Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-10, 15:36   #1
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Umezeala in masina.

De cand a venit iarna, masina mea se dezabureste tot mai greu. iar acum cum s-a facut frigul acesta au inceput sa inchete si geamurile.

Am schimbat azi filtrul de polen dar situatie nu pare sa se fi ameliorat prea mult. Sa fie oare nevoie sa imi umplu freonul de la a/c ? Eu suspectez totusi ca e din cauza faptului ca masina sta in garaj, si probabil s-a facut umezeala destul de mare in el, dupa ninsorile de anul acesta, cum am intrat cu masina cu mai mult sau mai putina zapada, si cum sta mai tot timpul inchis pe timpul iernii. Ideea e ca e si sub casa si incalzit.

Stie cineva ceva modalitate de a scapa de umezeala?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 00:37   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Umezeala in masina.

n-o mai lasa cu presurile in ea daca nu o folosesti des,umezeala din ele se evapora si ghici unde ajunge?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 05:06   #3
WhiteRaven
Toyota Driver

Stage 5
 
WhiteRaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 588
Member of:
[Toyota]
Default Re: Umezeala in masina.

Nu iti intra apa cumva in masina ? Eu personal am constatat problema asta la masina mea si am gasit si buba, imi intra pe la un geam spate. Treaba e ca mai am de asteptat sa se incalzeasca vremea sa ma apuc sa o remediez, dar in principiu, asta e o cauza din care ti se poate aburi masina.
WhiteRaven is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 12:30   #4
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Umezeala in masina.

Pentru iarna am presuri cauciucate, nu din material, care de fiecare data cand sunt ude le pun la uscat.


Cred ca am scapat de problema pana la urma. ieri am lasat masina toata deschisa, geamuri usi si am dus in garaj si un radiator din acela electric, care usca aerul.

Astazi se pare ca am cam scapat de problema.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 14:13   #5
GRIM_RIPER
4Tuning International Member

 
GRIM_RIPER's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 141
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Umezeala in masina.

io as lasa usile masini deschise cand as baga masina in garaj,se mai schimba aerul din ea asa fac io la munca,se cunoaste
GRIM_RIPER is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 17:46   #6
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: Umezeala in masina.

eu iti zic ca 99% ti spart caloriferu...de aia iti ingheata geamurile si se aburesc,..asa am patit si eu..eu sub mocheta am burete,la mine buretele ala era plin de lichid de racire...
__________________

,,Pe strazi zboara masini tunate-n fiecare noapte,
De pe fiecare strada poti sa cumperi moarte.
Si curve bete-n discoteci pe mese
D-aia strainii spun c-avem cele mai frumoase fete
''
by Si$u
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 18:56   #7
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Umezeala in masina.

Quote:
Originally Posted by Flow_Flexatu View Post
eu iti zic ca 99% ti spart caloriferu...de aia iti ingheata geamurile si se aburesc,..asa am patit si eu..eu sub mocheta am burete,la mine buretele ala era plin de lichid de racire...
ia explicate ca si eu am plin sub mocheta de apa.. cred ca e apa dar acuma miai dat de gandit ce calorifer unde se afla?
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 20:57   #8
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: Umezeala in masina.

Quote:
Originally Posted by zeusrazvy View Post
ia explicate ca si eu am plin sub mocheta de apa.. cred ca e apa dar acuma miai dat de gandit ce calorifer unde se afla?
sall,este vorba de caloriferu de caldura care se afla la majoritatea masinilor sub consola centrala,din dreptul schimbatorului in fata 10-20 cm..il poti verifica daca e fisurat/spart...cand e frig afara,lasi sa se incalzeasca cat de cat motoru..si dai drumu la aeroterma,daca iasa abur e clar ca ii fisurat si bine ca se vede in vasu de expansiune ca 'cu timpu scade apa...
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 13:29   #9
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Umezeala in masina.

Si mie mi-a scazut apa putin. am observat acum cateva luni, am umplut vasul la loc dar nu cred ca i-a mai scazut nivelul. Dar la mine nu am simtit nici odata umezeala pe mocheta. Ori cum intre timp am scapat de problema, se pare ca a fost nevoie doar sa se uste calumea masina ca sa se poata vedea efectul schimbarii filtrului de polen. Incercati si voi sa il schimbati daca nu ati facut-o tare recent. e o diferenta foarte mare.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -