Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-10, 19:46   #1
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default O mica lamurire

Buna seara. Am o intrebare pt cei care se pricep. Am gasit un Ford Mondeo si as vrea sa-l cumpar. Masina e ok, functioneaza bine, dar problema este ca e neimatriculata. Vreau sa stiu daca este Euro 2 sau Euro 3. M-am uitat in talon si nu am vazut sa scrie (partea mai proasta este ca talonul e in germana).

Masina este din 1996, si este echipata cu un motor 1.8 16v ZETEC. Din ce stiu eu, motoarele ZETEC sunt motoare bune, si putin mai avansate fata de alte motoare intalnite pe Mondeo.

Multumesc!
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 19:55   #2
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: O mica lamurire

Quote:
Originally Posted by DarkShadow View Post
Buna seara. Am o intrebare pt cei care se pricep. Am gasit un Ford Mondeo si as vrea sa-l cumpar. Masina e ok, functioneaza bine, dar problema este ca e neimatriculata. Vreau sa stiu daca este Euro 2 sau Euro 3. M-am uitat in talon si nu am vazut sa scrie (partea mai proasta este ca talonul e in germana).

Masina este din 1996, si este echipata cu un motor 1.8 16v ZETEC. Din ce stiu eu, motoarele ZETEC sunt motoare bune, si putin mai avansate fata de alte motoare intalnite pe Mondeo.

Multumesc!
Am atasat o lista cu motoarele Euro 3
Lista este de la RAR de pe siteul lor. Informatii mai complete gasesti pe site-ul RAR
Attached Files
File Type: pdf Liste_euro3.pdf (334.6 KB, 11 views)
STREET is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 20:36   #3
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: O mica lamurire

Multumesc Street. In lista am gasit un motor identic, cu codul RKH, iar la mine pe talon apare BNP.

Acum...partea buna este ca m-am uitat si pe site-ul RAR si din ce am citit pe acolo si am reusit sa descifrez din talon(multumesc Google Translate), reiese ca ar fi Euro 3. In talon imi scrie "Emisii sarace D3", care conform spuselor celor de la RAR este Euro 3.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 14:44   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: O mica lamurire

eu nu cred ca sunt masini din 96 cu euro3, cel putin nu sunt recunoscute de rar ca e3

vezi sa nu te intepi, fa o vizita cu actele pe la rar sa te lamureasca ei, eventual sa ai si un act la mana.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:00   #5
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: O mica lamurire

Asta voi face maine. Ma duc la RAR cu talonul si cartea masinii sa vad exact.

Masini Euro 3 din '96 sunt. Dupa ce imi scrie in talon si ce am citit pe site la RAR masina e clar Euro3. Acum ramane doar sa o recunoasca astia.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 06:57   #6
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: O mica lamurire

D3 e norma germana si echivaleaza cu euro 2. In tarile UE nu e recunoscuta ca euro 3. Emisia de gaze este potrivita pt euro 3 insa numai de la o anumita temperatura a motorului.Cand motorul e rece nu indeplineste decat normele euro 2 iar asta e motivul pt care UE nu o recunoaste decat ca euro 2.
Cei de la rar nu au habar de nimic asa ca te poti astepta la orice...si la e 1.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -