Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-10, 23:23   #1
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Unhappy Problema Bmw e36

Salutare! De curand, mi-am cumpararat un 318. Pana acum cateva zile, nici o problema. Am incercat sa ma "dau" la ea si cam pe la 120km/h a trepidat toata masina si cand am trecut la 130 s-a oprit din tremurat. N-am mai avut nici o problema, am prins 170 cu ea si m-am lasat. Azi, am incercat din nou, eu cu inca un amic in dreapta. De la 120km/h a inceput din nou sa tremure si nu se mai oprea. Am prins 150 si tot tremura. Mi-a fost frica sa o mai fortez si m-am lasat. Poate cineva sa imi spuna care ar putea fi problema?? La directie nu am nici o problema, mentionez ca pana la 120km/h nu imi face absolut nici o problema.Nici nu se aude ca ar merge. Am zis ca poate doar la anumite turatii incepe si tremura, dar nu. Doar in viteza a 5-a si peste 120km/h. E cam veche masina, din 1992/340000km. Dar alta problema nu am cu ea, si as vrea sa stiu ce trebuie schimbat, reparat etc. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat as fi foarte recunoscator Ms
__________________
frozya is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 08:50   #2
jhonutz33

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default Re: Problema Bmw e36

de obicei cand tremura la 100 120 si la 150 nu mai tremura e de la cauciucuri (are o boalfa unul), jante dezechlibrate sau strambe,daca tremura si la relati atunci ne gandeam si la un tampon de la motor
jhonutz33 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 08:56   #3
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: Problema Bmw e36

Quote:
Originally Posted by jhonutz33 View Post
de obicei cand tremura la 100 120 si la 150 nu mai tremura e de la cauciucuri (are o boalfa unul), jante dezechlibrate sau strambe,daca tremura si la relati atunci ne gandeam si la un tampon de la motor
Nu, nu am probleme cu ea la relanti sau la alte viteze. Mi-a zis un prieten intr-o zi ca am roata stanga fata bagata inauntru de sus. Aia sa fie? Trebuie sa dau roata jos sa ma uit pe acolo. Desi nu cred ca aia ar putea fi cauza, deoarece masina incepe deodata si tremura, nu treptat. si la 140-150 tremura la fel ca la 120. Ma gandesc nu cumva sa fie ceva de pe la cardan, Doamne fereste
frozya is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:03   #4
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Problema Bmw e36

Cand tremura cum zici tu, se simte din volan, de la motor sau de la cutie si grup?
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:04   #5
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Problema Bmw e36

Echilibreaza rotile . La fel am patit si eu la vechea masina , de la 100 in sus tremura . Am fost la o vulcanizare , am echilibrat toate rotile iar problema a disparut . Mai mult de 30-40 de lei nu te costa echilibratul , ai putea incerca .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:06   #6
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Problema Bmw e36

Verifica daca ai inele de centrare la jante, verifica foarte bine bucsile de la bratele fata (chiar daca cauciucul arata ok, e posibil sa fie imbatranit), verifica bara centrala de directie si bucsa la semicaseta.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 11:13   #7
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: Problema Bmw e36

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Cand tremura cum zici tu, se simte din volan, de la motor sau de la cutie si grup?
Tremura foarte tare volanul, impreuna cu toata masina.
frozya is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 11:15   #8
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: Problema Bmw e36

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Echilibreaza rotile . La fel am patit si eu la vechea masina , de la 100 in sus tremura . Am fost la o vulcanizare , am echilibrat toate rotile iar problema a disparut . Mai mult de 30-40 de lei nu te costa echilibratul , ai putea incerca .
Am sa fac si chestia asta. Mi-a mai zis cineva ca ar putea fi din rulmentul de la cardan. Eu sper sa nu fie asa grav
frozya is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 11:26   #9
jhonutz33

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default Re: Problema Bmw e36

Quote:
Originally Posted by frozya View Post
Tremura foarte tare volanul, impreuna cu toata masina.
Ai probleme cu un cauciuc are boalfa (rupta ramforsarea) am patit de nenumarate ori chestia asta. Pentru test schimba rotile din spate pe fata si vezi daca mai face la fel.
jhonutz33 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 11:31   #10
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: Problema Bmw e36

Quote:
Originally Posted by jhonutz33 View Post
Ai probleme cu un cauciuc are boalfa (rupta ramforsarea) am patit de nenumarate ori chestia asta. Pentru test schimba rotile din spate pe fata si vezi daca mai face la fel.
Ar mai putea fi si altceva. Pe spate, am jenti de model diferit. Nu prea diferit, dar conteaza diferenta de greutate intre ele?
frozya is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 11:44   #11
jhonutz33

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default Re: Problema Bmw e36

deci daca iti tremura volanul problema e de pe fatza si numai de pe fatza, pune rotile de pe spate in fatza nu conteaza ca sunt jante diferite, si dai in blana undeva si vezi care sunt rezultatele.

ps si eu am jenti diferite ca model si nu e problema ideea sa fie spe ex:r15 sau r14 toate 4
jhonutz33 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 12:03   #12
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: Problema Bmw e36

Quote:
Originally Posted by jhonutz33 View Post
deci daca iti tremura volanul problema e de pe fatza si numai de pe fatza, pune rotile de pe spate in fatza nu conteaza ca sunt jante diferite, si dai in blana undeva si vezi care sunt rezultatele.

ps si eu am jenti diferite ca model si nu e problema ideea sa fie spe ex:r15 sau r14 toate 4
Okay, o sa incerc sa le schimb cum ai zis tu si revin cu un rezultat
frozya is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 20:37   #13
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: Problema Bmw e36

verifica inelele de centrare,asa am patit si eu,tot la 120 imi trepida si era de la inele.bafta
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 20:27   #14
anturaj_cv9

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 5
Default Re: Problema Bmw e36

echilibreaza rotile la o vulcanizare si ai rez probl
anturaj_cv9 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -