in manualul alarmei apare vreo setare legata de timpul cat tine impulsul de deschidere/inchidere si polaritatea iesirilor?
Nu am desfacut-o deoarece are un mic sigiliu si are garantie ... am facut legaturile de 4 ori de la cap coada si nimica
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 20:26   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Problema alarma !

bun,daca are garantie sterge topicul asta ,si ca si cand n-ai fi pus firele invers la montaj te duci cu ea sa ti-o schimbe,mai ales ca partea de alarma functioneaza din cate am inteles
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 22:30   #7
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Problema alarma !

vezi ca are comanda pe minus
trebuie cate un releu pe inchidere si deschidere
si au am pus firele invers dar nu a patit nimic spre surprinderea mea
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 13:35   #8
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Problema alarma !

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
vezi ca are comanda pe minus
trebuie cate un releu pe inchidere si deschidere
si au am pus firele invers dar nu a patit nimic spre surprinderea mea
Nu merge cum am zis eu deoarece am mai montat 1 si mergea cum am facut eu mai am o intrebare:
Masina find un 190e are inchidere cu "aer" din centrala iese 1 tub in T si o mufa cu 3 cabluri .. stie cineva ce sunt cablurile banuiesc ca este + si - da ramane un cablu pt deschidere sau poate 1 este + masa e luata din alta parte iar cele 2 ramase sunt comenzile!?
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 13:35   #9
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Problema alarma !

ai bulit un circuit integrat, uln2003 este codul lui, daca ai varianta pilot cu telecomenzi negre, circuitul este smd si ai nevoie de ajutor specializat, costa vreo 6 lei smd si 3 lei capsula clasica, insa inainte de a face asta,la pilot iesirea de comanda la inchiderea centralizata este inseriata cu cate o rezistentade vreo 100 ohmi tot smd pentru protectia la astfel de fapte, verifica cu un led pus la plus un capat si celalat la iesirile de inchis deschis si vezi daca ai semnal cand armezi-dezarmezi.
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 13:49   #10
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Problema alarma !

Quote:
Originally Posted by Catalyn View Post
ai bulit un circuit integrat, uln2003 este codul lui, daca ai varianta pilot cu telecomenzi negre, circuitul este smd si ai nevoie de ajutor specializat, costa vreo 6 lei smd si 3 lei capsula clasica, insa inainte de a face asta,la pilot iesirea de comanda la inchiderea centralizata este inseriata cu cate o rezistentade vreo 100 ohmi tot smd pentru protectia la astfel de fapte, verifica cu un led pus la plus un capat si celalat la iesirile de inchis deschis si vezi daca ai semnal cand armezi-dezarmezi.
O duc in garantie daca nu o fac aia fac cum ai zis u!
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 14:41   #11
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Problema alarma !

Quote:
Originally Posted by 69RUP View Post
Nu merge cum am zis eu deoarece am mai montat 1 si mergea cum am facut eu mai am o intrebare:
Masina find un 190e are inchidere cu "aer" din centrala iese 1 tub in T si o mufa cu 3 cabluri .. stie cineva ce sunt cablurile banuiesc ca este + si - da ramane un cablu pt deschidere sau poate 1 este + masa e luata din alta parte iar cele 2 ramase sunt comenzile!?
din cele 3 fire unul e plus permanent care da impuls pe inchidere sau deschidere adica celelalte 2 fire
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -