Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-09, 20:47   #1
sunny_razv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 50
Default Help Probleme cu un carburator

Stie cineva prin Bucuresti, un service sau un mecanic care sa se priceapa la carburatoare? Este vorba de unul cu amestec controlat electronic, pe un Nissan din 1991. Din toamna nu mai merge cum trebuie,adica atunci cand au inceput prima oara problemele statea subturata rau, si se vede ca amestecu e prea bogat in benzina, fum negru pe esapament, etc.

Singurul reglaj al carburatorului este unul de relanti, si acuma sta pe la 1400,consuma aiurea,la noxe a iesit groaznic . Ma gandesc ca poate sa fie si ceva de la sonda lambda, are catalizator,si cineva mai zicea de ceva gen debitmetru, dar nu mi dau seama daca are asa ceva,stiu ca am la cielo. Cei de la Badsi, acum 2 ani, cand le-am zis de o mica problema cu socul, spuneau sa schimb carburatorul,deci nu imi fac iluzii prea mari ca ar repara ceva.

Multumesc mult pentru orice fel de sfat/ajutor/raspuns.
sunny_razv is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 22:46   #2
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Help Probleme cu un carburator

Quote:
Originally Posted by sunny_razv View Post
Stie cineva prin Bucuresti, un service sau un mecanic care sa se priceapa la carburatoare? Este vorba de unul cu amestec controlat electronic, pe un Nissan din 1991. Din toamna nu mai merge cum trebuie,adica atunci cand au inceput prima oara problemele statea subturata rau, si se vede ca amestecu e prea bogat in benzina, fum negru pe esapament, etc.

Singurul reglaj al carburatorului este unul de relanti, si acuma sta pe la 1400,consuma aiurea,la noxe a iesit groaznic . Ma gandesc ca poate sa fie si ceva de la sonda lambda, are catalizator,si cineva mai zicea de ceva gen debitmetru, dar nu mi dau seama daca are asa ceva,stiu ca am la cielo. Cei de la Badsi, acum 2 ani, cand le-am zis de o mica problema cu socul, spuneau sa schimb carburatorul,deci nu imi fac iluzii prea mari ca ar repara ceva.

Multumesc mult pentru orice fel de sfat/ajutor/raspuns.
nu cumva este injectie mono punct si nu carburator?
uitate pe la furtunele de vacum sa nu fie si vreunul spart rupt sau chiar furtunul de la servofrina multi il negljeaza , curata-l, spala-l cu un spray de curatat carburatoare baga-i pe toate gaurelele ai grija sa nu iti dai in ochi cu jetul de la spray si daca tot nu merge fa-i o flansa si pune-i un carburator normal dublucorp si gata este mai ieftin decit sa pui original

Last edited by lagdryan v6; 02-02-09 at 22:58.
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -