Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-10, 21:59   #1
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

Vectra C Caravan 2006 200000 + km,cutie manuala 1.9 cdti 120 cp.

Am observat azi ca turatia oscileaza cam 700-1000.Am vazut chestia asta la limitatoarele de viteza,ii dadeam a doua si o lasam la relanti cand pac se tura singura si dadeam in alea.Am mers o strada intreaga cu ea in a doua la relanti si numai asa face 700-1000.Care ar fi problema?

Ambreiajul vibreaza cand il calc.Acum nu-mi dau seama cand a observat asta,parca dupa ce i-am pus rotile cu cauciucurile de iarna.Asta sa fie cauza sau e pe duca?Si il apas pana la capat!
__________________
33 tks
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 14:59   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

Ambreiajul nu vibreaza, simti o bataie in el - daca la asta te referi, e nprmal, e hidraulic si vibratia e accentuata la motoarele diesel.
Cu oscilatia de la relanti imi dau si eu cu parerea din cunostintele mele "vaste" - sa fie de la debitmetru?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 17:41   #3
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

Nu stiu daca e bataie,la 4000 de turatii ma gadila talpa rau,dar cred ca ai dreptate e vibratia accentuata fiind o turatie mare si motorul diesel.Cred ca pana acum nu am alergat asa cu el si nu mi-am dat seama.
Oscilatia chiar nu inteleg,bujie nu are cum sa fie nu?
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 19:59   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

La partea cu turatia sa-ti rapsunda cineva care se pricepe mai bine, eu ti-am zis ce cred ca e, dar nu sunt sigur.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 03:04   #5
freelancevoyager

Stage 3
 
freelancevoyager's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 96
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

Pareri pot fi multe...dar cel mai bine incepi cu o diagnoza, pentru a citi eventualele erori si sa iti faca si o inregistrare de parametri la diverse regimuri de functionare, sa vezi trendurile lor. Asta daca nu gasesti problema direct din codul de eroare. Opelul nu stocheaza imediat un cod de eroare daca anumiti parametri ies din limite, cum fac masinile VAG care de exemplu la deviatiile injectoarelor au limitele +/- 2,2 mg/cursa. La Opel, poti merge cu deviatii mari pe injectoare de +/- 4/5 mg/stroke fara sa iti genereze cod de eroare. Si crede/ma ca la asememea deviatii iti cam "sare" motorul din tampoane....am vazut asa ceva, si proprietarul era convins ca are suport de motor rupt, asa de rau "dardaia" motorul. Nu e cazul tau, dar verifica si deviatiile pe injectoare...totusi are 200000 km masina...

Bafta si spune/ne cum ai rezolvat/o
__________________
_______________________________________________
Reparatii injectoare si pompe common rail diesel si benzina

0745.767.363
office@reconditionareinjectoare.ro
Pentru mai multe poze si tutorial accesati linkul din semnatura. Albumul cu injectoarele SIEMENS DEKA e cel mai detaliat.
http://is.gd/6LVpW
https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...noza-auto.html
freelancevoyager is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 09:27   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

La o deviatie a injectoarelor daca un profesionist adevarat se uita la masina realizeaza despre ce e vorba. Asa a fost si in cazul meu, n-a avut nevoie de niciun tester ca sa-mi spuna. Si crede-ma, nu se auzea/simtea nimic ciudat sau evident din partea motorului.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 00:18   #7
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

Nu am dus-o nicaieri da face din ce in ce mai rau.Asta seara la semafor "dadea in nas" ca si cum s-ar opri,dar s-a rezolvat cu o simpla apasare de acceleratie.
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 13:34   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

E foarte posibil sa fie de la injectoare, mai ales ca e diesel, si la motoarele diesel e des intalnita problema asta din cauza motorinei "grozave" de la noi.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 23:33   #9
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Vectra C Caravan 2006-oscilatie turatie si vibratie in pedala

Sigur alea sunt,deja mi se opreste in 1 a daca nu o turez.Zici ca plec cu dacia.
Renzor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -