Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-07, 18:36   #31
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Quote:
Originally Posted by gotti View Post
Hmm, e mult spus generatia veche si generatia noua. Asta nou nu este decat un face-lift banal. S-au schimbat farurile, stopurile si lumina din bord + cateva butoane in interior. Atat.
Deci asta este doar un face-lift. Nu este o schimbare totala cum a fost in cazul celul cu 4 faruri (pana in 2001). Referitor la motoare. N-am ce sa zic. Eu consider ca sunt mai mult decat suficiente. "Pilotii" care nu sunt multumiti sa se duca sa-si faca tuniguri si alte modificari. Pentru mine 143 de cai sunt suficienti. La ei se mai adauga si cuplul are este bun. Referiror la colegul care spunea mai sus ca cu modelul de 1,6 cc te face si un Logan .............no comment. De fapt let's comment. Caii sunt la fel: 105 coupe-ul, 106 loganul (atentie de 1,6 16v). Greutatea este in favoarea coupe-ului. La fel si cuplul motor. Deci pot sa bag mana-n foc ca Hyundai-ul ii da rusine
Fiind posesor de Coupe ar trebuii sa stii ca masina ta e cu mult mai grea ca si un Logan-ul. Logan 16v are 1100 kg pe cand Coupe-ul are de la 1400 in sus (am gasit undeva pe net chiar 1700 dar cred ca e exagerat, poate ne spui tu din talon). Asa ca te poti astepta sa fie umilit de un Logan. Este pe YouTube un film cu un 16v(modificat) vs Hyundai Coupe 143 de cai, sa vezi acolo rezultat surprinzator...

Eu nu vad ce rost are un design mai sportiv care sa atraga o persoana tanara , dinamica dar sa aiba un motor incredibil de puturos. Iar motorul acela V6, sincer dupa ce l-au introdus, pe langa ca e unul dintre cele mai slabe motoare V6, nu vad ce rost are sa platesti 2500 de euro extra. Cei 20 de cai in plus ii poti obtine relativ usor printr-un banal chip la un cost de 10 ori mai putin si sa ramai cu un consum evident mai mic. Cine stie poate arate mai "bine" masina daca are pe spate emblema "V6"

Iar referitor la ambreiajul cazut la 40.000 km... tie ti se pare normal ? Din cate stiu eu cei de la Hyundai erau unii dintre promotorii garantiilor de 5-7 ani.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 03:45   #32
ROSSI 46

Stage 5
 
ROSSI 46's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 402
Default Re: Hyundai Coupe SIII

la coupe unde e taxat de putere e ajutat de aerodinamica shi de cutia buna...nu e clar mashina spor sau ptr cox e o mashina care arata doar sport shi atat, nu e de fuga ...iar cine a considerato mashina de cox a prajit ambreiajul la 5000 iar cine a facut km la consum la prajit la 40.000... hyundaiul atsa e un fel de travestit e oaia cu blana de lup...
ROSSI 46 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 04:00   #33
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Fiind posesor de Coupe ar trebuii sa stii ca masina ta e cu mult mai grea ca si un Logan-ul. Logan 16v are 1100 kg pe cand Coupe-ul are de la 1400 in sus (am gasit undeva pe net chiar 1700 dar cred ca e exagerat, poate ne spui tu din talon). Asa ca te poti astepta sa fie umilit de un Logan. Este pe YouTube un film cu un 16v(modificat) vs Hyundai Coupe 143 de cai, sa vezi acolo rezultat surprinzator...

Eu nu vad ce rost are un design mai sportiv care sa atraga o persoana tanara , dinamica dar sa aiba un motor incredibil de puturos. Iar motorul acela V6, sincer dupa ce l-au introdus, pe langa ca e unul dintre cele mai slabe motoare V6, nu vad ce rost are sa platesti 2500 de euro extra. Cei 20 de cai in plus ii poti obtine relativ usor printr-un banal chip la un cost de 10 ori mai putin si sa ramai cu un consum evident mai mic. Cine stie poate arate mai "bine" masina daca are pe spate emblema "V6"

Iar referitor la ambreiajul cazut la 40.000 km... tie ti se pare normal ? Din cate stiu eu cei de la Hyundai erau unii dintre promotorii garantiilor de 5-7 ani.





Coupe-ul de 2.0 are 1320 kg. Ala de 1.6 are 1260. Sunt deci 60 de kg diferenta intre ele. Intre Loganul de 1.6 si Coupe-ul de 1.6 sunt 160 kg. Foarte usor de recuperat cum zicea un coleg mai sus din forma aerodinamica, cutia mult mai buna si cuplu. Referitor la filmuletul de pe youtube......nu inteleg comparatia ta. Sunt convins ca un Logan de 1,6 (modificat, cum ai spus tu) poate sa "faca" si un TT. Poate il dusese la 200 cp. De fapt un logan de 200 cp face practic toate modelele ale tuturor marcilor de renume care au mai putini cai. Exemplu: Mercedes C180, VW Passat, Audi A4 , BMW 320. Ce inseamna asta, ca DACIA Logan e mai buna? Haide sa comparam modelele de baza, fara modificari. Cine e mandru de loganul lui sa-l compare asa cum e, nu cu faze de genul:" daca-i pun motor de Porsche pui pariu ca te fac, bai fraiere cu Coupe?" Daca am ajuns sa comparam Hyundai Coupe cu DACIA Logan, deja derapam de mult.
Cat despre ambreiaj, nu mi se pare normal de loc sa cada la 40.000 km dar cam asta e buba lor. Ambreiajul este subdimensionat pentru cutie. Nu sunt de acord nici cu ce a zis colegul de mai sus. Practic daca ne luam dupa el exista doar doua feluri de condus: 1) la rupere si 2) la consum. Eu n-am mers nici la rupere si nici cu ochiul pe ceasul cu consumul. Am mers linistit si normal cat sa ma bucur de masina.
Ca o concluzie, Hyundai Coupe inseamna o masina foarte frumoasa, (poate cea mai frumoasa din clasa ei. Eu cred ca forma este mult mai reusita chiar decat Audi TT, care este mult prea gandac), cu un motor exact ce-ti trebuie ca sa te feresti de ipocrizia si harfele celor care dupa o viatza de suflat in jiglerele berlinei si-au luat Logan si se cred proprietari de avion si niste dotari de top (cam tot ce exista pe piatza). Intr-un cuvant o masina foarte echilibrata la raportul sportivitate confort

Last edited by gotti; 03-06-07 at 04:03.
gotti is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 04:11   #34
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Si inca ceva. Vorbeam aici despre Logan 1,6 16v (105 cp) versus Hyundai Coupe 1,6 (105 cp). Dar acum am mai citit odata postul tau si vad ca ai scris ca avand in vedere greutatea de 1320 kg a coupe-ului eu ar trebui sa ma astept ca un Logan sa ma faca. Cred ca vroiai sa spui ca daca as avea Coupe de 1,6 ma face un Logan de 1,6. Nu cred ca te refereai la Coupe-ul de 2.0
Vezi ca tot pe youtube mai este un filmulet u un VW broscuta (total modificata, cu motor de avion) de prin 1970 care face un avion cu reactie. Tare nu? Broscuta e cea mai tare masina
gotti is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 10:44   #35
ROSSI 46

Stage 5
 
ROSSI 46's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 402
Default Re: Hyundai Coupe SIII

gotti ai dreptate in majoritatea lucrurilor pe care le spui...hyundaiul este o mashina care itzi ofera dotari shi aspect peste banii pe care ii dai, dar shi calitate cam tot in banii aia...coupeul este o mashina extraordinara, arata intr-un mare fel, iar dak al tau e rosu sunt sigur k poate ai auzit vorbe gen: '' wow, uite ferrari''...ptr k mashina asta poate trece drept una super sport cu adevarate capacitatzi sportivede invidiat...dar nu e deloc asa...ma repet e un termen cam dur dar e cam k un travestit mashina asta...mashinutza asta dpdv al stylingului shi potentzialului de tuning exterior shi interior are un potentzial uriash, pacat k nu se regaseshte asta shi sub capota acest potentzial

imi pare rau f mult de mashina asta ptr k imi pace atat de mult dar sufera din lipsa asta de sportivitate pura...ma uit in curtea vecinilor de la toyota shi cand vad celica cat este de minunata park ai dori shi pe hyundaiul tau ce are aia pe sub haine...e mare pacat k nu investesc cei de la hyundai la capitolul asta k ar face treaba buna cu un coupe macar de vreo 200bhp shi dak ar mai avea shi tractiune spate ar fi criminal
ROSSI 46 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 00:42   #36
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Uite aici filmul cu Hyundai-ul 2.0 143 de cai si Loganul cu urmatoarele modificari.
Quote:
Originally Posted by mike20 View Post
nu e stock...e 1.6mpi cu filtru,evacuare,cip si axe schimbate...si parca mai avea cate ceva
https://www.youtube.com/watch?v=o7Z6u...elated&search=
A mentionat foarte bine Rossi , Toyota Celica e de 10 ori peste Hyundai Coupe, nici macar la aspect nu o poate depasi..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 00:43   #37
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Cool Re: Hyundai Coupe SIII

Si tu ai putina dreptate cand vorbesti de motoare. Eu unul sunt multumit de motorul meu de 2.0. Am facut cu el vraiste un prieten cu mercedes c180 Kompressor 150 cp si un passat 2.0 tdi 143 cp al altui prieten. Deci eu sunt multumit. Cine nu este poate sa "magareasca" un pic motorul si sa-l duca la 200 cp. Si toata lumea este multumita. Eu merg normal cu masina. Nu fac intreceri. Cu astia doi "m-am dat" ca m-au provocat ei. Cred ca din invidie. Dar nu-mi convine deloc sa aud afirmatii gen:" te face un logan de 1,6" . Realismul a disparut de mult in gandirea unor asemenea oameni. De fapt observ ca gandirea Logan-istilor nu cunoate limite. Cred ca este entuziasmul prea mare in cazul lor

Si da. Al meu e rosu
gotti is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 00:46   #38
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Quote:
Originally Posted by gotti View Post
Si tu ai putina dreptate cand vorbesti de motoare. Eu unul sunt multumit de motorul meu de 2.0. Am facut cu el vraiste un prieten cu mercedes c180 Kompressor 150 cp si un passat 2.0 tdi 143 cp al altui prieten. Deci eu sunt multumit. Cine nu este poate sa "magareasca" un pic motorul si sa-l duca la 200 cp. Si toata lumea este multumita. Eu merg normal cu masina. Nu fac intreceri. Cu astia doi "m-am dat" ca m-au provocat ei. Cred ca din invidie. Dar nu-mi convine deloc sa aud afirmatii gen:" te face un logan de 1,6" . Realismul a disparut de mult in gandirea unor asemenea oameni. De fapt observ ca gandirea Logan-istilor nu cunoate limite. Cred ca este entuziasmul prea mare in cazul lor
Probabil tipul cu Mercedesul nu stia sa conduca. Eu am tot un amarat de C220 cdi fix 143 de cai si zilele astea vroiam sa incerc un Coupe 2.0 de 143 de cai. O sa iti spun rezultatul dupa ce resesc acest lucru.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 00:53   #39
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Re: Hyundai Coupe SIII

poate nici ala al tau cu Coupe-ul nu stie a conduca
gotti is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 01:01   #40
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Mi se pare frumos si cu 7000 de euro, la un 2.0 il duci in 200-210..intradevar nu se compara cu Celica, dar si pretul de cam cu 6000-7000 de euro mai ieftin
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 02:23   #41
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

De-al Casei




Join Date: Jul 2005
Oras: Cluj-Napoca
Age: 18
Posts: 1,558
My Photos: (0)
Member of:
[ Virtual Tuning]
Re: Hyundai Coupe SIII

--------------------------------------------------------------------------------

Quote:
Originally Posted by FIGHET
Frumos Lam Vazut Pe Starda Dar Totusi Slabute Motorizari

? ) esti constient ca inca nu a aparut nu? ) ceea ce ai vazut tu e foasta "noua generati de Coupe"



DACA CITEAI MAI BINE LOCUL MEU DE UNDE POSTEZ NU AI MAI FI VB AIREA FARA SA TE AFLI IN TREABA , AM VAZUT PINA ACUM MAI MULT DE 20 FARA SA MA SINCIJESC PREA MULT
ASA CA INAINTE DE A VB UITATE IN JUR..
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 20:00   #42
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Uite aici filmul cu Hyundai-ul 2.0 143 de cai si Loganul cu urmatoarele modificari.


A mentionat foarte bine Rossi , Toyota Celica e de 10 ori peste Hyundai Coupe, nici macar la aspect nu o poate depasi..




E chestie de gusturi dar parerea mea este ca la design, Coupe-ul este 11 clase peste Celica. Cum spunea cineva in alt post: Celica are o fata interesanta si un spate de compacta asiatica ieftina. Nu este deloc echilibrata. Fata foarte rotunjita este completata de un spate foarte patratos. Masina asta parca este facuta din doua masini total diferite si lipite aiurea intre ele. In schimb Coupe-ul este foarte echilibrat si foarte agresiv la design. Si apropos: ce e cu jantele alea de 16" la Celica??????????? Pai cu jante de 16" sunt dotate mai toate berlinele din fabrica. Singurul avantaj al Celicai este faptul ca are aceeasi putere la o capacitate cilindrica mai mica (2.0 si 143 cp la Coupe si 1.8 si 145 cp la Celica). In rest, cum zic copiii: Coupe Rulz
gotti is offline   Reply With Quote
Old 04-06-07, 20:07   #43
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Uite aici filmul cu Hyundai-ul 2.0 143 de cai si Loganul cu urmatoarele modificari.


A mentionat foarte bine Rossi , Toyota Celica e de 10 ori peste Hyundai Coupe, nici macar la aspect nu o poate depasi..




PS pt. wtcvisctm: ti-am mai spus ca, comparatiile intre Coupe si Logan au depasit de mult sfera penibilului. Tu-mi compari aici Hyundai Coupe 2. 143 cp cu Dacia Logan 1,6 16v 105 cp cu 11 milioane de modificari. Adica din Loganul ala probabil ca a ramas doar caroseria (groaznica intre noi fie vorba). Nu-mi plac comparatiile astea: Hyundai Coupe standard versus caruta cu motor de racheta si castiga caruta. De ce nu compari Loganul ala al tau preparat cu un Coupe la fel de preparat? Judeca si tu cu aceeasi unitate de masura
gotti is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 00:51   #44
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

Quote:
Originally Posted by gotti View Post
PS pt. wtcvisctm: ti-am mai spus ca, comparatiile intre Coupe si Logan au depasit de mult sfera penibilului. Tu-mi compari aici Hyundai Coupe 2. 143 cp cu Dacia Logan 1,6 16v 105 cp cu 11 milioane de modificari. Adica din Loganul ala probabil ca a ramas doar caroseria (groaznica intre noi fie vorba). Nu-mi plac comparatiile astea: Hyundai Coupe standard versus caruta cu motor de racheta si castiga caruta. De ce nu compari Loganul ala al tau preparat cu un Coupe la fel de preparat? Judeca si tu cu aceeasi unitate de masura
Ok ok .. ai o oarecare dreptate dar numai intr-o anumita masura. Cele "11 mil de modificari" ii ofera zic eu maxim 130cp.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 12:05   #45
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Hyundai Coupe SIII

mie imi place chiar daca are motorizari mici e mult m`ai frumos decat un logan si eu zic sa nu comparam loganu cu asta va rog frumos
Patrulei is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -