Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-09, 10:53   #1
Underworld86

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

Salut.De aprox. 2 luni imi scade nivelul de ulei de la cutie.Pe langa asta scoate un zgomot in momentul in care schimb vitezele.Ce sa fac sa nu se mai auda si sa nu mai piarda nici ulei.Am inteles ca VW Lupo 1.4 FSI are cutie manuala cu dublu ambreiaj electric....Nu am gasit un mecanic care sa ma ajute.
Underworld86 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 17:02   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

verifica semeringurile de la planetare, si intreaga carcasa a cutiei pentru scurgeri.
mai fa o verificare cu motorul cald.
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 08:17   #3
Underworld86

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

Ideea este urmatoarea ....Nu stiu daca stii cum arata motorul la 1.4 fsi si eu am undeva langa motor un recipient unde ii pun ulei in caz ca imi scade sub nivel.Cand motorul este rece e ok.Daca este cald este sub nivel ... si am incercat sa ii completez cu ulei cand motorul este cald ca sa fie la nivel si in momentul in care se raceste motorul da pe afara ca este prea mult banuiesc nu?Iar cu semeringurile de la planetare .....are vreo legatura?Eu ma gandesc sa nu fie ceva in cutie pentru ca nu am stiut ce are masina de nu mai intra in viteze si pana am gasit un "mecanic" sa se uite la ea am mers asa cativa km nu mult dar e posibil sa fie din interior?
Underworld86 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 10:08   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

Quote:
Originally Posted by Underworld86 View Post
... eu am undeva langa motor un recipient unde ii pun ulei in caz ca imi scade sub nivel....
Cutie de viteze cu bidon de alimentare? Este o greseala de exprimaree.
Trebuie sa fie vorba de lichidul de frana al ambreiajului hidraulic.Posibil sa curga pe la cilindrul receptor al ambreiajului.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 14:40   #5
Underworld86

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

S-au uitat 2 mecanici la masina si .... s-au uitat cam urat la ea pt ca nu intelegeau de ce am un recipient acolo.Ambii au ajuns la concluzia ca este un recipient care duce lichid la cutia de viteze pentru ca in momentul in care am ramas fara lichid in recipient nu mai intra in viteze sau ramanea in viteza.
Underworld86 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 14:41   #6
Underworld86

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

http://www.depozitauto.ro/pics/52685...579-middle.jpg

daca te uiti atent la poza undeva in dreapta se vede un recipient metalic aprox cilindric si langa el mai este un recipient.in cel de langa raman fara ulei.
Underworld86 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 12:18   #7
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

Salutare . Acel rezervor negru de langa cel de lichid de racire ( roz) este pentru lichidul de servodirectie pentru ca tu ai pompa de servo elctrohidraulica . Acolo completezi cu lichid de servo cu codul G 004000M2 aprox 60 ron 1L . Bafta
__________________
Zetec for life !!! Glumesc
Petty is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 13:13   #8
Underworld86

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: raman fara ulei la cutie lupo 1.4 fsi

Deci pana la urma ....? Sa ii fac o poza mai de aproape si sa o postez aici ca sa se vada exact unde pun eu lichid si completez?Pentru ca nu inteleg.
Underworld86 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -