Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-10, 12:11   #1
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Apa in rezervor Golf 3 TDi

Am avut inchiderea defecta de vineri, am mers la riscu cu ea, ieri am reparat-o , azi cand sa-mi bag motorina, surpriza n-am capac la rezervor.
Ieri a plouat toata ziua , era ud pe acolo, acuma nu stiu cam cata apa putea sa intre , preferam sa-mi fure casetofonu sau braduletu de la oglinda
Ce ar trebui sa fac, pot sa rezolv eu singur problema sau trebuie mers la un service?
__________________
nu ma injurati daca spun vreo tampenie , corectati-ma Multumesc de intelegere.
MK3 1Z 1.9 TDI (te depasesc impresile) 90hp 202nm 12.8-100km/h


91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 13:00   #2
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

Quote:
Originally Posted by 91-GRS View Post
Am avut inchiderea defecta de vineri, am mers la riscu cu ea, ieri am reparat-o , azi cand sa-mi bag motorina, surpriza n-am capac la rezervor.
Ieri a plouat toata ziua , era ud pe acolo, acuma nu stiu cam cata apa putea sa intre , preferam sa-mi fure casetofonu sau braduletu de la oglinda
Ce ar trebui sa fac, pot sa rezolv eu singur problema sau trebuie mers la un service?
am uitat sa mentionez, aveam in rezervor 2-3 litri si am mai pus peste 5 cand am gasit rezervoru fara capac si am mers cam 10km
91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 18:49   #3
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

Pai daca ai mers fara probleme seamana ca nu sunt probleme probabil a intrat putina apa daca a intrat , mai pune niste benzina
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 19:48   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

Purjezi de cateva ori filtrul de motorina si se rezolva problema.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 22:52   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

oricum daca iti tragea apa in pompa de injectie sigur scriai "apa in rezervor->motor defect" asa ca nu-i o mare tragedie
exista o licoare care se baga in rezervor si "elimina" apa,dar din cate stiu este doar pentru apa in benzina,pentru apa in motorina probabil exista vreo alta licoare...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 23:19   #6
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

azi am facut 50KM fara probleme , maine curat filtru de motorina
Multumesc de sfaturi
91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 21:03   #7
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

Salut ! Am inteles bine ca ti-a fost furat capacul de la rezervor ? In acest caz ai o problema mult mai mare decat apa din rezervor. Urmeaza sa-ti fie furata masina ! Majoritatea automobilelor vestice au o singura cheie pentru contact, usi si rezervor. Hotii fura capacul de la rezervor si fac dupa incuietoarea lui cheia (nu dau detalii sa nu dau idei). Cu imobilizatorul se descurca la fel de usor. O alarma si un alt "contact" este investitia de cea mai mare urgenta. Succes !
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 14:41   #8
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: Apa in rezervor Golf 3 TDi

Quote:
Originally Posted by alexalfa View Post
Salut ! Am inteles bine ca ti-a fost furat capacul de la rezervor ? In acest caz ai o problema mult mai mare decat apa din rezervor. Urmeaza sa-ti fie furata masina ! Majoritatea automobilelor vestice au o singura cheie pentru contact, usi si rezervor. Hotii fura capacul de la rezervor si fac dupa incuietoarea lui cheia (nu dau detalii sa nu dau idei). Cu imobilizatorul se descurca la fel de usor. O alarma si un alt "contact" este investitia de cea mai mare urgenta. Succes !
nu stiu exact cum e la alte golfuri insa al meu nu are cheie pt busonul ala de la rezervor. Am scris mai sus ca am avut inchiderea centralizata defecta, clapeta de la rezervor se blocheaza de la central
Insa mersi de ce mi-ai spus, o sa am grija cu alta masina
91-GRS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -