Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-08, 15:59   #1
Bizzy

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3
Default Golf 4 presiune pistoane scazuta

Sal'tare, am si eu o problema cu un Golf 4 r32 din 2003 .
Masina e adusa de la nemtzi.. a mers frumos si bine pana in tara.
Am facut plinul la noi.. si dupa jumatate de ora de mers prin bucuresti, cand am plecat de la semafor, lejer, masina numai tragea si scoate un zgomot ciudat !
Am dus-o la un service mic , baiatu de acolo a constatat ca o bobina da rateu si am decis sa o duc la augsburg(auzisem ca se pricep). Acolo sta de vre-o 2 saptamani, mi-au spus ca au schimbat bobina de la care primeau eroare si ca tot ar mai fi ceva. Azi primesc telefon ca unu sau mai multe din pistoane (nu am inteles foarte exact) nu functioaneaza la presiunea adecvata (9 bari in loc de 12bari ) si ca mai tre sa o testeze.
Ce ar putea insemna? se poate ajunge pana la a da jos motoru si schimba pistoanele? sau pote fi ceva mai simplu ?
Ms..!

Last edited by Bizzy; 05-12-08 at 16:27.
Bizzy is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 12:27   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Adica dupa ce ai facut plinul trebuie sa schimbi pistoanele?
Vezi ca e tzeapa.
Ai nimerit doar niste benzina proasta;este suficient un aditiv bun in benzina si alimentarea cu o benzina de f. buna calitate.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 15:46   #3
Bizzy

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

pai am bagat aditiv in drum spre casa.. si atunci si inainte am bagat OMV 100.. . Cei de la service nu mi-au zis nimica care ar fi cauza. Azi nu au mai dat nici un semn.
Bizzy is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 19:19   #4
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Iti recomand sa mai ceri parerea altui mecanic.Nu de alta dar la cat is unii mecanici de "corecti",te trezesti ca trebuie sa schimbi si roata de rezerva ca sa-ti mearga masina ok.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 20:55   #5
Dominic
Skoda Driver

Stage 4
 
Dominic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 194
Member of:
[SKODA]
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Quote:
Originally Posted by Bizzy View Post
pai am bagat aditiv in drum spre casa.. si atunci si inainte am bagat OMV 100.. . Cei de la service nu mi-au zis nimica care ar fi cauza. Azi nu au mai dat nici un semn.
Benzina buna nu inseamna CO 100...vezi pe capacul de la rezervor ce cifra octanica iti trebuie...
Dominic is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:42   #6
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Presiunea despre care vorbiti dvs se numeste compresie.
9 nu este o compresie care sa faca motorul sa nu mai functioneze.
Sunt motoare pe benzina care au compresie de noi 9.
Banuiesc ca masina este benzina,daca ati zis 9-12 si ati pomenit de bobina.
Aveti grija va va FURA!!!!!
Solicitati piesele defecte inapoi+un act prin care isi iau responsabilitatea ca daca piesa inlocuita nu este defecta vor suporta costul piesei si a manoperei,si mai ales o stipulare CLARA din care sa reiasa CLAR faptul ca:SC.....SRL in calitate de prestator de servicii autorizat am efectuat toate masuratorile si testarile posibile pentru a determina CAUZA defectiunii componentei"X" in cazul de fata "bobina" si nu am constatat alte componente defecte sau care nu sunt in parametri care ar putea conduce la defectarea componentei"X",care este noua si beneficiaza de garantie.
In acest sens,anexam facturii si garantiei REZULTATELE DIAGNOZEI efectuate in concordanta cu indicatiile producatorului,aceste rezultate fiind cel dinaintea inlocuirii componentei "x" si dupa inlocuirea componentei"X".
O unitate service"CURATA" nu va refuza sa emita acest angajament!!!!


Mare atentie!!!!!!!in Romania se fura!!!!!!!!!
In Romania si nu numai,spre exemplu se vand si se schimba sonde lambda DESI ele nu sunt defecte.Ele doar citesc valori iar valorile eronate sunt produse de alte cauze:combustibili,catalizator,gestiune motor ETC.
10% din cazurile in care se suspecteaza senzorul de oxigen ca fiind defect sunt reale si se schimba senzorul,in restul cazurilor sunt total alte defectiuni care pot fi inclusiv de CABLAJ.

Deci,aveti grija de banii DVS!!!!
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 21:13   #7
dj05fmx

Stage 5
 
dj05fmx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 968
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
[Opel]
[AirBrush]
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

poate nu am vazut eu bine sau masina este un R32 ???? daca e chair R32 pur sange mare atentie cine se uita la ea...
dj05fmx is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 08:00   #8
Bizzy

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Scuzati inactivitatea, nu am fost acasa. Azi ma duc sa o ridic, le-am spus sa-mi lase pistoanele cum sunt ca sa le pot verifica si la alt service. Ei au zis ca mi-au scos tremuratu' de la motor, si masina ar fi 100% in regula exceptand pistoanele ! Numai suport asteptarea de 3 sapt numai pe bara stau.
Bizzy is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 01:17   #9
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Sunt VARZA oamenii sau nu ai inteles tu ce au balmajit acolo...spune-le sa se dea cu capu' fiecare de cate 12 ori de baia de ulei,apoi de capacul tachetilor,tot de cate 12 ori fiecare,tinand o batista la nas.Loviturile cu capul,trebuie sa aiba intensitate egala si cadere perpendiculara pe suprafata...dupa asta sa se intinda in service pe spate si sa incerce sa urineze pana la plafonul halei..daca reuseste vreunul,te rog sa-l aplauzi cu frenezie.....s-a umplut tara de imbecili si hoti...da',pardon,astia nici hoti nu sunt...sunt niste sarmani inapoiati mintali si atat...niste hoti,ar fi gasit minciuna mai credibila care sa le dea timpul necesar pentru a-ti fura toate piesele marunte pentru care au reusit sa gasesca clienti in acest interval...de ex pompa de benzina, supape,sonde,planetare,etc,etc...
Un R32 cu compresie 9, nicicand nu vei simti tu la mers urban chiar si stil sportiv ca "nu trage" ..... 9 e compresie ok.Si inainte sa "nu traga" iti va papa ulei cam mult, in final va da gaze pe la joja,etc...
Probabil ai avut o problema pe circuitul de alimentare..poate pompa,poate altceva,inclusiv vreo teava aplatizata sau valva defecta.Verifica cu mana ta ,sau VINDE masina cuiva care se poate ocupa de ea fara sa o duca la saltimbanci ca aia la care ai dus-o tu ! Daca vrei mecanic ce stie sa mai faca si altceva in afara de a percepe taxa de verificare ,anunta-ma...si oricum,gasesti destui pe forumul asta
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 09:04   #10
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Sunt VARZA oamenii sau nu ai inteles tu ce au balmajit acolo...spune-le sa se dea cu capu' fiecare de cate 12 ori de baia de ulei,apoi de capacul tachetilor,tot de cate 12 ori fiecare,tinand o batista la nas.Loviturile cu capul,trebuie sa aiba intensitate egala si cadere perpendiculara pe suprafata...dupa asta sa se intinda in service pe spate si sa incerce sa urineze pana la plafonul halei..daca reuseste vreunul,te rog sa-l aplauzi cu frenezie.....s-a umplut tara de imbecili si hoti...da',pardon,astia nici hoti nu sunt...sunt niste sarmani inapoiati mintali si atat...niste hoti,ar fi gasit minciuna mai credibila care sa le dea timpul necesar pentru a-ti fura toate piesele marunte pentru care au reusit sa gasesca clienti in acest interval...de ex pompa de benzina, supape,sonde,planetare,etc,etc...
Un R32 cu compresie 9, nicicand nu vei simti tu la mers urban chiar si stil sportiv ca "nu trage" ..... 9 e compresie ok.Si inainte sa "nu traga" iti va papa ulei cam mult, in final va da gaze pe la joja,etc...
Probabil ai avut o problema pe circuitul de alimentare..poate pompa,poate altceva,inclusiv vreo teava aplatizata sau valva defecta.Verifica cu mana ta ,sau VINDE masina cuiva care se poate ocupa de ea fara sa o duca la saltimbanci ca aia la care ai dus-o tu ! Daca vrei mecanic ce stie sa mai faca si altceva in afara de a percepe taxa de verificare ,anunta-ma...si oricum,gasesti destui pe forumul asta

super tare
si extrem de corect si bine spus.
@pasbogdan : idem.
daca vrei vin cu tine sa ridici masina si sa le pun cateva intrebari la mecanici ca sa pot sa ii putintel asha .
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 09:53   #11
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Golf 4 presiune pistoane scazuta

la cit cox o fi mancat bietul motor(mai ales prin oras ) se poate sa se fi ,,prajit'' si niste supape si de aia le da si valoare scazuta la compresie,probabil si diferita la unul 9 la altul 12,de aici si tremurat si intrerupt
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -