Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-12-06, 14:00   #61
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

George P., abtine-te de la a folosi termeni potential-declansatori de flame si generatori de ofensa.
Sa stii ca unii poate nici nu vor prinde sensul expresiei tale,si vor percepe o jignire directa. Eu cred ca tu cand ai spus chestia cu prostul,voiai de fapt sa spui ceva de genul intrebarii retorice:"- Cum a putut fi atat de bolovan incat sa faca o asemenea manevra cu CV?"


Raspuns pentru postul de mai jos: Am spus -"..UNII poate nici nu vor prinde..." NU -" ...eu nu am inteles..",deci "Acum ai inteles? " nu-si are locul acolo.....dupa cum ai fi realizat daca erai atent la ceea ce am scris
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 06-12-06 at 23:27.
lascarica is offline  
Old 06-12-06, 23:19   #62
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Eu cred ca tu cand ai spus chestia cu prostul,voiai de fapt sa spui ceva de genul intrebarii retorice:"- Cum a putut fi atat de bolovan incat sa faca o asemenea manevra cu CV?"

Nu...eu cred ca vrei sa-mi pui la indoiala postul

Adica,cat de redus mintal trebuie sa fii sa faci asa ceva ??

Acum ai inteles mesajul ??

George_P. is offline  
Old 16-12-06, 08:14   #63
sorsa

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 61
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Daca te misti de pe loc fara acceleratie, la relanti, uzezi ambreiajul? Stiti cum e sa te tarai in trafic... Daca nu accelerez din 5 in 5 metri poate mai economisesc ceva...
sorsa is offline  
Old 17-12-06, 13:33   #64
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Lightbulb Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Quote:
Originally Posted by sorsa View Post
Daca te misti de pe loc fara acceleratie, la relanti, uzezi ambreiajul? Stiti cum e sa te tarai in trafic... Daca nu accelerez din 5 in 5 metri poate mai economisesc ceva...
Eu stiu ca da si se mai uzeaza si daca tii masina pe loc tot din ambreiaj cand esti undeva in panta etc.
George_P. is offline  
Old 17-12-06, 15:19   #65
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Ambreiajul se uzeaza de fiecare data cand nu e complet cuplat sau complet decuplat (atunci se uzeaza rulmentul de presiune si cel de sprijin din volant). Ce nu s-a inteles?
einstein1984 is offline  
Old 18-12-06, 08:38   #66
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Discul de ambreiaj se uzeaza atunci cand este fortat sa patineze fie prin picior uitat pe pedala fie prin accelerare violenta la plecarea de pe loc sau la schimbarile de viteza.
Placa de presiune se uzeaza in zona de contact cu rulmentul cand stai cu piciorul pe pedala, si pe suprafata de contact cu discul si la arcuri cand se merge foarte mult patinat si se decaleste cam tot.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline  
Old 18-12-06, 11:37   #67
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

sa-mi spun si eu offul:
am un amarat de cielo din 96 de pe la inceputuri
masina are 535.600 km reali(defapt nu ca am umblat vreo 2 luni fara cablu de kilometraj...si are cevamai multe, da mno alta poveste)
motorul a fost facut pe la ....400 de mii si ceva atunci s-a schimbat tot pe el, 80% din motor a fost nou
toate bune si frumoase, masina o am de la mama...de un an cred si-am facut peste 60 de mii cu ea.
ambreaju original a tinut peste 400 de mii de km, asta romanesc are 100 de mii si deja simt ca-i pe duca.
simtomele sunt astfel: intra greu in fiteze 1-3
iasa greu din viteze 2-5
o 4 intra si iasa usor
pedala de ambreaj ii tare de numa numa.
cand ii rece afara, asa patineazxa de numa numa, abea pot pleca de pe loc, dar daca ii mai caldut ii ok.
am schimabt lichidul, am aerisit ambreaju parca parca s-o mai inmuiat pedala...da nu garantez ca nu-i efectul placebo.

sa fie dus discu? rulmentu sau placa?
sa fie duse toate?

nu invart rotile decat foarte rar si ocazional la cate un stop umpic (prea scumpe gumele)
nu tin veci picioru in nestire pe ambreaj, doar cat este necesar, schimb si l-am luat de acolo.
o mai duc si in 100 cu a 2-a pana decupleaza
si 60 cu 1
si ii mai dau din 4 2 la 70 la ora
da rar...in rest mers frumos schimbat intre 2000-4000 de ture.
dar deja da frigu si nu prea pot pleca, vreo solutie?
ca sa imi inspecteze cineva la service...imi i-au 54 ron...totusi i-as da numa 70 ron pentru schimbat daca ar fi la o adica
ce paote avea/. sa fi intrat ulei cumva si pana se incalzeste discu sa nu paota cupla adica sa-l tina acolo?
sa ingheze ferodou?
sa se fi rupt un dinte, 2,3,4, din placa de presiune?
sa se fi miscat rulmentu de la locul lui?
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 18-12-06, 18:35   #68
driftboy92

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Talking Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Ahaaaaa, deci de aia tot da vina taicamiu pe mine ca-i uzat ambreiaju'!(am facut niste burnout-uri in parcare(masina are tractiune spate),deci...
driftboy92 is offline  
Old 19-12-06, 00:19   #69
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

am rezolvat cu ambreaju l-am desfacut...avea ferodo pe jumate doar pe-o parte pe cealalta nimic
maine imi vine placa rulmentu si discu
multuemsc de...
DACIA-Wrc is offline  
Old 03-01-07, 17:44   #70
bo_ciprian

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 19
Angry Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Salutare,sunt nou prin zona(forum.4tuning.ro).Spunetimi si mie o parere.Am schimbat disc de ambreiaj,placa de presiune,rulment de presiune,pe un fiat punto din '96,diesel.Si:La plecarea usoara de pe loc are un tremur,care e tare naspa.Care e problema?Mersi.
bo_ciprian is offline  
Old 04-01-07, 00:27   #71
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Quote:
Originally Posted by bo_ciprian View Post
.....pe un fiat punto din '96,diesel.Si:La plecarea usoara de pe loc are un tremur,.....

1.Rulmentul de presiune nu este fixat bine in locasul lui pe furca,sau
2.bucsa din vibrochen care centreaza priza directa a cutiei este distrusa,sau
2.Disc ambreiaj montat invers (asta este foarte grav),sau
3.kit ambreiaj defect ,marca fantoma.
__________________
turbojack is offline  
Old 04-01-07, 17:00   #72
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Quote:
Originally Posted by Axll View Post
in primul rind sunt 3 piese: 1. discul de ambreiaj; 2. placa de presiune; 3. rulmentul de presiune
de stricat se strica discul atunci cind pleci cu "scirt". asta cel mai frecvent
se strica rulmentul cind te uita D-zeu cu piciorul apasat pe pedala la vre un semafor
palca mai greu dar daca esit "insistent cu forja" o poti farima si pe aia

asrea sunt doar niste exemple. posibilitati sunt multe sa farami ambreiaju
dak mer la turatii mici are ceva kiar dak masina tremuara un pic in cazul meu e un turbodiesel.........si ce treaba are ambreiajul dak ma duc la turatii mari cu ea?
k el e cuplat si isi face treaba....deci nu scart ci pur si simplu acc cu a 2 a pan la 90 sa zicem..................
platon911 is offline  
Old 05-01-07, 21:23   #73
bo_ciprian

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 19
Smile Re: Cand se strica cel mai tare ambreiajul ?

Mersi de raspuns,cel ma probabil e kitul "pirat",pt ca rulmentul este ok ,bucsa din cap vibrochen e ok,discu nu e montat invers,deci ramane kitul naspa...pt ca a costat putin,nu lam luat de la reprezentanta,.........pe aici doar ce e luat de la reprezentanta tine tot timpu,restu pieselor .....sunt la ghici
bo_ciprian is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -