Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-10, 19:49   #1
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Motor diesel Nissan cu bataie (parca merge in 3)

Am un nissan kingkab pickup cu motor Cabstar de 3 litri diesel classic (fara turbo) la care brusc dupa ce mi-a facut sistemul electric cineva a inceput sa scoata fum gri-albastru , (nu foarte de mult am facut schimbul de ulei , filtre).

Am dus-o la 2 mecanici sa isi dea cu parerea , unul zicea ca merge in 3 , celalalt ca ar fi supapa/ supapele.

Nu mai stiu ce sa cred... eram convins ca nu a legat cine mi-a facut sistemul electric ceva la loc... acuma fiind si un diesel simplu si classic... sunt dezamagit , a mers ok , 2 sapt masina nici un fel de problema la motor...

Asa pur si simplu cad supapele astea? si apare bataie ? (scoate fum mai ales la turatii reduse si la liber / marsaliera )

Citisem pe internet ca pot fi garniturile le la injectoare...

Nu am vrut sa desfac motorul si dupa sa am surprize , si sa coste prea mult reparatia si sa ramana masina pe butuci desfacuta.

daca de exemplu e 2000 ron reparatia , de banii aia gasesc alt motor prin germania sau anglia...

Dealtfel am un motor de 3 litri intr-o cobra care nu o folosesc , oare se potriveste?
ediflorianus is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 20:00   #2
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Motor diesel Nissan cu bataie (parca merge in 3)

i-ai compresia pe la bujii fara sa deranjezi altceva. la tevile de la injectoare s-a umblat ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 10:37   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Motor diesel Nissan cu bataie (parca merge in 3)

Quote:
Originally Posted by ediflorianus View Post
...nu foarte de mult am facut schimbul de ulei , filtre... unul zicea ca merge in 3 , celalalt ca ar fi supapa/ supapele.
...
1. Ce s-a lucrat la sistemul electric?
2.Ce ulei ,ce filtre (marca)s-au schimbat?

Imi este neclar defectul.
Problema este doar fumul alb,Sau motorul merge neregulat ?
Pentru injector nefunctional verificarea este simpla:cu motorul functional se slabesc pe rand conductele de pe injectoare.Daca mersul motorului NU se schimba,acel injector este defect.
__________________

Last edited by turbojack; 09-05-10 at 10:41.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 14:21   #4
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: Motor diesel Nissan cu bataie (parca merge in 3)

nu cred ca s-a umblat la tevile de injectoare.
la sistemul electric a fost total refacut ca era o improvizatie totala.
Ulei Mobil pt diesel , filtre ce s-au potrivit noi bineinteles.
Merge neregulat (mai ales la turatii f joase se aude , ca un tractor , ca in 3 ,- am mercedes cobra si stiu cum trebuie sa mearga un diesel obisnuit, nu trebuie sa bata la turatii joase. si e fum un albastru-gri nu alb.

is injectoare mecanice, pot fi de la injectoare? am auzit ca ar fi din supape ... am sa ma consult pt "slabirea conductelor de pe injectoare"
si am vad si cu compresia , e o idee buna , nush ca sa am acces la injectoare cred ca trebe desfacut motorul nu? tre sa verific...

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
1. Ce s-a lucrat la sistemul electric?
2.Ce ulei ,ce filtre (marca)s-au schimbat?

Imi este neclar defectul.
Problema este doar fumul alb,Sau motorul merge neregulat ?
Pentru injector nefunctional verificarea este simpla:cu motorul functional se slabesc pe rand conductele de pe injectoare.Daca mersul motorului NU se schimba,acel injector este defect.
MULTUMESC PT RASPUNSUL PROMPT!
ediflorianus is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:33   #5
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: Motor diesel Nissan cu bataie (parca merge in 3)

era una dintre supape datorita rupturii ghidului supapei am schimbat supapele si ghidul topic closed.
ediflorianus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -