Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-09, 19:05   #1
ionut_rogojan

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 14
Smile cum schimb nusa de la schimbator

am si eu o intrebare...am un passat din 2002...si as vrea sa stiu cum as putea sa schimb husa de la schimbator..pastrand nuca originala..
ionut_rogojan is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:09   #2
ionut_rogojan

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 14
Default Re: cum schimb nusa de la schimbator

imi spune si mie cineva va rog cum schimb husa de la schimbatoru de viteza de la un passat..fara sa-i stric nuca,
ionut_rogojan is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 23:44   #3
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: cum schimb nusa de la schimbator

da
te ajut eu
Practic e simplu - teoretic destul de greu de explicat

Ai urmatoarele variante, care defapt e una singura
Mergi cu masina pe rampa, sub ea ai un T-u care face legatura de la tija cu selectoru din cutia de viteze, desfaci piulita si scoti t-ul din asamblare. Din interior prin tragere spate in sus vei putea scoate husa din consola (tunel) - vezi acolo cum faci sa scoti tija in sus (ai un inel care e ca la bidoanele de plastic - infiletare intr-o spira) si scoti tija cu totu. Mergi la o menghina scoti nuca de pe tija si ai dezasamblat totul. Urmatorul pas vezi studiezi cum e prinsa husa. Daca e cusuta - mergi la un croitor de tapiterii. Daca e prinsa cu brida gasesti la un magazin de scule auto sau electrice. Bafta. Anunta-ne
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:04   #4
ionut_rogojan

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 14
Default Re: cum schimb nusa de la schimbator

ms....o sa va anunt
ionut_rogojan is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:06   #5
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: cum schimb nusa de la schimbator

sper sa te ajute. BAFTA
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 15:50   #6
alex_00

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 48
Default Re: cum schimb nusa de la schimbator

ce ai spus e ff complicat,trebuie doar scoasa rama de la husa din partea de jos si pe urma husa e prinsa cu un colier
alex_00 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 16:43   #7
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: cum schimb nusa de la schimbator

nu e complicat deloc - nu e o teorie sa te bagi sub masina sa ii desfaci t-ul de la tija schimbatorului cu tija selectorului astfel poti sa scoti tija schimbatorului in sus - doar declipsezi asamblul albicios din plastic!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -