Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-09, 21:11   #1
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Garantie anvelope

Salut,
Acum 9 zile am cumparat o anvelopa Debica Navigator noua (nu reesapata). Stau pe o strada ingusta si coborand spre drumul principal venea un 4x4 mare din vale, sigura posibilitate ca sa treaca pe langa mine era sa urc cu o roata pe bordura, ceea ce am si facut. Bordura am urcat-o cu viteza f mica (la pas) dar cu toate astea anvelopa mea noua a cedat si m-am trezit cu o ruptura verticala (nu in V ca atunci cand agati o tabla etc.) de la jumatatea anvelopei in sus pana la marginea jantei. Anvelopa nu prezinta nici o urma de frecare cu bordura sau intepatura si nici pe janta nu exista nici un semn in dreptul rupturii (daca ar fi fost frecata roata). Bordura nu era inalta (7/8 cm - o strada distrusa cu borduri tocite). Foarte des la servici o parchez pe borduri mai inalte decat asta si nu mi s-a intamplat asa ceva. Taietura este oblica pe sectiune, ca si cum ai rupe ceva tragand de capete. Era normal sa pocneasca asa? Se schimba in garantie?
*Mentionez ca anvelopa a fost montata in service-ul lor si de atunci nu i-a mai fost facuta presiunea.

Last edited by panteraroz; 03-07-09 at 21:21.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 21:52   #2
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: Garantie anvelope

Acuma iti dai seama ca fiecare poate sa isi dea cu parerea ce si cum, cel mai bine te duci acolo cu gura mare mare si le faci scandal. Si daca nu vor sa ti-o inlocuiasca ameninti cu Protectia Consumatorului, ca de obicei cand aud de aceasta insitutie se cam razgandesc.

Iti urez succes
strik3ru is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 22:32   #3
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Garantie anvelope

Intrebam in sensul in care de vina este un defect al anvelopei sau imi apartine. Teoretic pot sa-i iau bine-mersi cu OPC-ul si fara sa fac gura prea mare, certificatul de garantie e o bucata de hartie A5 fara conditii de acordare. Nu am mai patit asa ceva pana acum, am mai luat un cui, o tabla cu alte ocazii dar nu sa poncneasca din senin de la stress mecanic (urcarea bordurii).
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 23:18   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Garantie anvelope

Quote:
Originally Posted by strik3ru View Post
Si daca nu vor sa ti-o inlocuiasca ameninti cu Protectia Consumatorului,
Nu,zau! Omu'stalceste caucioacele de borduri si aia sa i le schimbe?
Pentru vitejii de acest gen ,cumparati anvelope cu peretele lateral mai tare si in nici un caz Debica si alte ieftinituri.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -