Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-07, 21:34   #1
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Rugina...si vopsea crapata

banuiesc ca e o belea mare la cielo rugina pe aripile din spate... mi-a aparut si mie exact deasupra rotii .. pe bucatica de tabla care se intinde din aripa pe interior... Si mi s-a crapat putin vopseaua pe usa dreapta fata... e foarte putin crapata... dar mi-e frica sa nu se crape mai rau si apoi sa inceapa sa pice... ce spuneti? sa ma duc s-o repar urgent? zilele astea adica... sau mai poate astepta?
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 23:18   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
...... Si mi s-a crapat putin vopseaua pe usa dreapta fata... e foarte putin crapata...

O vopsea originala nu crapa pe portiera.Acea crapatura este data de chitul de sub vopsea ( a fost lovita).Pentru rugina de pe aripile din spate sint destule modalitati de remediere.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 15:07   #3
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

la usa am atins eu pe unu si daia cred ca mi-a crapat ... ca am ambele usi zgariate putin ... si cred ca atunci cand l-am atins a crapat.
Si m-ar interesa la aripi o modalitate de remediere dar nu foarte scumpa... adica ... ar trebuii sa-mi vopseasa o portiune mai mare din aripa? sau doar zona aia acolo?
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 15:18   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
Si m-ar interesa la aripi o modalitate de remediere dar nu foarte scumpa... adica ... ar trebuii sa-mi vopseasa o portiune mai mare din aripa? sau doar zona aia acolo?


depinde cit este de profunda rugina,stiut fiind ca la aripile din spate rugina iese dinauntru inspre afara,deci este gaura in tabla.
La revopsire conteaza foarte mult culoarea vopselei si ce pretentii ai de la reparatie.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 15:41   #5
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

deci am impresia ca nu ai inteles..
la cielo aripa din spate se indoaie si formeaza un unghi de 90grade ... eh bucata care e paralela cu roata/solul dupa cum am vazut eu s-a umflat vopseaua pe acolo si in timp a prins si rugina... intr-un sigur loc e o gaurica mica fiindca e tabla foarte foarte subtire in zona aia... dar in rest sunt mai mult pete de rugina...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 16:05   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
deci am impresia ca nu ai inteles..
la cielo aripa din spate se indoaie si formeaza un unghi de 90grade ... eh bucata care e paralela cu roata/solul dupa cum am vazut eu s-a umflat vopseaua pe acolo si in timp a prins si rugina... intr-un sigur loc e o gaurica mica fiindca e tabla foarte foarte subtire in zona aia... dar in rest sunt mai mult pete de rugina...

Am inteles perfect si stiu despre ce este vorba,facind reparatii la zeci de masini in acea zona "sensibila".
Dupa cite imi spui rugina este de profunzime.Daca ai curajul sa iei o sula sau un ac gros si sa intzepi zonele umflate,ai vedea ca acul va trece prin "tabla".
Remedierea nu este sudura,asa se facea la dacii...
Se polizeaza la curat zona afectata cu disc de smirghel,se degreseaza ,se lipeste o foitza de fibra de sticla cu fibre fine si se da cu rasina,materiale utilizate la componente din fibra de sticla.Exista chiar kit-uri de reparatie cu fibra de sticla ce are inclus totul.
Dupa intarire se slefuieste cu smirghel de 80,se chituieste primul strat cu chit fibra de sticla si apoi la finisaje cu poliesteric ,apoi se pregateste in continuare pentru vopsire.
La citeva zile de la vopsire deschide portbagajul,demonteaza tapiteria din margini si injecteaza ulei in acea zona a aripilor,astfel rugina nu va mai lucra.
Durabilitatea unei astfel de operatii este mult mai mare si mai simpla decit in cazul lucrului cu sudura.
Inca n-am primit raspuns asupra culorii vopselei.
Bafta!

Last edited by turbojack; 31-03-07 at 16:08.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 20:05   #7
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Culoarea este un gri phantom... zici ca-i neagra la prima vedere. si banuiesc ca nu as putea face eu ce ai spus tu mai sus ( nestiind absolut nimic ) si un pret orientativ ai putea sa-mi spui? lasand la o parte pretul vopselei.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 20:46   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
Culoarea este un gri phantom... zici ca-i neagra la prima vedere. si banuiesc ca nu as putea face eu ce ai spus tu mai sus ( nestiind absolut nimic ) si un pret orientativ ai putea sa-mi spui? lasand la o parte pretul vopselei.
Kit-ul de reparatie cca 30 RON,kit fibra si poliesteric (2 cutii de 250 gr.) alti 30 RON,smirghel,putin spritz chit.astea ar fi pina in 70 RON.Te poti edifica in privinta materialelor daca mergi la orice magazin de vopsele "pe calculator".
La acea culoare (pt.portiera si doua aripi spate)ajung 205 gr. vopsea si 250 gr. de lac ,daca vopsitorul este bun si stie cum sa cvopseasca pierdut si cu acoperire de lac.
Teoretic ar trebui sa iesi cu tot cu vopsea pina in 150 RON.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-04-07, 13:39   #9
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

aham .. ok .. merci mult o sa ma duc maine la un baiat care-l cunosc la cardinal motors sa imi faca si mie acolo ... nu cu preturile de la cardinal binenteles oricum merci mult turbojack
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 15:30   #10
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

am auzit ca e o solutie lichida, care aplicata cu o pensula peste rugina o transforma in material solid, putand fi ulterior chituita. ai putea sa faci asha. prb e ca eu amj vazuto la o emisiune din anglia. nush daca se gaseste la noi. daca are sau stie cineva de solutia asta, sami dea shi mie pm shi eventual unde se gaseste.
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-07, 01:30   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by liwiu_evo View Post
am auzit ca e o solutie lichida, care aplicata cu o pensula peste rugina o transforma in material solid, putand fi ulterior chituita...


Nu este fiabila in timp,dupa citeva luni rugina rasare din nou.Am incercat diverse metode de reparatie (exceptind cele cu schimbarea elementului de tabla) si singura ce rezista este cea cu fibra de sticla si rasina.Am vazut masini facute 4-5 ani in urma si rugina nu a mai aparut,deci e o metoda valabila , ieftina si la indemina oricui are putine abilitati tehnice.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 15:47   #12
F Sierra 2.0i Man

Stage 3
 
F Sierra 2.0i Man's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 88
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

cum zicea liwiu evo am auzit si eu de substanta asta chiar ceva mai bun si saptamana asta as vrea sa ma duc sa iau are un tip prin ploiesti cica, reconditioneaza auto de epoca dar substanta care o are asta e doar pt zone mici afectate de rugina si nu adanci si am vazut si cum lucreaza dai cu pensula zona afectata astepti cateva ore si dupa care o cureti cu pensula cureti cuce trebuie zona si pregatesti pt vopsit si dai cu toate smacurile dinainte de vopsire, ideea e ca substanta respectiva este acida pt sporii ciupercii de rugina in zona respectiva nemaireaparand rugina o sa vad cum e pe masina mea si va tin la curent
__________________
Fericirea este scumpa si daca masina reprezinta asta e cu atat mai greu!
F Sierra 2.0i Man is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 20:42   #13
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by F Sierra 2.0i Man View Post
cum zicea liwiu evo am auzit si eu de substanta asta chiar ceva mai bun si saptamana asta as vrea sa ma duc sa iau are un tip prin ploiesti cica, reconditioneaza auto de epoca dar substanta care o are asta e doar pt zone mici afectate de rugina si nu adanci si am vazut si cum lucreaza dai cu pensula zona afectata astepti cateva ore si dupa care o cureti cu pensula cureti cuce trebuie zona si pregatesti pt vopsit si dai cu toate smacurile dinainte de vopsire, ideea e ca substanta respectiva este acida pt sporii ciupercii de rugina in zona respectiva nemaireaparand rugina o sa vad cum e pe masina mea si va tin la curent
ei si cum se prezinta?
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 21:26   #14
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Rugina...si vopsea crapata

Quote:
Originally Posted by F Sierra 2.0i Man View Post
...este acida pt sporii ciupercii de rugina ....
Rugina este oxid de fier,deci nu are nimic de-a face cu bacterii si mucegaiuri.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -