Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-09, 09:05   #1
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Problema instalare HU la Seat Ibiza

Buna ziua tuturor. Se da problema : 1. Seat ibiza model 2001 cu clima semi-automata (cu ecran mare pe consola centrala).
2. Un Cd-Player Blaupunkt St. Louis MP56.
De aici incepe problema : Ecranul de pe consola centrala este si pentru afisarea informatiilor cu privire la temperatura/puterea aerului conditionat/incalzirii , si ca display pentru casetofon. A doua parte nu ma intereseaza.
Am demontat unitatea centrala, si ideea este : cum fac ca, mufa care se conecteaza, sa o conectez si la noul Cd-Player si sa am si "+" si "-" pentru afisarea ecranului ? Ar trebui sa impart firele sa mearga in doua directii fiecare dar nu stiu daca e o idee buna. Atasez cateva poze ca sa va dati seama despre ce e vorba :
In prima poza este consola centrala cu mufa care se conecteaza la unitate pentru a afisa datele climei/casetofonului.
2 = Unitatea centrala. Partea inferioara o voi taia si va intra Cd-Playerul.
3 = Mufele masinii conectate la unitate. Atentie ! Mufele sunt identice cu cele care intra in Cd-Player. Teoretic as putea conecta mufele direct la Cd-Player si ar functiona dar nu ar mai functiona ecranul central
4 = Mufele neconectate.
5 = Mufele Cd-Playerului
6 = Unitatea cu casetofonul (care e demontat acuma).
7 = Unitatea + Cd-Playerul. Bucata aia mica de metal din josul unitatii o voi taia si va veni montat Cd-Playerul acolo deoarece e loc suficient.
8 = Poza din spate. Sunt exact aceleasi mufe si la unitate si la Cd-Player.
Asadar, dilema e : cum fac, din mufa masinii sa impart firele de "+" si "-" in doua ? O parte sa alimenteze ecranul unitatii si o parte sa alimenteze Cd-Playerul.
Va rog sa ma ajutati in aceasta dilema. Sincer habar n-am cum sa fac. Sa tau firele din mufa si litele sa le impart jumi juma si sa le conectez asa ?
Eu ma gandesc asa : sunt 3 mufe. Una neagra, una maro, si una galbena care e legata de inca doua mufe verde si albastra dar numai cea galbena are fire. Bun. Cea neagra banuiesc ca e cu plusuri, masa, antena etc. Cea maro cu difuzoarele dar cea compusa din 3 mici nu stiu ce face. Pe Cd-Playerul meu scrie ca mufa aia ar fi(sunt 6 pini) : 1 - Line-out - Left rear / 2 - Line out - Right rear / 3 - Line out - GND / 4 - Line out - Left front / 5 - Line out - Right front / 6 - SW Supply + 12V for line out Blue/White(*)
Oare, mufa asta micuta nu are alimentare/masa ? in sensul ca aceasta mufa mica sa o las conectata la ecranul de la masina (care indica temperatura etc) si restul sa le conectez la CD-Player ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	109
Size:	286.1 KB
ID:	846413   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	102
Size:	218.8 KB
ID:	846414   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	93
Size:	140.4 KB
ID:	846415  

Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	95
Size:	219.5 KB
ID:	846416   Click image for larger version

Name:	5.JPG
Views:	86
Size:	226.5 KB
ID:	846417   Click image for larger version

Name:	6.JPG
Views:	76
Size:	205.9 KB
ID:	846418  

Click image for larger version

Name:	7.JPG
Views:	96
Size:	253.4 KB
ID:	846419   Click image for larger version

Name:	8.JPG
Views:	94
Size:	212.0 KB
ID:	846420  
Luchiano is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -