Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-09, 23:30   #1
raul G2

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2
Default probleme cu chiuloasa la un golf 2

buna,ma numesc Raul,si am un golf 2 benzina 1272 cm ,Nu prea am avut probleme mari cu el de cand lam luat cam de 2 ani adus din germania dar am observat ca se cam incalzeste motoru cam prea mult mai mult de 90 desi in bord numi arata sa ajunga acul de apa la jumate.dar aparatoarea de protectie de pe galeria de evacuaare este topita semn ca sa incins mult.de curand observ cami curge picaturi de ulei sub masina si am complectat nivelu la loc
dar constat ca printro sonda care e pe chiuloasa curgea uleiu.am inlocuit sonda respectiva si tot curge ulei.Mam uitat mai atent si am constatat ca pe la garnitura de chiuloasa izvoreste cam de peste toata suprafata exterioara ulei si se aprinde becu rosu in bord si piuie alarma .Va rog frumos ce ma invatati sa fac? Am cumparat o garnitura de chiuloasa ,,GLASER,, este buna? va multumesc
raul G2 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 18:25   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: probleme cu chiuloasa la un golf 2

Verifica daca pierderea de ulei nu provine de la capacul axei cu came.
Temperatura este posibil sa fie ok,dar verifica nivelul de antigel.De asemenea este posibil ca radiatorul de racire sa fie colmatat;se demonteaza si se spala.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 20:34   #3
raul G2

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2
Default Re: probleme cu chiuloasa la un golf 2

nu pierde pe la axul cu came ci intre blocu motor si chiuloasa.Izvoreste in cateva locuri dar nu amesteca uleiu cu apa.Am verificat la joja de ulei daca o scot in timpu functionari motorului nu scapa compresia in baie si nici la capacul axului cu came si nici nusi modifica motoru mersu.E posibil sa arunce uleiu ca e nivelu de ulei e prea mare?nu de mult am complectat nivelu si e mai mult de jumate.
raul G2 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 21:18   #4
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme cu chiuloasa la un golf 2

Eu nu am intalnit pana acum sa piarda ulei la garnitura de chiulasa daca ar fi prea mult ulei in motor...deci as spune ca e pur si simplu stricata.La cutia de viteze se poate sa piarda pe la planetare daca e prea mult ulei, insa la motor pe la garnitura de chiulasa...nu.In ce priveste temperatura motorului as spune ca nu are treaba cu chiulasa...radiator infundat,pompa de apa stricata...
PS.Ai pus la socoteala si suruburi noi pt chiulasa?
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 22:04   #5
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: probleme cu chiuloasa la un golf 2

ai o gaura d trecere a uleiului prin garnitura , in forma de picatura, cu cva O-ring asezat in ea.verifica pe garnitura noua ca sa intelegi d c vorbesc. au fost ceva pb cu materialul de la inelul ala de cauciuc , se strica in timp si pierde ulei. mai ai o rampa de ungere sub capacul d la tacheti, depinde si d care chiulasa ai , primul sau al doilea tip, daca e iesita scade rau presiunea.are 3 piese din plastic care se cam crapa. vrifica si teava sa fie curate toate gaurile. p la sonda curge ulei pe langa fisa electrica ? c an e masina ?
brownshark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -