Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-10, 19:34   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Intrebare bord MFA consum benzina

sal detin un golf 3 1.8 benzina din 93

as avea si eu o intrebare dak imi poate spune cineva.. vreau sa stiu cam cat ar consuma a mea.. ca am impresia ca totusi e prea mult nu am stat exact sa fac plinu sa vad cati km fac.. pt ca am avut incredere in ceea ce imi zice MFA acolo pe bord )

pe bord deobicei imi sta pe la 11.. un 12 prin oras la 100 km.. dar de exemplu daca pierd pe undeva benzina sa zicem.. calculatorul asta de pe bord s ar actualiza si el si ar fi corect ? mi ar calcula cu tot cu cat pierd ?

eu am observat ca fumu care imi iese pe toba e cam negru atunci cand accelerez.. cand dau niste talpi de accelerare mai ies si niste mici picaturi dastea de benzina..

ms
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:34   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Intrebare bord MFA consum benzina

picaturile alea sunt de condens nu de benzina
daca scoate fum negru inseamna ca merge cu prea multa benzina si consumul s-ar putea sa fie cel real,ar trebui sa dai jos bujiile sa te uiti la culoarea lor...daca sunt afumate ai ceva probleme la partea de alimentare,adica ii vine benzina prea multa
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 05:27   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Intrebare bord MFA consum benzina

da bujiile sunt afumate negre destul de rau.. deocamdata ma tot chinui sa caut o fisha de bujie centrala ca pare cam cu probleme asta care o am eu.. e si prinsa cu niste banda adeziva la mijloc.. si m am si curentat cand am verificat o o data

cele 4 care intra in bujiile sunt bune fac scantei si nu ma curenteaza.. bujiile deasemenea sunt pt aceasta masina..

e o problema mai complicata asta din cate am inteles cu afumarea bujiilor pt ca poate sa fie ori de la aia.. ori de la aia.. si tot asa.. incep si eu cu fisa asta ca e cea mai ieftina si pe urma sa vad.. capac delcou a fost schimbat si el f recent dar se pare ca nu asta a fost problema.. filtru benzina deasemenea si el schimbat recent
earthquakero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -