Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-09, 00:09   #1
GanGxta

Stage 2
 
GanGxta's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 46
Question Trepidatii la frana usoara

Va rog sa ma ajutati! in octombrie 2008 mi-am schimbat discurile, placutele, lichid frana, fiindca s-a constatat ca din discurilor ovalizate trepideaza la frana... Mi-am cumparat discuri Zimmermann Sport(ventilate, perforate), placute Textar si lichid de frana dot 5.1 de la Ferodo, la inceput se parea ca s-a rezolvat problema dar nu a fost asa, tot trepideaza la frana mai usoara mi-am schimbat in ianuarie 2009 toate bucsele, bieletele, tot ce era legat de directie, am jenti alu originale VW model Avus 15", nelovite, echilibrate recent, dar problema tot exista... ce poate fi cauza? Masina este VW Golf 4 din 2003 1,6 16v 105CP, cm BCB
GanGxta is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 18:20   #2
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Trepidatii la frana usoara

Tot discurile de frana sunt ovalizate...
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 20:50   #3
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Trepidatii la frana usoara

Pune discuri normale neperforate etc fiindca nu ai masina de curse si eu banuiesc ca va disparea trepidatia (asa cum scrie colegul mai sus)
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 22:31   #4
GanGxta

Stage 2
 
GanGxta's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 46
Default Re: Trepidatii la frana usoara

da dar in pedala nu se simpte vibratia.... iar dupa ce am montat discurile noi vreo 1000 km nu faceau, dupa aprox 1000 km a inceput din nou trepidatia, iar discurile de inainte erau originale VW
GanGxta is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 23:38   #5
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Trepidatii la frana usoara

ai un mers sportiv si eventual ai luat iar vreo groapa cu apa.discurile daca sunt incinse si mai ales daca ai jenti spitate si iau contact cu apa......
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 02:45   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trepidatii la frana usoara

Trepidatia o simti in coloana de directie,nu?...in afara de discuri,chiar daca ai ...schimbat tot cum spui...sunt sigur ca nu ai schimbat tu cu mana ta si nici nu ai stat langa mecanici pe tot parcursul operatiei. Discurile ar trebui sa-si revina dupa cateva solicitari de intensitate constanta si durata medie.Eu cred ca mai ai totusi si o mica problema la articulatia fata.Verific-o serios.Roata (posibil sa fie numai una cu problema) are libertate de miscare nepermisa pe axa fata-spate..G4 daca nu ma'nsel, are suspensie simpla,McPherson cu brat inferior in 3 puncte ...nu cred ca este prea dificil sa depistezi problema...

PS ! -verifica si geometria cadrului motor si starea bucselor ce se afla intre acesta si lonjeroane ,daca nu ai fost primul proprietar.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 18:18   #7
GanGxta

Stage 2
 
GanGxta's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 46
Wink Re: Trepidatii la frana usoara

mersi mult pentru informatii! s-a rezolvat astazi! cand au schimbat cei de la service discurile nu-au curata locul fostului disc, iar intre disc si butuc era rugina, murdarie.... astazi l-au demontat, au curatat-o k-lumea si acum merge perfect, nu simt nici cea mai mica trepidatie sau ceva(pana acum umblam la un alt service unde nu ma voi duce in viata mea, unde erau montate si discurile noi)
GanGxta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -