Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-09, 21:48   #1
lucianalbu

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Default probleme directie cadillac bls

Salutari,
am achizitionat in decembrie 2008 un Cadillac bls 2.0 turbo 210 cp
La inceput nu prea am bagat de seama crezand ca nu sunt eu obisnuit cu masina dar au mai condus-o si alti si au spus acelasi lucru ca mine: are o problema
Problema: cand circul pe drum cu piatra cubica, denivelari, linii de tranvai, sleauri din asfalt facute de camioane volanul tinde sa sara din mina, pur si simplu nu pot conduce numai cu o mina pe volan, este foarte sensibil, feed back-ul trimis de roti volanului este exagerat.
Daca fac o manevra de depasire pe linia de tranvai sau pe restul de suprefete ( cele mentionate mai sus) la revenirea in coloana sunt nevoit sa fac corectii stinga -dreapta din volan pentru a mentine directia iar la o viteza ceva mai mare este chiar periculoasa reactia.
Aelasi lucru patesc si la acceleratii puternice, masina tinde sa o ia stinga-dreapta dupa cum are chef eu facind corectiile din volan pt a merge inainte, si la fel la frana.
La viteze de peste 120 km/h acea servo variabila parca nici nu exista, volanul fiind foarte usor periculos de usor, plus anumite vibratii rotile fiind echilibrate.
practic pot tine o mana pe volan numai la viteze in jur de 50 de km/h si numai pe un drum fara nici o denivelare(coala de hartie)
Cei de la service radacini unde este in garantie au facut geometria la roti de vre-o 6 ori la diverse locatii ale lor si au schimbat si caseta de directie dar rezultatul este acelasi.
Din punctul lor masina este ok
ca indicatii despre masina este facuta pe platforma technica a lui Saab 9-3 si Opel vectra 3 iar cauciucurile sunt 225/45/17
sper ca ma desteptati si pe mine ca am ramas fara ideei si sunt cu nervii la pamant
va multumesc
lucianalbu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -