Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-10, 23:59   #1
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Ce trebuie sa stiti despre masinile cu volan pe dreapta:

1. Se schimba farurile pentru OMOLOGARE la rar, stickerele poti sa ti le bagi undeva, sunt doar pentru tine sa nu ii mai orbesti pe ceilalti si sa nu te mai duci in santz cu masina, pentru ca nu bate pe dreapta.

2. Se schimba volanul. Nu-i mare smecherie, il schimbi si cu un mecanic nea' gica de cartier pentru caseta directie, podea pedaliera (toate masinile fabricatie UK au dubla comanda (se pot modifica cu usurinta)), si cu un electronist BUN sa-ti monteze noul bord. Fetele la usi le lasi asa, pentru ca nu cred ca te deranjeaza. (daca nu vrei sa mai dai bani in plus)

3. Se inmatriculeaza ORICUM, si cu volan pe dreapta, si pe stanga, si pe mijloc, si in spate, si in portbagaj. Masina e omologata din fabrica, si tratatul de la aderare ca stat membru al Comunitatii Europene interzice ingradirea drepturilor pentru marfurile importate din alte state membre.

Un sofer adevarat, conduce in orice circumstante, am avut pana acum 3 masini rhd, sunt super cool, un singur sfat ar fi sa va luati cu cutie automata si sa nu aveti folii pe geamuri, ca la parcare, va asigur ca nu mai stiti de voi.

Asigurarile se pot face si in Romania, eu am facut pe 1 an, si a mers.
Sa aveti ROAD TAX platit, si MOT (ITP) pentru ca, deja domnii Politisti au inceput sa se familiarizeze cu aceste aspecte.

Inainte de a cumpara un RHD, Aveti grija sa aibe V5C (Certificate of Registration), care arata cam asa:
si DOAR completati talonul verde (New keeper supplement) pe care il taiati sau rupeti de acolo, dupa care il trimiteti la DVLA (Ar fi cazul sa fiti in UK sau sa aveti adresa acolo pe care o puneti pe plic si pe talon) si in maxim 2 saptamani va ajunge noul Certificat de Inmatriculare pe numele vostru.

Daca nu are talonul mov (no.11) care este sub cel verde, sa fugiti de vanzator pentru ca masina este RADIATA. (PERMANENT EXPORT)

Va sugerez Camera in oglinda si monitor pe bord (sau in navigatie) ori oglinda panoramica care se pune pe spate pe partea stanga a lunetei prin interior (se cumpara de pe ferry (feribot) (dover, pentru cunoscatori))

Cam atat pentru moment, cand mai imi aduc aminte alte chestii, vi le impartasesc cu placere :P

Voi raspunde la orice intrebare cu mare placere!

(Daca se poate, un admin sa faca topicul sticky, ii voi fi recunoscator atat eu cat si altii)

Last edited by Martzianu2; 01-05-10 at 00:25.
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 00:29   #2
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Asigurarile se pot face si in Romania, eu am facut pe 1 an, si a mers.
poate la imprimanta ... nimeni nu asigura in RO o masina neinmatriculata in RO.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 00:30   #3
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
poate la imprimanta ... nimeni nu asigura in RO o masina neinmatriculata in RO.
Serios? Chiar asa? Atunci cand te duci sa-ti iei numere ROSII, nu-ti cere asigurare? Asigurarea se face pe seria de sasiu atunci cand nu este inmatriculate. Mai intereseaza-te. O seara placuta!
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 00:58   #4
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Sau, pentru cei ce vor sa o rezolve ieftin:
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 12:45   #5
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Cine a facut asta sigur e roman . Numai noi suntem in stare de astfel de tiganii.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 13:10   #6
sony_cristi
Peugeot Driver

Stage 5
 
sony_cristi's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 315
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

cat ajunge o asigurare si mot facut pe smen ?
sony_cristi is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 13:31   #7
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by Martzianu2 View Post
Serios? Chiar asa? Atunci cand te duci sa-ti iei numere ROSII, nu-ti cere asigurare? Asigurarea se face pe seria de sasiu atunci cand nu este inmatriculate. Mai intereseaza-te. O seara placuta!
asigurarea RCA se face doar pt autovehicule inmatriculate. "numere rosii" inseamna inmatriculare provizorie, adk inmatriculare.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 13:47   #8
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
asigurarea RCA se face doar pt autovehicule inmatriculate. "numere rosii" inseamna inmatriculare provizorie, adk inmatriculare.
Asa, si care-i problema?
Iti faci asigurare in vederea inmatricularii, si nu o inmatriculezi. Este asa greu de inteles?
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 13:49   #9
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by Martzianu2 View Post
Asa, si care-i problema?
Iti faci asigurare in vederea inmatricularii, si nu o inmatriculezi. Este asa greu de inteles?
se face doar pe 30 d zile si e valabila doar cu autorizatie de circulatie valida.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 14:22   #10
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
se face doar pe 30 d zile si e valabila doar cu autorizatie de circulatie valida.
Eu cred ca tu esti mult prea dezinformat ca sa poti posta aici, nu inteleg de ce nu fac cei de la 4Tuning un test de IQ inaintea inregistrarii.

Deci, ca sa poti lua o autorizatie de circulatie provizorie trebuie sa ai ASIGURAREA deja facuta. Mai intereseaza-te.

Asigurarea NU se face numai pe 30 zile, daca vrei, atasez o asigurare pe 6 luni pentru un vehicul neinmatriculat.

Te rog respectuos sa nu mai postezi lucruri care pot induce in eroare ceilalti utilizatori.
Iti multumesc.
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 14:31   #11
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

sustin si eu spusele lui Martzianu2. mai intereseaza-te, si daca nu sti mai bine taci
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 00:25   #12
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

ia cititi voi legea si mai vb...

"Eu cred ca tu esti mult prea dezinformat ca sa poti posta aici, nu inteleg de ce nu fac cei de la 4Tuning un test de IQ inaintea inregistrarii."- eu cred ca ti-ai uitat bunul simt printre containere, la DOVER...

Last edited by brownshark; 30-07-10 at 00:27.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 10:53   #13
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
ia cititi voi legea si mai vb...

"Eu cred ca tu esti mult prea dezinformat ca sa poti posta aici, nu inteleg de ce nu fac cei de la 4Tuning un test de IQ inaintea inregistrarii."- eu cred ca ti-ai uitat bunul simt printre containere, la DOVER...
Ha, ai aflat si tu cum se numeste portul? Si acum mereu il folosesti?
Nah, l-am uitat la Donkerque si in Calais.

Ce lege visezi? Du-te si inscrie cateva masini si ai sa vezi.
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:51   #14
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Cine a facut asta sigur e roman . Numai noi suntem in stare de astfel de tiganii.
poate e englez, ca a trecut volanul pe dreapta
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 13:14   #15
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
poate e englez, ca a trecut volanul pe dreapta
Hehe, nu cred...a bagat-o in paint si i-a dat revert, si s-a intors invers. Uite dovada :P

Originalul: https://img580.imageshack.us/i/dsc001022.jpg/

Si dupa editare: https://img155.imageshack.us/i/dsc00102zw.jpg/
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -