Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-10, 21:15   #1
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Cum se lucreaza cu plexiglass?

am tot cautat pe net, dar nu am gasit ceea ce ma interesa.
Am gasit pe youtube cum se indoaie plexiglass-ul la unghi, cum se incalzeste, etc...dar nu am gasit cum se modeleaza dupa forma unui far spre exemplu, chestie care implica unghiuri aiurea pe care nu le poti realiza simplu.

Am intreba pe unu si pe altu cum se face, dar nimeni nu vrea sa divulge secretul...de parca as intreba despre o bomba atomica.

Vreau sa imi fac 'sticle' pentru stopuri/faruri din plexiglass...nu vreau sa fac o avere pe seama acestei chestii.

stie cumva cineva cum facem o copie dupa sticla unui far spre exemplu?



bending plexiglass:
https://www.youtube.com/watch?v=WQGoK...om=PL&index=14
valib is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 22:48   #2
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

iti dau un sfat ,daca nu te pricepi ,mai bine dai la cineva priceput sa iti faca ,am vazut la Dacia la anunturi ,este cineva de face asa ceva ,ca poate nu ai toate sculele necesare pt a face asa ceva + indemanarea si in plus tu experimentezi pe bani tai iar daca nu iti reuseste ii pierzi ,poti iesi mai ieftin 'dincolo'. Bafta
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 23:00   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

pt ce masina vrei ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 12:54   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

pentru...oltcit. Nu conteaza oricum...
ideea e ca vreau sa imi fac eu, nu conteaza de cate ori o sa le fac gresit....
ca nu imi era greu sa dau 100-150ron pe 2 seturi de plastice din plexiglass, si scapam de toata durerea de cap.

la fel cum e si topicul cu lucrul in fibra de sticla...decat sa isi faca fiecare ce il duce mintea, era mai simplu sa mearga la cineva care deja lucreaza in asa ceva si stie despre ce e vorba.
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 13:11   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

Tehnica este simpla.
Se taie bucata necesara,se incalzeste si se aseaza pe un sablon cu forma dorita pana se intareste .Obligatoriu este necesar un sablon.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 13:26   #6
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

incalzesti pana se scurge pe sablon? Ca in linie dreapta am vazut pe youtube cum se indoaie, dar nu imi dau seama cum indoi dupa conturul sticlei(sablonului).
Incalzit...'mulat'...dar ce se intampla cu materialul daca ai un unghi foarte mic? (gen unghi 30grade).

- sablonul din ce il faci? (in ideea ca ai sticla farului, si prima oara ii faci un sablon pe exterior, si dupa aia sablonul propriu-zis dupa care vei face 'sticla' noua)
- cum faci sa nu se inbibe mizeria in plexiglass? (lucrezi cu obiecte curate e una, dar ma gandeam ca datorita temperaturii la care se muleaza plexi-ul, se prind si 'porii' de mizerie in el.
- se polisheaza dupa 'turnare'? (ca sa dispara eventualele zgarieturi)
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 21:20   #7
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

Am vazut odata un articol la TV cu un atelier de reparatii faruri/stopuri, problema e ca asta se intampla acum ceva ani si nu imi aduc aminte decat ca omul folosea matrita si un lemn (scandura) taiat pe forma sa intre exact in interior. Plexicul se incalzea pana devenea maleabil, se pune in matrita si se punea lemnul ala in interior sa ia exact forma matritei. Se lasa sa se raceasca, se scotea lemul ala si iesea "sticla" din matrita pe forma dorita. Ma gandeam sa imi fac si eu asa ceva, matrita o fac din fibra de sticla, interiorul gasesc eu din ce, sa vedem ce o iesi. Ideea e ca plexicul trebuie incalzit la o temperatura exacta unde se inmoaie, peste temp aia face bule, sub temp se intareste prea repede si nu ai timp sa il modelezi. Mai e o idee termoformarea cu vacuum (se gasesc pe youtube filmuletze) dar tind sa ma indoiesc ca se poate folosi tehnica la plexic gros de 3mm. Si eu sunt pe ideea ca un lucru bine facut e doar cel facut de mana ta si ne-ar ajuta mai multe informatii daca e cineva dispus sa ni le ofere.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 21:33   #8
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

GTXR are dreptate.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 21:40   #9
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

bine...
atunci hai sa nu ne facem noi spoilerele de fibra de stica...de ce sa ne complicam?

speram ca sunt mai multi doritori de Do it Yourself...nu gica` contra (vorba vine contra)
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 22:23   #10
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

Trebuie sa ai pistol cu aer cald . Se taie la dimensiune si se muleaza pe sablon ( matrita) dupa cum se spune si mai sus. NU SE INCALZESTE PANA SE TOPESTE! O sa se vada foarte urat daca a apucat sa se lichefieze. Matrita o faci din ce vrei tu si ti se pare ca se lucreaza mai usor,spuma poliuretanica etc.E de preferat sa o chituiesti ca sa iasa cat mai fina. Cat despre mizeria care s-ar putea depune pe plexy, nu-ti face griji, este prevazut cu folie de plastic de protectie pe ambele parti, plastic pe care il vei desface dupa ce ai mulat plexicul.

Ca sa tai din el recomand un simplu letcon, cu panza e posibilitatea sa se crape.
Ai grija la grosime , daca e prea gros lucrezi greu cu el, daca e prea subtire poate sa se crape rpd de la pietre.

Sper ca vor fi de folos informatiile astea.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 15:14   #11
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

si daca vreau ca o parte dintr-un stop sa fie rosie, cealalta transparenta...cum se procedeaza?
sau daca vreau sa fie o parte mata, cealalta transparenta?

cu ce grosime sugerezi ca ar trebui sa lucrez?
valib is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 20:35   #12
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

un topic foarte util pe care o sa-l urmaresc cu foarte mare interes
idee este ca am avut si eu o tentativa sa lucrez cu plexi si mi-a cam iesit in mare parte(am realizat chestii simple). daca se zgarie la prelucrare,nu-i mare paguba deoarece zgarieturile pot fi scoase cu smirghel de granulatie mare + apa(eu asa am procedat)...
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 14:21   #13
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

Eu am folosit de 2 , 3 mm . Nu mai stiu sigur . Ce vrei tu cu o parte mata si una transparenta deja nu mai tine de prelucrare si de tratament dupa prelucrare. Vrei mat, da-i un smirghel uscat . Cu culoarea ti-as recomanda folie. Se poate si fara matrita dar n-o sa iasa perfect si trebuie sa ai rabdare si indemanare.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 16:41   #14
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

ca si pistol cu aer cald...ai vreo recomandare anume?
cati w sa aiba? pana la ce temperatura sa poata incalzi? (daca baga prea putin, ma gandesc ca te chinuiesti sa il incalzesti sa fie maleabol, daca e prea puternic ma gandesc ca risti sa il topesti din neatentie)


ce am gasit pe net, dupa o cautare rapida, ar fi urmatoarele:
- Pistol cu aer cald 1800 w Cod produs: CD701 Producator: Black & Decker
pret: 129,00 Lei

- Pistol cu aer cald, profesional - 2000 W Cod produs: DW340K Producator: DeWalt

pret: 280,00 Lei




saptamana viitoare in weekend ma apuc de 'teste'
valib is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 17:15   #15
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum se lucreaza cu plexiglass?

f interesant topicul,e de urmarit...
sa ne tii la curent daca ai reusit sa faci ceva
roby wws is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -