Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-09, 19:57   #1
bigwolf

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 9
Default citroen c-crosser - o mare teapa in romania

am un c-crosser din septembrie 2008. la prima intrare pe nisip, la 12.000 km s a topit ambreiajul. citroen romania refuza sa recunoasca defectul de fabricatie si cere 56 mil. reparatii. in romania citroen a pierdut nenumarate procese legate de ambreiaj, dar ei persista in a nega problema ambreiajului la masinile lor. consider ca sunt furat de citroen si trb sa stie toata lumea care are de gand sa se orienteze catre aceasta firma tepara ce ii poate astepta. si nu e prima problema la citroen. sunt recidivist si eu de abia acum am inteles ca CITROEN E O MARE TEAPA IN ROMANIA. MARE ATENTIE LA CITROEN. INTREBATI INAINTE SA PIERDETI BANII. si faza cu LOOK valabila in situatii grele de zapada, noroi, nisip. nu o vor recunoaste in veci cei de la citroen romania. o considara FOLOSIRE DEFECTUOASA. MARE ATENTIEc-crosser este recunoscut in garantie ( dar nu puneti baze prea mari in asta ) doar pe asfalt si nu in aglomeratie, bara la bara. DISTRUGE AMBREIAJUL
DE 30 ZILE TOT ASTEPT SA VINA PIESELE PENTRU C-CROSSER, DAR NU MAI APAR. IN TOT ACEST TIMP PLATESC LA CITROEN UN C4 CU 120 RONI/ZI PE CARE L AM PRIMIT IN PRIMA FAZA DE LA ATS, IAR DUPA VERDICTUL CELOR DE LA CITROEN ROMANIA ( CA FOLOSIRE DEFECTUOASA ) MI AU CERUT 120 RONI/ZI.
va astept sa demascam magariile CITROEN ROMANIA
bigwolf is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 21:19   #2
Teroarea

Stage 5
 
Teroarea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,245
Member of:
[CITROEN]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

sa sti ca unele modele de la ei mai vin cu defecte de fabrica ma rog modelul citroen C3 are un mic defect la caseta de directie care nu deranjeaza cu nimic, se mai rup arcurile de la suspensie,plasticele din interior pacane, si ce o mai fi ,dupa piese se asteapta mult intradevar acum depinde si de fiecare dealer, oricum cea mai cu cap investitie ar fi in Citroen C4 .
__________________
Teroarea is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 21:28   #3
bigwolf

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 9
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by Teroarea View Post
sa sti ca unele modele de la ei mai vin cu defecte de fabrica ma rog modelul citroen C3 are un mic defect la caseta de directie care nu deranjeaza cu nimic, se mai rup arcurile de la suspensie,plasticele din interior pacane, si ce o mai fi ,dupa piese se asteapta mult intradevar acum depinde si de fiecare dealer, oricum cea mai cu cap investitie ar fi in Citroen C4 .
tocmai ce a terminat un prieten un proces de 2 ani cu citroen romania, pe care l a castigat. de 2 ori a schimbat ambreiajul. masina pana in 10 000 km. deci?
bigwolf is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 08:48   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by Teroarea View Post
sa sti ca unele modele de la ei mai vin cu defecte de fabrica ma rog modelul citroen C3 are un mic defect la caseta de directie care nu deranjeaza cu nimic, se mai rup arcurile de la suspensie,plasticele din interior pacane, si ce o mai fi ,dupa piese se asteapta mult intradevar acum depinde si de fiecare dealer, oricum cea mai cu cap investitie ar fi in Citroen C4 .

cea mai cu cap investitie este in masini germane/japoneze.
francezii sa ramana la parfumurile lor.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 10:06   #5
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

lucrez la un mag de piese auto import... mai mult de 5-6 zile lucratoare nu-mi ia sa aduc o piesa de citroen... in 6 zile pot primii si o caroserie. nu stiu de ce dureaza la ei asa de mult...
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 21:34   #6
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

am o parere foarte buna despre CITROEN , ma mira foarte mult cedarea ambreiajului..................
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 12:48   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

N-ai vazut primul post?
Citez: "la prima intrare pe nisip, la 12.000 km s a topit ambreiajul" ,pai nu stii cat la frecat pe nisip.Asta este eroare de pilotaj si nu defect de fabricatie.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 23:51   #8
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

si conteaza cat in freci pe nisip...?
la 12 mii km nu mi se pare normal sa se arda ambreajul, sincer.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 00:03   #9
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

pai conteaza, normal. Ambreiezi, patineaza, nu vrea sa iasa din nisip, incerci mai tare, bla bla...se poate arde foarte usor un ambreiaj
poti sa il termini si in 500m de tractat....
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 22:04   #10
bigwolf

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 9
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by valib View Post
pai conteaza, normal. Ambreiezi, patineaza, nu vrea sa iasa din nisip, incerci mai tare, bla bla...se poate arde foarte usor un ambreiaj
poti sa il termini si in 500m de tractat....
super faza !!!!! intri cu un 4x4 pe nisip si o dam in eroarte de pilotaj.
super baieti.
bigwolf is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 22:09   #11
bigwolf

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 9
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

De ce vorbiti prostii ? Daca face topic cu Masina lui, s-o prezinte...date tehnice, poze si planuri ... nu ca a luat teapa. Multi am luat teapa, dar asta e, nu ne apucam sa impanzim forumurile cu problemele noastre. Eu inteleg ca te doare cand iei teapa, dar asta este, nu esti nici primul nici ultimul.


FELICITARI EaGle....SUPER MESAJ. ASTA E PROBLEMA ROMANILOR. FELICITARI. si daca ai luat teapa, stai in banca ta si fa ciocul mic. nu pentru a te plange si a afla tot romanul despre tepele de pe piatza. intra si lauda. daca iei teapa, taci si inghite. GENERATIA DE AUR. FELICITARI EaGle SI CELORLALTI CA TINE. AVEM UN POPOR MINUNAT. SUCCESURI...IN FORUMURI
bigwolf is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 23:36   #12
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by bigwolf View Post
super faza !!!!! intri cu un 4x4 pe nisip si o dam in eroarte de pilotaj.
super baieti.
daca e 4x4 nu poate fi eroare de pilotaj?
la ala te tine ambreiajul toata viata, rezista la forja infinita?
valib is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 11:42   #13
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by bigwolf View Post
... si daca ai luat teapa,
Un ambreiaj poate fi distrus doar in doua moduri: bruscare repetata (ambreiere la turatii inalte) si patinare prelungita in sarcina.
In acest caz cu C-crosser ,este varianta 2.
Am vazut destule ambreiaje pe la reprezentante facute praf si pe care le-au platit clientii ,deoarece s-a constat abuzarea mecanismului (materialul de frictiune devenit o pulbere neagra imprastiata in camera ambreiajului si placa de presiune "albastra").
Posibil ca o parte din acei clienti sa se fi simtit tepuiti.
De asemenea mai exista o alta tagma de clienti care cred ca avand masina in garantie,reviziile sunt gratis,deci si astia se simt tepuiti.
Orice service al unei marci ,nu va oferi reparatia in garantie a unor componente care se constata ca au fost utilizate impropriu.
C-crosser nu este o masina de off-road.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 15:54   #14
bigwolf

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 9
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Un ambreiaj poate fi distrus doar in doua moduri: bruscare repetata (ambreiere la turatii inalte) si patinare prelungita in sarcina.
In acest caz cu C-crosser ,este varianta 2.
Am vazut destule ambreiaje pe la reprezentante facute praf si pe care le-au platit clientii ,deoarece s-a constat abuzarea mecanismului (materialul de frictiune devenit o pulbere neagra imprastiata in camera ambreiajului si placa de presiune "albastra").
Posibil ca o parte din acei clienti sa se fi simtit tepuiti.
De asemenea mai exista o alta tagma de clienti care cred ca avand masina in garantie,reviziile sunt gratis,deci si astia se simt tepuiti.
Orice service al unei marci ,nu va oferi reparatia in garantie a unor componente care se constata ca au fost utilizate impropriu.
C-crosser nu este o masina de off-road.
corect !!!! c-crosser ul nu este masina off road. aprob in mod pozitiv de mai multi ani sunt client citroen si ATS. nu cred ca am abuzat pana acum de garantie. mi am facut reviziile corect la ATS. sunt un client cuminte care tine la masina lui. acum ceva timp in urma chiar am postat un mesaj prin care imi exprimam bucuria de a fi proprietar de c-crosser. si il laudam. asta se poate verifica. acum in situatia asta spun tot ceea ce simt, si anume , ca ma simt tepuit ca dupa 12.000 km sa fiu pus in situatia de a plati 60 mil pentru ambreiaj. nu imi pare totusi just ca el sa cedeze asa de repede. nu sunt la prima masina dar este pentru prima data cand vad un ambreiaj ars.

stima
bigwolf is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 17:14   #15
klausi
Nissan Driver

Stage 2
 
klausi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 47
Member of:
[Nissan]
Default Re: citroen c-crosser - o mare teapa in romania

Quote:
Originally Posted by bigwolf View Post
corect !!!! c-crosser ul nu este masina off road. aprob in mod pozitiv de mai multi ani sunt client citroen si ATS. nu cred ca am abuzat pana acum de garantie. mi am facut reviziile corect la ATS. sunt un client cuminte care tine la masina lui. acum ceva timp in urma chiar am postat un mesaj prin care imi exprimam bucuria de a fi proprietar de c-crosser. si il laudam. asta se poate verifica. acum in situatia asta spun tot ceea ce simt, si anume , ca ma simt tepuit ca dupa 12.000 km sa fiu pus in situatia de a plati 60 mil pentru ambreiaj. nu imi pare totusi just ca el sa cedeze asa de repede. nu sunt la prima masina dar este pentru prima data cand vad un ambreiaj ars.

stima
Nu stiu la ce te asteptai la o masina care incerca sa vanda sub nume propriu un semi-esec al firmei Mitsubishi. C-crosser este un styling al lui Outlander. Outlander n-a stralucit niciodata. Cu atat mai putin pe 4x4. Si eu sunt nemultumit de masina mea. La pretentiile mele. Insa Qashqaiul meu este o excelenta masina de familie - performante ca pentru tata, mama si 2 copii in spate. Daca vrei forja, extreme si 4x4 ei bine - atunci ai nevoie de buget adecvat, timp si multa pasiune. Nici o masina stock nu duce decat la plimbari pe asfalt.
klausi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -