Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-09, 10:50   #1
Rudy87mn
VW Driver

Stage 3
 
Rudy87mn's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 92
Member of:
[VW]
Exclamation Manca ulei

Buna.Am un Passat din 2006 in prezent are cam 130.000 km la bord.Am observat ca de cam o luna incepe sa mance ulei,acu 4 sapt am facut revizia :ulei motor filtre etc , precizez ca toate revizile le-am facut la termen , ultima ba chiar am facut-o chiar cu vreo 2000 km inainte pentru ca am schimbat si curea de distributie urma sa plec in franta.Am facut schimbu si porma aprox. vreo 300km prin oras porma am plecat in franta.Prin austria dupa aprox 800km se aprinde pe bord ca nu mai am ulei ,am oprit si am verificat nivelu era aproape de minim am complectat cu mai 1litru ce imi ramasese de la revizie si am plecat mai departe la drum.Dupa ce am ajus in franta si am strabatut toata franta paris - can -nice , la drumu de intoarecere prin italia -austria - ungaria undeva prin ungaria se aprinde iarasi becu de ulei dupa ce facusem vreo 2000-3000km cand am verificat nivelu era deja sub minim.Masina e 2.0TDI schimb vitezele tot timpu undeva intre 2.500-3000 ture si am mai obsevat ca protectia aia care vine pe motor e stropita cu ulei in juru capacului de ulei.De la ce poate sa fie ?Inca nu am mers cu ea in nici un service.
Rudy87mn is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 11:28   #2
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Manca ulei

iti arunca uleiu afara din motor. ori pe la joja, ori pe la capac. vezi si condensarea daca e infundata.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 12:48   #3
Rudy87mn
VW Driver

Stage 3
 
Rudy87mn's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 92
Member of:
[VW]
Default Re: Manca ulei

Nu e stropit tare....3-4 pete nu e asa de mult si sunt de mult timp alea acolo , oricum am sa mai verific azi odata sper sa fie de acolo problema.
Rudy87mn is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 01:51   #4
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Manca ulei

ele mananca mult de la turbina.... posibil sa fie obosita....
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 01:09   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Manca ulei

Trebuie verificata turbina.Se scoate conducta OUT de pe turbina si se examineaza interiorul,dar si jocul axului.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -