Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 14:22   #1
DJ90BRT

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 53
Default Cutie Viteze

Salut,am si eu o intreabre:POT SA BAG ULEI DE CUTIE AUTOMATA IN CUTIE DE VITEZE MANUALA?Baiatul de la magazin mi-a recomandat sa bag de automata ca ar avea niste proprietati mai bune,etc>VREAU UN RASPUNS CAT MAI REPEDE,adica pana maine dimineata.Multumesc
DJ90BRT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 16:04   #2
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Cutie Viteze

Pune ce recomanda producatorul si de la o marca cat mai buna!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:02   #3
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Cutie Viteze

Quote:
Originally Posted by DJ90BRT View Post
Salut,am si eu o intreabre:POT SA BAG ULEI DE CUTIE AUTOMATA IN CUTIE DE VITEZE MANUALA?Baiatul de la magazin mi-a recomandat sa bag de automata ca ar avea niste proprietati mai bune,etc>VREAU UN RASPUNS CAT MAI REPEDE,adica pana maine dimineata.Multumesc
nu e indicat . daca citesti despre proprietatile uleiului e cu totul altfel cel de automatica fata de cel pt. manuala.
cauta pe net ce ulei ti se potriveste la masina ta si pune de ala
!41! is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 09:57   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cutie Viteze

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
nu e indicat . daca citesti despre proprietatile uleiului e cu totul altfel cel de automatica fata de cel pt. manuala.
cauta pe net ce ulei ti se potriveste la masina ta si pune de ala
De ce nu e indicat? Uleiul de cutii automate este mai bun decat cel pt cutii manuale. Eu il recomand.
De aproximativ 20.000 km am Castrol Dextron 3, pt cutii de viteze automate... masina e un Cielo manual in 5 trepte. Si pot spune ca s-a simtit o usoara schimbare in bine fata de uleiul vechi, cel din fabrica. Si ca idee, l-am schimbat pe la 15.000 km, deci nu era vechi cel din fabrica...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 10:26   #5
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Cutie Viteze

cel mai bine bagi ce recomanda producatorul... dar merge si cel de automata

offtopic... geo, ca idee, de ce l-ai schimbat la 15.000 ? facea figuri la rece ? intra greu? eu l-am schimbat pt prima data la 171.000 (tot cielo) si am pus TOTAL AT 42, si e ok, intra foarte bine in viteze, inainte la rece 1 si 2 le bagam cu japca
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 13:12   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cutie Viteze

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
cel mai bine bagi ce recomanda producatorul... dar merge si cel de automata

offtopic... geo, ca idee, de ce l-ai schimbat la 15.000 ? facea figuri la rece ? intra greu? eu l-am schimbat pt prima data la 171.000 (tot cielo) si am pus TOTAL AT 42, si e ok, intra foarte bine in viteze, inainte la rece 1 si 2 le bagam cu japca
Cand e rece cutia e normal sa intre mai greu...
L-am schimbat fiindca asa stiam eu si aveam un fix... dupa cateva mii de km, la o masina noua, se face span de la piesele metalice... schimbarea de ulei am facut-o mai mult pt a curata cutia de spanul ala. Si da, facea si figuri... nu pot sa zic ca acum e excelenta cutia, dar oricum e mai bine cu uleiul asta.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -