Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-09, 23:05   #1
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

Salutare, am o Supernova si cat de curand vreau sa ma apuc de faruri. Vreau sa pun doua lupe bi-xenon (Mercedes W211 masina donator), problema vine de la partea electrica... Daca comut faza lunga faza scurta se stinge (ca la orice H4), lupa are un singur bec (care sta apring tot timpul) si un solenoid care cand se comuta faza lunga trage "obturatorul" acela din lupa in jos si lasa mai multa lumina sa treaca. Am avut bi-xenon H4 moving si acolo aveam un mic controler care facea treaba asta (cam acelasi principiu numai ca se misca bulbul becului), se poate folosi in cazul asta? Numai bine!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 22:00   #2
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

Nimeni nimic? Daca conectez faza scurta in paralel cu faza lunga si solenoidul cand ii dau curent sta numai pe lunga (solenoidul deschis), indiferent ce faza am ales. Daca pun solenoidul in serie pe + de la faza lunga, pe scurta e ok, pe lunga este actionat doar solenoidul (becul nu se aprinde)... Exista vreo posibilitate sa obtin ce doresc eu din blocul de lumini (sa leg acolo + faza scurta cu + faza lunga)?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 22:25   #3
sorin_george

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

da,merge.aceeasi probl.am intampinat-o si eu cand am pusxenoane la dacie neavand modulul care ar trebui sa faca treaba asta,dar se poate face simplu.la blocul de lumini ai un fir care scoate curent pe faza surta,si pe faza lunga.e firul pt.ceata suplimentara pe spate.scoti din mufa de la blocul de lumini firul galben care e faza scurta si il bagi pe cel care comanda ceata pe spate.nu mai tin minte exact ce culoare are dar il poti gasi f usor cu o lampa de control.si faci rocada intre fire.o sa mearga ceata pe spate doar pe faza scurta iar la faruri cand dai lunga ramane si scurta aprinsa.asta e tot.

Last edited by sorin_george; 10-07-09 at 22:35.
sorin_george is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:32   #4
sorin_george

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

ai reusit sa le pui?
sorin_george is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:36   #5
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

Se poate si cu o dioda unisens legata de pe lunga pe scurta, astfel cand dai lunga se aprinde si scurta. Singura problema e ca suprasolicita instalatia electrica a masinii. Indiferent de solutia la care se obteaza, trebuie montate relee de protectie, altfel iese fum (stiu din experienta)
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:39   #6
sorin_george

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

asta depinde de xenoane.dc sunt de 35 w nu necesita relee.tie ti-a iesit fum din diode dc iai pus.alea se incalzesc.
sorin_george is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:41   #7
sorin_george

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

iar dc pui dioda ai un timp f scurt in care ele se sting cand schimbi fazele ceea ce in timp face sa cedeze balastul.
sorin_george is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:42   #8
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

Da, din diode (una s-a ars) si sigurantele frigeau tare. De asta am zis ca mai bine cu relee.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:44   #9
sorin_george

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

da am inteles
sorin_george is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 11:59   #10
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Cum fac sa ramana faza scurta aprinsa cand dau faza lunga la H4

schimbi batul, parca merge de clio ,dar reteta e dureroasa la pret, sau adaugi un releu suplimentar care sa aprinda faza scurta cand e lunga, sunt relee standard cu 5 picioruse nu cu patru(se gasesc in alarme ca releu blocaj demaror sau la piese auto dacia)plus un condensator de minim 6800 micro farazi care sa taie comutarea dintre scurta si lunga,in momentul in care dai lunga faza scurta se intrerupe iar releul are o intirziere la aprindere,la xenonul tinde sa se stinga.schimarea de bat(cel din care semnalizezi si schimbi fazele) se face cu cel de la clio symbol faza 2, iar batul face el intern automentinerea , varianta cu dioda e periculoasa fiindca diodele de pina la 5A nu rezista la efort prelungit si se pot arde.
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -