Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-06, 22:44   #1
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default cum fac angel eyes ????

Am un ford capri din 69 la care farurile sunt 99% identice cu cele de BMW. Reusit pana la urma sa dezlipesc sticlele de oglinzi dar nu sunt hotarat cum sa procedez mai departe.Datorita constructiei cercurilor ... am tras concluzia ca am doua variante de executie. Prima ar fi sa dau 2 gauri in oglinda pe unde sa scot "urechile"de la cerc; avantaj..sursa de lumina pt angel este in afara farului.. se poate folosi si alta sursa decat LED... magandesc la cea originala cu fibra optica si bec... care este mult mai puternica........ in cazul in care se arde nu mai este necesar desfacerea farului pe care nus cum o sa-l fac daca il lipesc cu siloplast...- dezavantajul este legat de precticarea celor 2 gauri in oglinda respectiv de etansarea lor dupa ce am tras "urechile"....avand in vedere faptul ca voi intruduce lampi cu xenon.. a doua varianta ar fi sa tai cele doua urechi si sa luminez ochii cu led..; avantajul ar fi ca farul este etans dupa lipire,voi folosi conductor tip folie pt a alimenta led.. dar in cazul in care se arde un led trebuie sa desfac farul si ca lumina de la led este mai slaba decat cea de la bec...
Ce parere aveti... ce sfat imi dati??? alaturat si" ochii"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	14-05-06_1319.jpg
Views:	387
Size:	22.5 KB
ID:	102918   Click image for larger version

Name:	14-05-06_1320.jpg
Views:	247
Size:	25.0 KB
ID:	102919  
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 23:02   #2
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: cum fac angel eyes ????

pai chiar azi ma gandeam la cum ar fi sa-mi fac asa ceva..dat fiind sfaturile tale din ultima perioada..si tot aici eram si eu blocat.
Dk il etansezi complet si se arde ledul din "Angel Eye" iar la cuptor cu ele...
Totusi de etansat gaurile din oglinda..se poate realiza cu atatea tipuri de paste/solutii/spume existente pe piata la noi, totul e sa gasesti solutia ideala.
Asta recomand eu...iar faptul k ledurile lumineaza mai slab dekat sursa originala..aia e problema ta..eu nu stiu ce si cum este "sursa" aia
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:05   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cum fac angel eyes ????

Ai in vedere caldura degajata de lampile xenon?

Poti utiliza mai multe LED-uri, in acest fel fiind iluminarea mai puternica,iar daca se arde unul mai ramin celelalte.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 19:55   #4
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: cum fac angel eyes ????

din cate stiu eu lampile cu xenon degaja o temperatura mai mica decat cele clasice.. cu filament .. iar cercurile in cauza sunt originale .. dintr-un material reziztent la temperatura...
sursa originala.. da
este compusa dintr-un bec halogen ( cred in jur de 10...20 w ) cu oglinda iar transferul de lumina se face printr-o fibra optica care preia la un capat lumina de la lampa si de imparte in 4 cate una pentru fiecare " ureche " a celor doua faruri..
de fapt as opta pentru perforarea oglinzii si eram curios ce materiale credeti ca ar rezista in timp la conditiile destul de "stresante" ale farului: schimbari bruste de temperatura... repetate.. si multa umezeala !!!
cercul in cauza.. este astfel construit incat primeste lumina pe la cele 2 capete.. simultan..daca unul se arde tot va trebui intervenit...
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 20:24   #5
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: cum fac angel eyes ????

sa obtii o iluminare buna pe "modul" led,pui 2 leduri,cate unul la un capat iar cercul respectiv,il crestezi spre interior(partea din spate,catre motor)pe 1/4 din diametru si lumina se propaga mai bine.
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 10:31   #6
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: cum fac angel eyes ????

aia cred k ai vazut si tu k noi de altfel..intr-un anume "link" dar dk astea sunt originale, au deja dungile respective crestate in cerc...sper k am inteles la ce te-ai referit
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 14:27   #7
ionut17

Stage 5
 
ionut17's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 583
Default Re: cum fac angel eyes ????

http://www.forum-auto.com/sqlforum/s...ujet178545.htm
Un tutorial in franceza despre constructia unor faruri Angel Eyes, pt. BMW si nu numai
ionut17 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 14:58   #8
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: cum fac angel eyes ????

da, tot ceva in genul am vazut si eu....dar in EN
cate scule avea omu , dotat nu gluma, sincer eu stiam k, crestarile se fac cu o mica freza, in linkul de mai sus tipul ala avea ceva aparat ce cred k incalzea un cerc metalic ce se imprima in materialul de plastic, parca...asa inteleg eu
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 21:24   #9
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cum fac angel eyes ????

o mik intrebare .... de unde pot sa fac rost de "ochelari" dinaia .. ? Adik , preturi ... persoane ... ?
ranek is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 22:23   #10
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: cum fac angel eyes ????

ei??!!! sa gauresc sau sa nu gauresc oglinzile...???
rezumat..
- daca le gauresc .. voi putea schimba usor ledurile ..sau becurile si voi avea posibilitatea instalarii unei surse de lumina mai puternice care sa se vada si ziua... in schimb dezavantaj... risc ca in urma schimbarilor dese de la cald la rece sa cedeze adezivul si sa intre umezeala.. cu toate necazurile ce le aduce.. si... voi distruge chiar portiunea de oglinda care arunca lumina pe sosea..
in schimb
daca tai urechile de la eyes voi avea loc sa instalez numai 2 leduri.. cate unul la fiecare capat...leduri ce nu se vor observa decat spre seara... iar daca se arde unul nu stiu cum voi desface iarasi farul daca il lipesc cu siloplast....ei????
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 22:29   #11
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: cum fac angel eyes ????

nus ranek... gasit si eu intamplator.. si nu scapat ocazia... daca mai apare ceva te anunt...k??
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 23:39   #12
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: cum fac angel eyes ????

ei..avand in vedere ultima ta afirmatie..cu arderea ledului..din interior...atunci mai bine gauresti oglinzile, singura varianta Viabila

BAFTA man....cauti si schimbi la adezivi pana nimeresti unul bun, si poti lipi o suprafata mai mare sa fii cat mai sigur, sigilezi cat mai bine farurile pe spate dk poti..si faci cruce
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 19-05-06, 01:50   #13
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: cum fac angel eyes ????

etansizarea o faci cu silicon rezistent la temperatura.
intrebarea este,poti sa gauresti oglinda farului fara sa o distrugi?
pelicula de staniu sare imediat,
daca ai un far vechi care nu-ti mai face trebuinta,
incearca pe el,apoi pe cele bune.
nasol daca reusesti la primul,iar al doilea se exfoliaza.
am intilnit asemenea situatie,si respectivul,speriat,
si-a cumparat un set de faruri noi.
a renuntat la proiect si a pierdut destui banuti.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 19-05-06, 03:06   #14
axela

Stage 5
 
axela's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 433
Default Re: cum fac angel eyes ????

Aveti idee unde gasesc si eu tuburile de angel eyes....eu ma ganeam ca in loc de cercurile cu led as putea sa pun neon care se poate face la fiemele de firme luminoase ..cred....si ar fii perfecte ca si intensitate plus ca sunt iluminate perfect..si lumina e super...parerea mea.....
__________________
www.japanteam.ro
axela is offline   Reply With Quote
Old 19-05-06, 08:14   #15
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: cum fac angel eyes ????

uite axela
https://forum.4tuning.ro/530-firme-piese-auto/14563-vand-pozitii-angel-eyes-universale-200ron/page-4.html
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -