Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-09, 13:49   #1
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Problema inchidere centralizata golf 4

salut
tatal meu are o problema cu inchiderea centralizata la masina noastra, un vw golf 4 variant,din 2005 adus din germania.e zice k are inchidere centralizata pt k odata ce inchide o usa se inchid toate,in fine....cheia arata cam asha,are doar un singur buton,cand apasa pe el nu se intampla nimic.am inlocuit si bateria,ne gandeam ca este consumata dar tot nu merge.voi ce ziceti...ce ma sfatuiti sa fac??

davay is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 22:06   #2
sorin_george

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: Problema inchidere centralizata golf 4

salut.cheia in partea cu metal,nu are un beculet mic{un led}? din ce stiu eu ala este doar sa vezi noaptea unde sa bagi cheia in contact.
sorin_george is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 18:57   #3
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Problema inchidere centralizata golf 4

Inchidere centralizata e una , si telecomanda pt inchiderea centralizata e alta.
Poza cheii nu se vede dar asa cum spune si colegul mai sus , probabil ca are numai o luminita (led) pt noaptea.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 13:08   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Problema inchidere centralizata golf 4

inchidere centralizata sigur ai pe masina,ca asta inseamna centralizata(incui una,se incuie toate) ca o mai fi pe telecomanda...e partea a doua
in cheie unde ati pus baterie,se vede vreo placuta cu componente electronice pe ea?sau doar un simplu led?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 08:17   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Problema inchidere centralizata golf 4

din cate stiu eu, cheia cu telecomanda pentru inchiderea centralizata de la vw este tip briceag. cele clasice nu dispun de telecomanda. daca chiar are o telecomanda incorporata, atunci poate sa fie desincronizata cu masina sau pur si simplu stricata.
inca o data, ma indoiesc ca este cu telecomanda
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 12:03   #6
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Problema inchidere centralizata golf 4

este cheie cheala si atit, butonul e pentru beculet ca sa vezi sa bagi cheia noaptea.....daca masina are inchidere se inchide toata de la sofer, sau de la potbagaj...sunt multe modele de g4,sau daca e cu 4 geamuri electrice are buton pe usa sofer de inchis deschis sau si mai banal cand deschizi usa sofer se vede cablajul de la usa din spate, daca sunt doar doua doape negre,unul pe stalp unul pe usa masina e cheala...etc
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 10:18   #7
vasile85

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 2
Default Re: Problema inchidere centralizata golf 4

Salutare tuturor!
Am si eu o problema la inchiderea centralizata.Dupa ce deschid masina de la telecomanda,indiferent daca deschid portiera sau nu o deschid,sau stau in ea sau nu,dupa vreo 10-15 secunde masina se inchide singura. Imi este teama sa nu uit odata ceia inauntru si sa raman cu usile inchise.
Ma poate ajuta cinava?De la ce defectiune anume poate sa apara aceasta problema?
vasile85 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 12:09   #8
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Problema inchidere centralizata golf 4

Quote:
Originally Posted by vasile85 View Post
Salutare tuturor!
Am si eu o problema la inchiderea centralizata.Dupa ce deschid masina de la telecomanda,indiferent daca deschid portiera sau nu o deschid,sau stau in ea sau nu,dupa vreo 10-15 secunde masina se inchide singura. Imi este teama sa nu uit odata ceia inauntru si sa raman cu usile inchise.
Ma poate ajuta cinava?De la ce defectiune anume poate sa apara aceasta problema?
Treaba asta se intimpla doar daca deschizi usa sofer? Daca deschizi o alta usa se mai intimpla? In principiu ai minicontactul din usa stricat si masina nu "vede" usa deschisa si considera ca a fost deschisa accidental si o reincuie.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 12:42   #9
vasile85

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 2
Default Re: Problema inchidere centralizata golf 4

Quote:
Originally Posted by Catalyn View Post
Treaba asta se intimpla doar daca deschizi usa sofer? Daca deschizi o alta usa se mai intimpla? In principiu ai minicontactul din usa stricat si masina nu "vede" usa deschisa si considera ca a fost deschisa accidental si o reincuie.
Indiferent care usa o deschid,dupa o vreme se inchide aproximativ dupa ce se sting luminile din interior care se aprind la deschidere.
Si mai este o treaba interesanta(si enervanta in acelasi timp) nu intotdeauna o face.Doar cateodata,dar este cand o deschid si ramane asa.
vasile85 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -