Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-09, 22:47   #1
vali34ciurea

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
Exclamation probleme cu alarma

DACA RAMIN FARURILE APRINSE, NU MA ATENTIONEAZA ALARMA SI NICI NU SE INCHID LA SCOATEREA CHEII DIN CONTACT LA A MEA NUBIRA 2.VA ROG AJUTOR!
vali34ciurea is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 23:01   #2
vali34ciurea

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
Exclamation Re: probleme cu alarma

AM O NUBIRA 2. RAMIN FARURILE APRINSE CHIAR DACA SCOT CHEIA DIN CONTACT SI CHIAR DACA INCHID MASINA CU INCHIDEREA CENTRALIZATA.OARE NU AR TREBUI SA MA ATENTIONEZE CUMVA?AM ALARMA CENMAX222.VA ROG POTE ARE CINEVA VREO SOLUTIE. MULTUMESC.
vali34ciurea is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 23:07   #3
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: probleme cu alarma

Quote:
Originally Posted by vali34ciurea View Post
AM O NUBIRA 2. RAMIN FARURILE APRINSE CHIAR DACA SCOT CHEIA DIN CONTACT SI CHIAR DACA INCHID MASINA CU INCHIDEREA CENTRALIZATA.OARE NU AR TREBUI SA MA ATENTIONEZE CUMVA?AM ALARMA CENMAX222.VA ROG POTE ARE CINEVA VREO SOLUTIE. MULTUMESC.
nu explici concret;alarma ta face farurile sa clipeasca?sau pur si simplu raminele aprinse...in primul caz defectul e in unitatea centrala a alarmei s-au lipit contactele de la releul de semnalizari fiindca inginerul care ti-a montat-o nu a avut bani de doua diode ca sa faca sa clipeasca semnalele iar in al doilea caz maciuca de la comutare faruri sau releul de faza scurta sunt duse
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 23:17   #4
vali34ciurea

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
Default Re: probleme cu alarma

FARURILE RAMIN APRINSE CHIAR DACA SCOT CHEIA DIN CONTACT.
ALARMA NU FACE FARURILE SA CLIPEASCA, CI NU CLIPESTE EA CIND ACESTEA RAMIN APRINSE SI MASINA INCUIATA SI ALARMA ACTIVATA
vali34ciurea is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 08:46   #5
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Re: probleme cu alarma

Quote:
Originally Posted by vali34ciurea View Post
FARURILE RAMIN APRINSE CHIAR DACA SCOT CHEIA DIN CONTACT.
ALARMA NU FACE FARURILE SA CLIPEASCA, CI NU CLIPESTE EA CIND ACESTEA RAMIN APRINSE SI MASINA INCUIATA SI ALARMA ACTIVATA
ai o problema cu blocul de lumini sau releul aferent sau cablaj,nu cu alarma iti recomand sa mergi la un electrician auto nu sa te apuci sigur daca nu ai cunostiintele necesare
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 11:04   #6
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: probleme cu alarma

Nu stiu daca am inteles cum trebuie. Tu vrei ca alarma sa te avertizeze daca ai uitat farurile aprinse sau eventual sa ti le stinga atunci cand scoti cheia din contact sau farurile se aprind aiurea cand activezi alarma ? Daca e vorba de primul caz nu e nici o problema, nu stiu cate alarme au si avertizare de faruri aprinse; la nubira ar trebui sa ai piuitul ala daca lasi farurile aprinse si deschizi usa - aia e avertizarea. Daca ti se aprind aiurea cand armezi alarma atunci ai o problema cu unitatea centrala a alarmei.
nxtaz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -