Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-09, 04:58   #1
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default MODIFICARI ADMISIE

Mai nou toti trag cu dintii de buzunare sa ajunga la un raport putere/consum/fiabilitate cat mai bun; nu doar in zilele noastre ci si in trecut erai cineva daca aveai in parcare un turbo-diesel sau un benzinar puternic si econom (desi benzinarele puternice rareori erau sau sunt si econome). Aseara facand unele "search-uri" pe net mi-a venit in cap o admisie directa, si nu oricum directa, m-am gandit ca daca aerul din zona e poluat, un motor de exemplu un 1.6 8v @ 90 HP, nu trage la fel de bine ca intr-o zona cu aer mai curat.
Corect pana aicea? ... sa continuam ... desi pare ciudat un tub de oxigen montat direct pe admisia unei masini ce efect ar avea? Poate suna prosteste, dar nu exista pericolul de explozie? DACA NU EXPLODEAZA cum ar afecta performantele, fiabilitatea cat si economia pe termen lung a automobilului?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 11:56   #2
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: MODIFICARI ADMISIE

Am constatat ca Oxigenul este un foarte puternic oxidant si chiar daca s-ar putea proiecta o instalatie care sa nu implice un pericol de explozie, tot ar fi daunator pentru motor.

Singura solutie pentru ceea ce m-am gandit eu ar fi instalatia de NOS - N2O - care desigur a fost deja inventata, ocupand o piata foarte mare in SUA.

Daca mai au si altii pareri rog sa si le spuna, daca nu rog sa se inchida.
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -