Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-10, 11:29   #61
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Trepidatii In Volan

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
sincer discurile luate noi din magazin puse pe masina si placutele la fel si tot asa face ,n-am intrat in apa ca nu erau baltoci...aceeasi problema am avut-o la prima iesire dupa schimbarea lor.cu respect.

ai schimbat si pe spate discurile?(daca ai), rulmentii? tampoane motor/cutie chiar si o prindere de la evacuare iti poate produce vibratii..
beck is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:54   #62
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Trepidatii In Volan

Quote:
Originally Posted by beck View Post
ai schimbat si pe spate discurile?(daca ai), rulmentii? tampoane motor/cutie chiar si o prindere de la evacuare iti poate produce vibratii..
asta ar insemna sa schimb toata masina...nu trepideaza nik de la toba ..am evacuare sport cap coada tzapana,tampoanele de ce sa le schimb daca nu-s uzate si nu au joc deloc,am tamburi pe spate am schimbat sabotii(nu are legatura cu spatele pt k am verificat cu masina ridicata de fata si are joc la viteza peste 80 knd franez..discurile verificate la strung si micrometru..nu-s denivelate,rulmentii nu se aud deloc si nu-s uzati pt ca au fost schimbati...e altceva ..posibil planetare sau caseta directie..pt k doar asta mai e de inlocuit la masina
__________________

"Criticile nu-si au rostul cand vine vorba de gusturi..."

NORBERTYNO is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 22:25   #63
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: Trepidatii In Volan

ai verificat basculele si bucsele?

acum am vazut ca le-ai si schimbat chiar.la mine asta era problema

Last edited by sstilo; 28-03-10 at 22:29.
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 22:36   #64
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Trepidatii In Volan

Quote:
Originally Posted by sstilo View Post
ai verificat basculele si bucsele?

acum am vazut ca le-ai si schimbat chiar.la mine asta era problema
am schimbat la service toata bucsaraia de pe masina..totul e nou p ea in afara de planetare care nu troncane si caseta directie...
NORBERTYNO is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 18:26   #65
Ady SX

Stage 1
 
Ady SX's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 19
Default Re: Trepidatii In Volan

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
cu respect dar n-are cum sa fie de la plumbi sau din echilibrare la 3 seturi de jante de diferite dimensiuni 14"15" 17" schimbate ,cauciucuri la fel si echilibrat + geometrie computerizata in service...nu i-am dat de cap dar mai mult ca sigur e de la caseta de directie sau planetare cu toate ca nu troncane deloc.merci oricum
poti schimba si 10 seturi de jante daca rotile iti sunt echilibrate de un ospatar sau un cofetar.... iti spun pentru ca lucrez in domeniu si am vazut multe...sper sa ii dai de cap pana la urma
Ady SX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 01:05   #66
eggy

Stage 3
 
eggy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 77
Default Re: Trepidatii In Volan

am un clio 3 1.6 16v si intre 110 km/h si 130km/h imi trepideaza volanul, deaspura sau sub acest interval de viteza masina merge normal, mi se intampla atat la jantele de tabla originale cu cauciucuri de iarna cat si la cele de aliaj cu cauciucuri de vara, aveti idee de ce?
eggy is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 06:32   #67
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Trepidatii In Volan

Quote:
Originally Posted by Ady SX View Post
poti schimba si 10 seturi de jante daca rotile iti sunt echilibrate de un ospatar sau un cofetar.... iti spun pentru ca lucrez in domeniu si am vazut multe...sper sa ii dai de cap pana la urma
EXACT!
Am echilibrat la niste ciobani, chipurile pe aparat . Bullshit! Pe la 140 imi sarea volanul din mana . Conteaza foarte mult cine ti le echilibreaza si cat de bun e aparatul.
Din planetare mi-e cam greu sa cred ca ar putea trepida, poate din caseta de directie . Incearca sa schimbi si rotile intre ele fatza cu spate.

Baiatul cu clio, citeste tot topicul ca-s 3 pagini, si o sa te luminezi.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 16-07-10, 12:38   #68
BebyTm

Stock
 
BebyTm's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Unhappy Re: Trepidatii In Volan

Poate sa ma ajute si pe mine cineva?Am o pisicuta din `95 si de curand plecand cu ea pe drum extern am observat ca pe la 140 incepe sa imi trepideze volanu ...Nu am incercat sa vad la viteze mai mari cum se comporta....Dar ar putea sa imi spuna si mie cineva probleme posibile?Mersi
BebyTm is offline   Reply With Quote
Old 16-07-10, 21:49   #69
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Trepidatii In Volan

Ai citit primele 4 pagini?
turbojack is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -