Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-10, 14:06   #1
waly_kyw

Stage 3
 
waly_kyw's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 86
Default probleme calibra curent

sal,mi se aprinde becul de la baterie +becul rosu cu semnul exclamari.poate cineva sa_mi dea un sfat ce trebuie inlocuit
waly_kyw is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 00:13   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: probleme calibra curent

Da ,jumatate de masina , jumatatea care nu-ti place. Acum pe bune , pot sa fie 1001 de cauze pentru becul ala aprins . Eu totusi as masura partea de incarcare a bateriei , alternator ,releu regulator , punte diode etc .
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 17-08-10, 10:04   #3
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: probleme calibra curent

Quote:
Originally Posted by waly_kyw View Post
sal,mi se aprinde becul de la baterie +becul rosu cu semnul exclamari.poate cineva sa_mi dea un sfat ce trebuie inlocuit

clar trebuie schimbat becul...
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 17:07   #4
Dinte87

Stage 2
 
Dinte87's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
Default Re: probleme calibra curent

daca becul se aprinde dc l-ar ma skimba?u gandesti knd spui asa ceva?)).....omule becul de la baterie se aprinde knd ai probleme cu incarcarea...alternator,releu regulator de tensiune,puntea de diode sau vreun fir iesit si da la masa pe undeva...iar cel de exclamare se numeste ''alte pericole''(vezi decretul)...ala se aprinde cand apare o mica eroare in buna functionare a componentelor motorului,caroseriei.....fa un test:dupa ce scapi de beleaua cu bateria scoate firul de la frana de mana,scoate uleiul din motor,cutie viteze etc(sa nu uiti sal pui inapoi.))...o sa ai acelasi rezultat...se aprinde semnul exclamarii...succes
Dinte87 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 19:38   #5
waly_kyw

Stage 3
 
waly_kyw's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 86
Default Re: probleme calibra curent

era alternatorul,nu mai incarca dar cum am o baterie foarte buna pe masina ,abia dupa 40 km mia-m dat seama ca nu mai incarca alternatorul
waly_kyw is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 08:55   #6
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: probleme calibra curent

Quote:
Originally Posted by Dinte87 View Post
daca becul se aprinde dc l-ar ma skimba?u gandesti knd spui asa ceva?)).....omule becul de la baterie se aprinde knd ai probleme cu incarcarea...alternator,releu regulator de tensiune,puntea de diode sau vreun fir iesit si da la masa pe undeva...iar cel de exclamare se numeste ''alte pericole''(vezi decretul)...ala se aprinde cand apare o mica eroare in buna functionare a componentelor motorului,caroseriei.....fa un test:dupa ce scapi de beleaua cu bateria scoate firul de la frana de mana,scoate uleiul din motor,cutie viteze etc(sa nu uiti sal pui inapoi.))...o sa ai acelasi rezultat...se aprinde semnul exclamarii...succes
tu nu ai observat ca eu am glumit?
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 21:09   #7
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: probleme calibra curent

Quote:
Originally Posted by Dinte87 View Post
daca becul se aprinde dc l-ar ma skimba?u gandesti knd spui asa ceva?)).....omule becul de la baterie se aprinde knd ai probleme cu incarcarea...alternator,releu regulator de tensiune,puntea de diode sau vreun fir iesit si da la masa pe undeva...iar cel de exclamare se numeste ''alte pericole''(vezi decretul)...ala se aprinde cand apare o mica eroare in buna functionare a componentelor motorului,caroseriei.....fa un test:dupa ce scapi de beleaua cu bateria scoate firul de la frana de mana,scoate uleiul din motor,cutie viteze etc(sa nu uiti sal pui inapoi.))...o sa ai acelasi rezultat...se aprinde semnul exclamarii...succes
Te-ai luat de cineva care chiar stie ceva in domeniu masini , tu care ai scris un post lung in care ai scris foarte multe prostii
DaBotta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -