Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-10, 16:48   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Fire intrebare

Acum 3 zile am fost la mecanic.. a deschis capota si a vazut 2 fire care au inceput sa se topeasca plasticu ala unde se conecteaza intre ele.. si punea mana pe ele si a zis ca se incing f rau..

mai tarziu am fost la un alt mecanic.. care mi a zis ca firele alea le poti tine conectate doar iarna ca atunci trebuie pt benzina ca sa se incalzeasca.. sau ceva de genu asta..

eu nu stiu ce sa zic acum.. firele le am deconectat.. dar chiar asa o fi cum a zis el ? chiar nu trebuie tinute vara cand e cald ? si chiar pt asta sunt firele ? pt incalzirea benzinei ?


uitati aici o poza cu firele

am un golf 3 1.8 pe benzina


asa cum vedeti in poza cam acolo sunt situate firele.. daca le urmaresc.. unul vine din bobina de inductie.. si celalalt pe undeva prin carburator pe acolo o ia pe sub ala nu am putut sa vad exact unde duce
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAGE_087.jpg
Views:	79
Size:	613.6 KB
ID:	1535372   Click image for larger version

Name:	IMAGE_088.jpg
Views:	81
Size:	739.7 KB
ID:	1535373  
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 15:07   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Fire intrebare

Ia fa bine si curata mufele alea si monteaza-le la loc .Ce idiotenie e asta sa desfaci cand vine vara si sa montezi cand vine iarna?

Plasticul s-a topit din 2 motive : vreun scurt pe undeva si un curent mare a trecut prin mufe

2: contact imperfect in mufe , iarasi curent mare distribuit doar pe o portiune mica a mufei
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 18:26   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Fire intrebare

le voi curata si conecta da.. posibil sa fi fost curent prea mare ceva.. ma gandesc de cand o i fi umblat eu pe la luminatia de pe la bord astea.. tot am facut pe acolo fel de fel de conectiuni.. si am tot atins si astea )


dar la ce folosesc nu ai idee nu ?

o sa le conectez iar si o sa fiu atent pt inceput sa vad daca se mai incalzesc rau
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 21:20   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Fire intrebare

Nu am idee si nici nu ma intereseaza pentru ca nu detin modelul ala , dar daca au fost puse din fabrica acolo atunci trebuie sa le pui la fel .

Mai bine du-te la un electrician sa-ti masoare pe acolo ,cine stie ce ai facut cand ai modificat prin bord. Nu te risca pentru cateva zeci de lei, poate sa ajunga in flacari de la un banal scurt.

Stiu ca romanul e inventiv si vrea sa faca din masina racheta ,dar de cele mai multe ori nu iese decat o carutza .
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 23:50   #5
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Fire intrebare

inca nu am apucat sa ma duc la un electrician.. vreau sa mi iau un amplificator in curand .. si ma voi duce atunci ca sa ma ajute si la montare sa nu fac vreo prostie si il rog sa mi le verifice si pe alea

pana una alta le am conectat acu cateva zile.. am vazut ca nu ard deloc nu stiu ce tot naibi zicea mecanicu ala ca acu mi se par normal.. se incalzesc doar f putin si atat.. le am prins mai bine si cu niste banda adeziva in jur.. o sa mai verific din cand in cand sa fie totu ok
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 09:56   #6
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Fire intrebare

Acum toti tractoristii se cred electronisti , si tu faci rau daca te iei dupa ei. Mufele in ce stare sunt ? (ruginite etc ?)
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 11:18   #7
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Fire intrebare

pai.. ele cat de cat ok .. uite te in poza care am pus o.. s au cam topit dar am reusit sa le curat nitel
earthquakero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -