Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-09, 09:02   #1
Ciocolata

Stage 3
 
Ciocolata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 139
Default Probleme Skoda Fabia

Am o Skoda Fabia 1.4 MPI 16v 75 cp din 2004 acum cateva zile m-a pus sfantu' sa dau peste o buturuga si am spart radiatorul de apa, bine asta a fost una, l-am schimbat dar am facut o diagnoza si imi arata ca as avea probleme cu un releu:


Address 08 -------------------------------------------------------
Controller: 6Y0 820 045
Component: Klimaanlage X0840
2 Faults Found:
00705 - Relay for Coolant Fan: Stage 1 (J279)
31-00 - Open or Short to Ground
00706 - Relay for Coolant Fan: Stage 2 (J513)
31-00 - Open or Short to Ground


care ar fi problema si ce ar fi de facut ? din asta inteleg ca are legatura cu releul de la ventilatoarele de racire ? ar fi asta din poza ? :

[img=https://img232.imageshack.us/img232/8294/mmmmmmc.th.jpg]

tin sa precizez ca am gasit releul asta si partea incercuita am gasit-o rupta dintr-o parte dar am impins-o la loc si ma gandesc ca inca face contact m-ar interesa sa stiu daca de la releul asta e si daca de la el e m-ar interesa un pret second sau nou.


Pe langa asta am mai agatat, defapt am spart ceva pe la evacuare, daca nu ma insel ( nu prea ma pricep ) e racord-ul flexibil, in orice caz... ce este incercuit in poza:

[img=https://img216.imageshack.us/img216/7524/abcdefgh.th.jpg]

si acum se aude un scartait, si din cand in cand se mai aude un usor troncanit si pe deasupra se aude si urat in interior, m-ar interesa daca acel scartait, troncanit este de acolo sau nu, si daca e de acolo se poate schimba doar acea parte individual si cam la ce bani m-ar ajunge nou sau SH.

Multumesc anticipat.
Ciocolata is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 11:21   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Probleme Skoda Fabia

80% el este de vina... costa cam vreo 4 mil. dar sa verifici daca mai sunt bune si ventilatoarele



racordul ala se poate schimba... te duci la un atelier unde se monteaza tobe...ei te pot ajuta
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 11:50   #3
Ciocolata

Stage 3
 
Ciocolata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 139
Default Re: Probleme Skoda Fabia

Asa m-am gandit si eu pentru ca diagnoza arata ca la releul ala e problema, am cautat ceva oferte si am gasit pe la 35 EURO nicidecum asa de scump, s-ar putea sa fi gasit eu altceva si sa ai dreptate, nu te contrazic, pana nu ma duc la un magazin specializat nu pot sa ma pronunt, si in legatura cu racordul ala... m-ar interesa un pret banuiesc ca nu-i extrem de scump si pe deasupra am observat ca e si evacuarea putin turtita
nu stiu daca si fisurata, dar in interior se aude asa un sunet mai gros ca de obicei, dar in exterior se aude normal, dar nedumerirea mea e daca de la astea se poate trage scartaitu ala si troncanitu ala, cei drept un troncanit nu foarte tare dar se aude clar
Ciocolata is offline   Reply With Quote
Old 05-07-17, 19:46   #4
Lulu Claudiu

Stock
 
Join Date: Jul 2017
Posts: 1
Thumbs up Re: Probleme Skoda Fabia

Salutare,

Problema 00705 Relay for coolant fan Stage 1, REZOLVAT

A fost rezolvata prin refacerea unui fir rupt mai exact pinul cu numarul 1 din mufa T6v (mufa cu 6 pini) aceea mufa care intra in releul de control a ventilatorul J293.

In cazul in care s-a verificat toate cablurile si fuzibilele puteti sa schimbati ventilatorul iar daca eroare persista schimbati si releul dar nu faceti invers!

Ajungeti sa aruncati bani pe un nou modul(releu de fan) un nou v7(ventilator) si eroarea tot sa persiste.

Verificati cablurile!!!

Multumesc!
Lulu Claudiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -