Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-09, 18:22   #1
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Probleme ambreiaj Espero 1.8

Salut,

Am o problema cu masina , Espero motor de 1.8.
Problema pare sa fie de la ambreiaj, mai exact la plecarea de pe loc, atunci cand ridic ambreiajul in viteza 1 trepideaza toata masina, are un tremurat foarte ciudat de zici ca am 180km\h si am ambele planetare ovale si rotile patrate.Ambreiajul este schimbat acum 2000 de km, tot kitul ...
De la cilindru nu prea are cum sa fie, ca daca era dus presupun ca nu mai intra in viteze sau nu mai debraia complet.
De la ce poate fi ???
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 19:00   #2
domi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 185
Default Re: Probleme ambreiaj Espero 1.8

am impresia ca la espero se poate pune si invers discul de ambreiaj dar nu sint sigur tebuie sa ma documentez.
daca nu asta e problema nu sa scimbat culmentul de gidaj (sau busa)al prizei directe si are joc.
mai este varianta ca si placa de nou nu e buna.
as putea sa-ti scriu multe si multe dar nu vreau sa te bag in ceata.
cu stima
domi is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 07:38   #3
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme ambreiaj Espero 1.8

Ambreiajul a fost schimbat in service, daca ma duceam la un mecanic si il schimbam pe trotuar in fata blocului mai ziceam...
Problema este ca nu face intotdeauna dar oricum se intampla foarte des...Si daca nu era placa buna de noua de ce nu a facut asa de la inceput ?
Si mai observ ceva ciudat la pedala de abmreiaj si anume ca ba tine mai sus, ba tine mai jos...O aerisire la ambreiaj si eventual schimbarea lichidului ar putea aduce schimbari la problema specificata mai sus ?
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -