Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-09, 22:39   #1
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default OPEL GSI - PROBLEME... HELP

am un motor c20xe la care nu`i mai dau de capat..m-au depasit toate ideeile. problema care este....pana acuma 2 sapt a mers perfect pana cand dintr-o data a inceput sa mearga intrerupt dar nu tot timpul. in momentul in care o calc blana face asa..cateodata la treapta 1...cateodata ajung si in treapta 3..si face acolo...pur si simplu nu se tureaza..ca si cum ar merge in 3 pistoane..daca ridic piciorul de pe acceleratie...o ia si se duce ca si cum nu ar fi avut nimic.. Cand nu face figura merge relativ bine..adica de tras trage oke ..ce are ???!?!?! Am verificat pompa de benzina, presiunea in rampa, schimbat bujii, verificat fise, vacumuri..si se mai aprinde si ceck`ul cu eroare de la sonda cand o accelerez din scurt...cu toate ca am schimbat sonda de paste tot cu una SH din cauza ca am creezut ca pb e din soonda..are totul vre`o legatura cu pb de care v-am zis? stie cineva? a patit?
__________________
Viata are prioritate! Stop accidentelor!
Club Crazy Drivers Romania
Opel racing . . .

masina mea ex...: https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...stra-opel.html

My new car :https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...stra-opel.html
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 22:45   #2
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: OPEL GSI - PROBLEME... HELP

mie mi se pare totusi ca nu iti da benzina destula in sarcina ...eventual sa nu ai retur sau chiar tur infundat la benzina...poti incerca daca ai la indemana( prieten,sau piese rezerva) alt debitmetru si apoi si alt ecu, daca face la fel
mersul in 3 pistoane sau mers prost...sunt semne de benzina insuficienta (eu as am patit)
__________________
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 22:54   #3
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: OPEL GSI - PROBLEME... HELP

Debitmetrul sau senzorul hall din delcou
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 23:05   #4
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: OPEL GSI - PROBLEME... HELP

am mers o perioada fara mufa de la hall senzor si a mers fara pb...astra prin toamna . presiunea in rampa e ok..2.5 si 3.8 fara vaccum. ..aici totusi nu inteleg. Oare daca prinde aer pe instalatie sunt sanse sa faca asa?...sincer nu stiu ce sa mai testez. La debitmetru m-am gandit si eu ca ar putea fi dar totusi nu face tot timpu..are momente cand nu schiteaza nici o pb...sunt total aiurit..
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 13:02   #5
torquemaster

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 30
Default Re: OPEL GSI - PROBLEME... HELP

Filtrul de benzina, pompa de benzina sau injectoarele. Nu da destula benzina si astea ar fi cauzele principale
torquemaster is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 00:06   #6
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: OPEL GSI - PROBLEME... HELP

schimbat filtru benzina, pompa oke..masurat..verificat..tot asa face..din injectoare nu prea are cum ca nu face tot timpu..are mom cand merge bine..chiar dak o sprintez din scurt...need more help...
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 00:27   #7
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: OPEL GSI - PROBLEME... HELP

ai rezolvat problema pana la urma ?
DaBotta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -