Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-09, 09:28   #1
cstroie

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default antifurt roata - Help!!!

Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva: am pierdut antifurtul de la roti. Din pacate prezoanele sunt acoperite de jante deci orice incercare de a scoate antifurtul prin orice metode mecanice e exclusa. Am incercat in diferite vulcanizari, magazine de piese auto dar nu am reusit sa gasesc acelasi tip de antifurt. Am atasat niste poze, daca ma poate ajuta cineva raman indatorat (chiar si cu un sfat).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0049.JPG
Views:	73
Size:	636.7 KB
ID:	997067   Click image for larger version

Name:	IMG_0050.JPG
Views:	84
Size:	638.0 KB
ID:	997068  
cstroie is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 09:41   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: antifurt roata - Help!!!

Trebuie sa mergi la un strungar priceput, sa masoare el exact diametrul, si sa faca o 'cheie' prin incercari pentru antifurtul respectiv, pe care o atasezi de o tubulara
valib is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 10:04   #3
cstroie

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: antifurt roata - Help!!!

la asta m-am gandit si eu, dar o pastrez ca ultima solutie. ma gandeam ca gasesc un posesor de acelasi tip de antifurt care sa ma ajute sa le dau jos.
cstroie is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 10:30   #4
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: antifurt roata - Help!!!

bagi flexul, ii dai o forma sa se potriveasc un fel de cheie si il desfaci. eventual il faci patrat
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 12:00   #5
cstroie

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: antifurt roata - Help!!!

in jantele de aliaj? nu prea cred
jantele au forma de asa natura incat acopera in totalitate prezoanele, nu am acces delor la ele, am mentionat in primul post.
cstroie is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 22:13   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: antifurt roata - Help!!!

Ne-ai derutat cu pozele initiale.
Daca nu aiu acces la ele,singura solutie nedistructiva este sa confectionezi o alta cheie.Sau poti apela la "zina maselutza".
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 13:10   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: antifurt roata - Help!!!

iei o tubulara apropiata ca dimensiune cu capul prezonului,si o bati fortat pe el dupa care desfaci
bine ar fi sa faci asta la o vulcanizare,pentru ca pistolul ala cu care desfac ei baga si multe vibratii in prezon si ai mai multe sanse
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -