Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-09, 18:50   #1
bgaby88

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 11
Default Sunet de la apasat ambreiaj

Am mai scris intr-un post mai devreme ca aveam probleme cu elanul passatului meu (1,9TDI 115cp an 2000 motor ATJ)si intr-adevar aveam problema cu placa, era albastra si avea foarte pun pe ea... a fost schimbata placa, masina merge mai binisor (dar dupa mine ar putea merge si mai bine...)
- cand apas ambeiajul se aude un sunet de slefuit si cand las pedala dispare sunetul ,
- cand dau in marsalier se aude un morait cand se misca masina din loc...

este normal asa ceva? unii zic ca are nevoie de putin timp sa-si faca rodajul...


A si inca un lucru, cam la ce turatie ar trebui sa intre sunetul (acel suierat specific de turbo) ca la mine nu se aude deloc de o vreme si ma tem sa fie ceva probleme cu turbo-ul...

Last edited by bgaby88; 05-11-09 at 18:59.
bgaby88 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 21:55   #2
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Sunet de la apasat ambreiaj

Cand ai ceva stricat la ambreiaj se schimba tot KITUL de ambreiaj, altfel nu ai facut nimic! Asa ca ia si disc, rulment si ce mai e specific la Passatul tau si schimba-le, dupa care regleaza ambreiajul.
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 12:35   #3
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Sunet de la apasat ambreiaj

Sunetul de slefuit este posibil sa fie de la disc pentru ca este nou si este mai gros , morait-ul insa cred ca e de la rulment . Oricum , sfatul lui Cristian este cel mai bun : ambreiajul se schimba cu totul , tot kit-ul . Turbina , din cate stiu eu , ar trebui sa lucreze de la 2000 -2500 de rpm in functie de motorizare si sa inceapa sa se auda . Tu la ce turatii schimbi de obicei ?
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -