Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-09, 23:16   #1
s0rinell

Stage 5
 
s0rinell's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,383
Default Problema ABS bmw 320i coupe E36

Salutare, am o mica problema la un bmw 320i e36, an fabricatie 1992. Sta aprins ABS-ul, si, implicit, nu functioneaza. Am pus azi masina pe tester si mi-a dat eroare de la senzorii de la rotile din fata si de la ceva la modul cu Sol..nu stiu cum. Am reusit sa sterg erorile de la senzori, dar a ramas cealalta si ABS-ul tot nu ii merge. V-as ruga, daca ma puteti ajuta cu ceva informatii, trebuie schimbat modulul de ABS sau se curata canalele alea...? Senzorii de la rotile din fata mai este nevoie sa ii schimb? Am inteles ca sunt 6 canale care intra acolo, 4 pentru fiecare roata, iar la cele din fata mai sunt inca 2 pentru iesire sau ceva de genu`, nu ma pricep prea bine la detalii.

Va multumesc anticipat
s0rinell is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 12:20   #2
s0rinell

Stage 5
 
s0rinell's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,383
Default Re: Problema ABS bmw 320i coupe E36

eroarea la modulul de abs se referea la solenoizi (imi cer scuze daca am scris gresit, nu mai retin exact cuvantul)
s0rinell is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 12:33   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Problema ABS bmw 320i coupe E36

aia sunt "inima" sistemului si ar fi bine sa fie perfecti. Trebuie sa desfaci/decapsulezi unitatea...apoi sa vezi care-i problema...mizerie acolo nu prea are cum sa ajunga...poate lagarele uzate sau bobina supraincalzita ce lucreaza defectuos...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 12:56   #4
s0rinell

Stage 5
 
s0rinell's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,383
Default Re: Problema ABS bmw 320i coupe E36

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
aia sunt "inima" sistemului si ar fi bine sa fie perfecti. Trebuie sa desfaci/decapsulezi unitatea...apoi sa vezi care-i problema...mizerie acolo nu prea are cum sa ajunga...poate lagarele uzate sau bobina supraincalzita ce lucreaza defectuos...
mersi mult.. deci, in principiu, trebuie unitatea de abs schimbata
s0rinell is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -