Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-09, 14:48   #1
Xxl's

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 111
Default Valori cuplu de strangere piulite jante

Salutare tuturor,
Ar fi interesant pentru toata lumea daca s-ar crea un tabel cu valorile cuplurilor de strangere a piulitelor de janta, pentru o gama cat mai larga de modele si tipo-dimensiuni.
Personal, m-ar interesa pentru janta de 8.5X18, 5X108 ce valoare ar avea cuplul de strangere. Nu am gasit nimic referitor la acest subiect, in literatura de specialitate si am observat ca nici constructorii de masini nu prea obisnuiesc sa dea aceste date.
Cu multumiri,
Xxl's is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 21:26   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Valori cuplu de strangere piulite jante

Exista un "programel" numit AUTODATA,in care vei gasi si aceste date.Stranegrea pentru turisme este in general in jurul valorii de 120 Nm.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 08:28   #3
Xxl's

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 111
Default Re: Valori cuplu de strangere piulite jante

Iti multumesc, Turbojack!
Din pacate, nu stiu de acest "programel' si nici de unde sa-l iau. Ma poti ajuta?
Cat priveste "strangerea" prin service-uri sau vulcanizari, cuplul variaza pentru aceeasi dimensiune de janta de la 95Nm pana la 130Nm. E cam relativ...si dezarmant
Xxl's is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 10:20   #4
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Valori cuplu de strangere piulite jante

Quote:
Originally Posted by Xxl's View Post
Iti multumesc, Turbojack!
Din pacate, nu stiu de acest "programel' si nici de unde sa-l iau. Ma poti ajuta?
Cat priveste "strangerea" prin service-uri sau vulcanizari, cuplul variaza pentru aceeasi dimensiune de janta de la 95Nm pana la 130Nm. E cam relativ...si dezarmant
Da , variaza fiindca nu depinde numai de tipul de janta ci si de masina.La masini franceze si italienesti cu filetul ingust se cam ramane la 100 , la toate celelalte 120.Categoria VW Sharan / Ford Galaxy intre 140-160 si VW Bus / Ford Transit 180.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 11:21   #5
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Valori cuplu de strangere piulite jante

Quote:
Originally Posted by Xxl's View Post
Salutare tuturor,
Nu am gasit nimic referitor la acest subiect, in literatura de specialitate si am observat ca nici constructorii de masini nu prea obisnuiesc sa dea aceste date.
Cu multumiri,
Salut!
Bun initiativa si sper sa se stranga destule date. La Golf IV Cabriolet (4 prezoane la janta) valoarea este 110 Nm. La toate celelalte Golf IV cu 5x100 (hatchback si Variant) este 120 Nm. Valorile acestea sunt luate din cartea masinii si presupun ca la marea majoritate a marcilor se gasesc aceste date in cartea tehnica a masinii.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -