Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-10, 22:36   #1
ionut20_4u

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default motor vw 2e

Detin un seat toledo 1996 echipat cu motor pe benzina 2l vw 2e, motor cu care a mai fost echipat si vw pasat b4 si vw golf 3 gti , problema este ca motorul are trepidati puternice la relantiu(are tendinta de a se opri), la turati mai mari masina nu are putere,merge cu intreruperi , consuma cam 20%, afuma bujiile ,
am fost cu ea la tester am schimbat sonda lamda,bobina de inductie,buji(piese noi originale care au fost pe masina) si tot are aceleasi simptome , nu stiu ce sa mai fac , am mai schimbat acum cateva luni ulei curele de transmisie filtru aer etc cam toate consumabilele , simptomele prezentate mai sus le are masina cam de 1 an timp in care am mers destul de putin cu ea , daca ma poate ajuta cineva cu ceva sugesti referitoare la rezolvarea acestei probleme ? multumesc anticipat celor care vor avea rabdare sa citeasca postul si sa ma ajute cu vreo sugestie.
ionut20_4u is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 23:00   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: motor vw 2e

La "tester" au fost relevate ceva erori?S-a facut un "live data"?
Posibilitati de cauze:
1. distributie decalata
2.senzor turatie defect
3.catalizator infundat
4.debitmetru decalibrat
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 23:50   #3
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: motor vw 2e

iti zic eu ...destul de simplu
crankshaft sensor..mai exact senzorul de pe blocul motor, este in zona filtrului de ulei.
daca masina ta merge prost, uneori cand se incalzeste nu are putere si urca greu in turatii..ala este vinovatul de cele mai multe ori
succes.
Daca il schimbi si ai rezolvat problema, vreau sa imi spui si mie macar informativ cat mai costa senzorul ala, merci

L.E.
Daca zici ca merge si cu intreruperi, verifica inainte si capacul delco si luleaua, eventual fisele
__________________

Last edited by fiderzen; 06-05-10 at 23:52.
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 01:53   #4
mihai.ghetto

Stage 5
 
mihai.ghetto's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,154
Member of:
[Ghetto Cult]
Default Re: motor vw 2e

ia-le in ordine, verifica inta distributia sa fie pusa la punct apoi fa-i avansu cum scrie in manual.
mihai.ghetto is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 21:13   #5
ionut20_4u

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default Re: motor vw 2e

multumesc de raspunsuri, se poate regla avansu la scanteie fara lampa stroboscopica , unde pot gasi senzor de acceleratie(senzor arborecotit/ ax cu came)?am incercat la magazinul de unde cumpar eu piese dar nu il au.
ionut20_4u is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 13:45   #6
papurel

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 18
Default Re: motor vw 2e

Quote:
Originally Posted by ionut20_4u View Post
Detin un seat toledo 1996 echipat cu motor pe benzina 2l vw 2e, motor cu care a mai fost echipat si vw pasat b4 si vw golf 3 gti , problema este ca motorul are trepidati puternice la relantiu(are tendinta de a se opri), la turati mai mari masina nu are putere,merge cu intreruperi , consuma cam 20%, afuma bujiile ,
.
buna ziua
eu am un tanar matizel care a manifestat si el aceleasi simptome acum cateva luni. am fost cu el la un "doctor" (service) si in cateva minute am aflat si diagnosticul: "Masina n-are nimic"- asta, dupa spusele lor
asa ca am plecat cu dezamagire din service... spre surpirinderea mea, parca masina se vindecase ca din senin pt ca o perioada nu a m manifestat nici un simptom. cu toate astea, nu a trecut mult si a inceput sa se manifeste la fel ca cea a dv-stra. revin la service si, dupa cateva insistente,.......... spun ei ca au descoperit problema. cica era senzorul de miscare. mi l-au inlocuit. acum se comporta bine.... sper sa nu fie alta problema...
mult succes
papurel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -