Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-09, 15:37   #1
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Probleme Iluminare bord Espero

Salut, de curand mi-am schimbat tot ce inseamna lumina in interiorul masinii si a aparut o problema, merg toate luminile in afara de bord si cele de la aeroterma (butoanele), am masurat curentul din mufele de conectare cu bordul si tensiunea este de 5V in loc de 12V cat ar trebui normal, inainte de a ma apuca sa scot toate butoanele si sa demontez bordul nu am scos borna bateriei iar dupa vreo 2 zile am observat ca bateria nu mai avea pic de curent in ea nu pot sa inteleg ce mi-a consumat-o din moment ce tot din masina era dat jos....Iar cand am montat bordul nu am pus si butoanele cu avarii, proiectoare si ce mai e acolo oare daca nu sunt conectate nu se inchide circuitul ca bordul sa primeasca tensiunea corespunzatoare ???
Helppppppp...........
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:28   #2
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

daca ai scos bordul si mufele care se conecteaza la acesta le-ai lasat acolo in bord mai mult ca sigur sau atins cu fier(masa masinii) si ti-a descarcat bateria si e posibil sa fi facut si vreun scurt; incarca bateria si apoi verifica din nou cat curent iti vine la mufa de la bord, daca ai 12v e ok daca nu verifica instalatia e posibil sa ai un scurt si nu-ti mai aduce tot curentul si apoi sigurantele mai sunt o problema verificale si pe acelea...

cat despre butoanele de pe langa bord nu au treaba cu circuitul doar ca daca nu le conectezi nu o sa iti mearga proiectoare, avarii....
__________________
YM! tiolik_the_only_1
Tel: 0747 031 566
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 11:32   #3
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

Iti multumesc pt. promtitudine, aseara cand am ajuns acasa am montat si butoanele de la bord si ....surpriza s-a aprins bordul, in cz., ca bordul sa fie alimentat cu curentul necesar trebuiesc conectate toate butoanele, probabil asa se inchide circuitul (asa este la Espero nu stiu la altele).Nu inteleg faza cu descarcatul bateriei dar cred ca asa s-a intamplat cum ai spus mai sus....In seara asta ma apuc sa termin tot sper sa nu mai fie nici o problema !
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 22:16   #4
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

imi pare bine ca ti-am fost de ajutor; nu stiu exact cum este la espero pentru ca eu am cielo dar ma gandeam ca e la fel , la mn nu e preoblema daca nu conectezi butoanele laterale;
cad o sa termini sa pui si tu poze cu rezultatul ca sa vedem ce tia iesit
bafta
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 10:17   #5
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

Salut,

Vad ca a mai aparatu o problema, acele de la benzina si temperatura apa nu se ridica, decat daca ii dau cateva capace (palme in bord ca la dacii), oare le-am pus prea aproape si imi freaca de ceas ? Dupa cum se vede cel de la benzina nu prea pare sa frece ....s-a mai intamplat la cineva asa ?

A iesit frumos zic eu, o sa punem si poze
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 11:22   #6
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

Pai misca-le usor cu degetul, ar trebui sa fie o miscare lina. Daca vezi ca se intampina rezistenta, scoate-le, pune-le la loc, dar fara sa le mai apesi asa tare. Daca nici asa nu merge, scoate bordul si uita-te pe spatele lui, unde sunt contactele alea (unde intra suruburile in ceasul de benzina si cel de apa) si verifica si contactele foliei verzi sa nu fie intrerupte (asa imi faceam eu nervi ca nu mai mergea ceasul de apa si era contactul de IGN pleznit)
banzay is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 23:40   #7
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

cel mai bine ar fi sa imi dai add si vorbim pe mess ; eu am facut un bord de espero, cel al lui electric stile si stiu despre ce este vorba in interior, asa ca te astept sa imi dai add
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 23:05   #8
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme Iluminare bord Espero

bordul de espero e prevazut cu un buton care are un potensiometru (cel cu becul ala aprins) daca acel buton nu este conectat la instalatia masini nu ti se aprinde nici bordul nici clima!!!
electric_style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -