Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-09, 20:33   #1
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Question cum schimb un amortizor spate la e30?

imi curge ulei din el si vreau sa-l inlocuiesc...vreau sa incerc eu sa-l schimb...ce-mi trebuie in afara de cric si de chei?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 10:19   #2
Sima Valentin

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 35
Default Re: cum schimb un amortizor spate la e30?

un depresor sau ceva d genu kre strange arcurile exact k o presa
Sima Valentin is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 13:18   #3
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default Re: cum schimb un amortizor spate la e30?

Nu iti trebuie decat chei si cric, desfaci suruburile (de pe oala din portbagaj si de jos de pe punte) si cade amortizorul. de preferat e sa desfaci suruburile de la flansa (de pe oala amortizor, dai carpeta laterala din portbagaj ca sa le vezi) si dai amortizorul cu tot cu flansa jos si schimbi flansa pe noul amortizor jos, e mai usor asa.

Bafta.
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 21:41   #4
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: cum schimb un amortizor spate la e30?

Iti mai trebuie 2 prese ca sa poti sa compresezi arcul. Asta ar fi mai important decat cricul si cheile.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 11:55   #5
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: cum schimb un amortizor spate la e30?

am rezolvat! am schimbat singur amortizoarele in fata blocului..cu un cric si 2 chei....nu a fost nevoie de presa..ca amortizorul e separat de arc la e30 ..numai pe fata e in interiorul arcului
egroeg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -