Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-08, 15:24   #1
alecs1

Stage 3
 
alecs1's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 112
Default Sprinter martori abs,edc....

Buna,sunt user nou inregistrat pe forum insa il citesc de foarte mult timp,am si eu o problema,am un sprinter 413?! din 2001 si de ceva timp stau in bord cu martorii de la abs..si edc parca aprinsi,oare de ce? ma gandesc ca poate sunt ceva fire scoase de la senzori,sau ceva contacte murdare,ma poate ajuta cineva cu problema asta? si mai am una,la aceiasi masina nu baga aer cald chiar si dupa ce e cald motorul,dau la maxim ventilatoarele,butonu ala e pus pe rosu(adica pe cald) si tot rece imi baga,ma gandesc sa fie butonu de caldura stricat,sau poate ceva clapeta de la incalzire dusa(mentionez ca ventilatorul merge,doar ca abga numa aer rece) va multumesc
alecs1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 08:45   #2
alecs1

Stage 3
 
alecs1's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 112
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

nu ma poate ajuta nimeni?
alecs1 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 15:28   #3
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

sunt posesor de sprinter 313.in primul rand butonul ala de la caldura se stica dupa vreo 2 ani.e vreo 2 mil.martori aia la mine se aprindea cand plecam tare dupa loc plm nu stiu de ce.poate sa fie o siguranta arsa,jos la scaun,sau altceva,nu este grava chestia.sal
__________________
B 28 N U T-click pentru detalii

south's racers motorsport club www.sr-club.ro www.forum.sr-club.ro

dog99 x5 drifting
https://www.youtube.com/watch?v=cdiWPsxVOyM
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 15:37   #4
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

si eu am patit la vito faza cu caldura. dar la mine nu crestea nici temperatura peste 60 de grade. am schimbat termostatul si baga o caldura de iti da sangele pe nas
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 10:27   #5
alecs1

Stage 3
 
alecs1's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 112
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

multumesc mult o sa incerc azi sa desfac bordu panou cu sigurante pe unde e la sprinter? dasau firele de la martori abs ,sau ceva de genu? aa mai am o intrebare butonu de la caldura nu se poate scoate decat daca scoti bucata aia de bord pe care e fixat butonu? ca e cam complicat cred
alecs1 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 14:34   #6
alecs1

Stage 3
 
alecs1's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 112
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

alte sfaturi?
alecs1 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 16:47   #7
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

nu posed sprinter dar conduc unul de 3 ani.....318..

la butonul de la caldura am si eu probleme pt ca este pe cabluri si daca il sucesti repede cald -rece sare cablul......la abs mi s-a bulit un senzor.....

problema mare este la EDC......care inseamna ca ai probleme la sistemul de injectie..

eu am mers aprox 6 luni cu el aprins ,masina mergea normal,dar la un moment dat un injector s-a blocat pe deschis , a bagat motorina ca la balamuc si s-a spart un piston...


iti recomand un tester pt ca reparatia motorului a costat 200 mil.......
__________________



contact 0766-671407

Last edited by jakal; 03-01-09 at 05:26.
jakal is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 01:48   #8
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

de acord cu jakal,mai bine mergi la un servis autorizat pt a o baga pe tester este cel mai indicat
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 07:21   #9
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

Quote:
Originally Posted by alecs1 View Post
multumesc mult o sa incerc azi sa desfac bordu panou cu sigurante pe unde e la sprinter? dasau firele de la martori abs ,sau ceva de genu? aa mai am o intrebare butonu de la caldura nu se poate scoate decat daca scoti bucata aia de bord pe care e fixat butonu? ca e cam complicat cred
salut fratemeo a avut sprinter o avut si el probleme cu ceva martori aprinsi in bord si s-a rezolvat din calculator ,sigurantele sunt sub volan si mai sunt si sub scaunul soferului
__________________
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 12:02   #10
cristi-zyngor

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

salut am si eu o problema la sprinter am incercat sa alimentez o stati de bass pe bricheta din spatele dubei iar acum nu mai semnalizare avarie iar bricheta din spate nu mai functioneaza ma poate ajuta cineva . cin cate am inteles eu e de la o siguranta care poate fi aia de sub volan sau de sub scaunul soferului si inca ceva numi arata cata motorina si km facuti in bord motorina arata ca e zero iar in loc de km arata niste linii ma poate ajuta cineva macar cu o schema a panoului de sigurante ca sa nu le scot pe toate multumesc mult
cristi-zyngor is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 12:15   #11
scooby007

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Sprinter martori abs,edc....

da jos partea din fata abordului pt a ajunge la butoanele de reglare a caldurii si incearca sa tragi cu mana ce cablul care inchide si deschide robinetul pt caldura are o siguranta de plastic care de obicei se desface de catre izolatia de plastic prin care trece cablul.daca nu trebuie sa dai tot bordul jos sa cureti radiatorul de la incalzire(sant cele mai proaste posibile) anul trecut am cumparat unul nou 450 lei iar anul acesta l-am curatat pe cel vechi(cu soda caustica) desi mecanicii au zis ca n-o sa tina daca il curat am incercat si pana acum n-am mai avut probleme. in legatura cu EDC nu stiu ce sa-ti spun mie i-mi sat aprins de 4 ani masina merge bine . am incercat pe tester de multe ori la mai multe servisuri se sterge iar in momentul cand pun masina in miscare se aprinde iar.
scooby007 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 12:21   #12
jiji2013

Stock
 
jiji2013's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
Default Re: Sprinter

buna ,am si eu un sprinter 212 din greseala am demontat cele 3 cabluri care vin la inversorul de caldura,daca asa se numeste ,e situat in bord mentionez(sunt compuse din trei culori si nu le mai stiu ordinea )mar putea ajuta cineva cu vreo schema cv sau.. va multumesc o zi buna ....
jiji2013 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -