Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-10, 19:19   #1
valivaly

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 23
Default vreau parerea unui expert in turbine

Vreau sa montez o turbina pe motorul de tico. daca s-ar putea sa primesc ceva sfaturi bune de la cineva care se pricepe(partile bune,partile rele,cost).motorul este in stare foarte buna 67.000km.cu toate astea l-am segmentat standard acum 1 luna.face loganu , opel, si se tine bine de seria 3 dar vreau mai mult. va multumesc frumos.eventual adresa de e-mail valy_borfasu@yahoo.com
valivaly is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 21:03   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Carburator sau injectie?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 22:53   #3
valivaly

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 23
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Carburator sau injectie?
carburatie 800cc
valivaly is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 12:35   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Tico n-a avut injectie niciodata. Parerea mea, daca motorul a avut real 67.000 km n-ai facut decat sa arunci banii pe fereastra cu segmentarea. Motorasele astea fac sute de mii cu ingrijire normala fara probleme. Cat despre putere , e destul de fasnet pentru 800 cm ,42 cai daca nu ma insel. Ca sa-i montezi turbina trebuie sa cheltui echivalentul a 2 alte tico-uri .
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 21:58   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Quote:
Originally Posted by valivaly View Post
carburatie 800cc
Turbina pe carburator,este nebunie curata.Putini au reusit sa le calibreze si sa fie fiabile.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 22:19   #6
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Eu is curios cum faci tu un seria3...poate un 1.6 cu sofer adormit...

eu cu sei meu mam dat cu un tico (in mintile lui) si treceam pe langa el de parca era cu frana de mana trasa...logan cred ca faci 1.4 ca 1.6 si dci nu fac nici cu sei meu (care are 1.1)...da na...

P.S. sa pui turbina pe 800cc carburati e nebunie. Mai ieftin iesi daca pui un motor de gsx-r (exista proiect pe forum) sau motor de daihatsu (tot pe forum)

Peace out
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 01:47   #7
valivaly

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 23
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Eu is curios cum faci tu un seria3...poate un 1.6 cu sofer adormit...

eu cu sei meu mam dat cu un tico (in mintile lui) si treceam pe langa el de parca era cu frana de mana trasa...logan cred ca faci 1.4 ca 1.6 si dci nu fac nici cu sei meu (care are 1.1)...da na...

P.S. sa pui turbina pe 800cc carburati e nebunie. Mai ieftin iesi daca pui un motor de gsx-r (exista proiect pe forum) sau motor de daihatsu (tot pe forum)

Peace out
colega eu ceream o parere in legatura cu turbina, nu voiam sa stiu ce poate masina ta .Se pare ca tu esti Gica contra.
multumesc frumos celor care mi-ati raspuns. astept in continuare mesajele voastre.
valivaly is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 02:42   #8
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: vreau parerea unui expert in turbine

Quote:
Originally Posted by valivaly View Post
colega eu ceream o parere in legatura cu turbina, nu voiam sa stiu ce poate masina ta .Se pare ca tu esti Gica contra.
multumesc frumos celor care mi-ati raspuns. astept in continuare mesajele voastre.
Colega eu tiam dat cel mai bun sfat care til putea da cineva! Reprofileaza'te pe alt motor caci motorul de tico este deja comprimat si are o cilindree mult prea mica, el nu a fost sa fie motor turbo...si ...nu se merita...cata presiune crezi ca tine??? 0.4? ...nu sunt gica contra...cunosc oameni (Posibil la fel de priceputi ca tine, probabil mult mai priceputi) care au vrut sa faca ceea ce vrei tu sa faci si sau reprofilat pe alte configuratii...si decat sa investesti o suma in a face o frectie la picior de lemn, mai bine bagi aceiasi bani sau atat si inca jumatate in ceva cu adevarat memorabil...daca tu crezi ca este parere de "gica contra" bine... dar eu incerc sa te ajut (cumva...) chiar daca nu'ti dai seama.

P.S. Scz k nu am rasp pe mess, vb. la telefon cu cineva si vad ca mam intins mai mult decat ai stat tu pe mess.

No hard feelings, peace si mult succes indiferent de alegerea finala. Eu personal chiar as dori sa vad un tico (motor original) turbo. Serios...doar ca nu stiu daca tie'ti convine...la banuti si performante...

App...tico e carburatie...cum zicea si lumea, cam greu de reglat...acum eu vb. generalitati (fff posibil sa ma insel) dar mai degraba ai incerca sa dezvolti partea de carburatie (alt/alte carburator/carburatoare, nebunii)...si sa scoti acolo "ceva"...decat o turbina...

Orice si oricum ar fi...mult succes!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -