Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-10, 11:06   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Iata prima fotografie cu noua generatie a bavarezului BMW Seria 6 Cabrio! Surprins in timpul unei sedinte foto, modelul din Munchen va debuta la Detroit Auto Show 2011 atat in versiunea coupe, cat si in varianta cabrio.

Prezent sub forma de concept la Paris Motor Show, noul BMW Seria 6 va fi lansat pe piata la mijlocul anului viitor. Gama de motorizari va include motoare in sase si opt cilindri, ultima generatie a modelului bavarez urmand a veni la pachet cu puteri cuprinse intre 306 si 407 cai putere. Transmisia automata cu opt trepte nu va lipsi din meniu, sistemul de tractiune integrala xDrive fiind disponibil optional.

Noul BMW Seria 6 va debuta anul viitor, o versiune de performanta M urmand a sosi la scurt timp dupa. Din 2012, o varianta cu patru usi se va alatura concurentei dintre Audi A7 si Mercedes CLS.



__________________

Last edited by boy_wonder; 14-10-10 at 11:09.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 13:21   #2
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

HOT: Noul BMW Seria 6 Convertible saluta publicul iubitor de modele cabrio!

Poate este de la vremea de afara, putin mohorata, poate este de la cafeaua ce tocmai am varsat-o pe pantaloni, poate este din cauza mirosului de weekend. Sau, cel mai probabil, noul BMW Seria 6 Convertible chiar arata mai bine ca niciodata! Tind sa merg pe ultima varianta. Tu?



Da, cei de la BMW au dezvaluit astazi primele detalii si fotografii cu noul Seria 6 Convertible. Da, modelul bavarez a renuntat la aproape orice legatura cu vechea generatie si pare mai elegant si mai impunator ca niciodata. Si inca o data da, noul BMW Seria 6 Convertible fura din liniile de care se bucura si prototipurile BMW 6 Series Coupe Concept, respectiv Concept Gran Coupe, care se si pregateste sa intre in productie. Dar am putea trece mai usor peste design, tinand cont ca avem la dispozitie nici mai mult, nici mai putin de 100 de fotografii pentru a-l analiza pana la lasarea noptii si chiar mai departe de atat.





Mai important insa, este ceea ce se va ascunde sub capota atent sculptata a cabrioletului bavarez. Atunci cand va fi lansat, noul BMW Seria 6 Convertible se va bucura de prezenta a doua motorizari magnifice. Varianta 640i reprezinta echilibrul perfect cu al sau motor supraalimentat in sase cilindri, cu o capacitate de 3.0 litri, laudandu-se cu urmatoarele cifre: 320 CP la 5.800 rpm, 450 Nm intre 1.300 si 4.500 rpm, 0 - 100 km/h in 5.7 secunde, viteza maxima limitata la 250 km/h si un consum de carburant de 7.9 litri la 100 km. Cei care insa vor mai mult de atat, versiunea 650i soseste la pachet cu familiarul V8 twin-turbo de 4.4 litri, ce dezvolta 407 CP intre 5.500 - 6.400 rpm si 600 Nm intre 1.750 - 4.500 rpm. Performantele? Acceleratia de la 0 la 100 km/h se realizeaza in doar 5.0 secunde, viteza maxima fiind limitata la 250 km/h! BMW Seria 6 Convertible va fi oferit in standard cu o transmisie automata in opt trepte, zvonurile indicand si prezenta unei cutii manuale in sase trepte pe diferite piete.





In ceea ce priveste dimensiunile sale, noul model este cu 74 mm mai lung, 39 mm mai lat si cu 9 mm mai putin inalt fata de predecesorul sau. Pe scurt, asta se traduce in mai mult spatiu atat pentru pasageri, cat si pentru bagaje, capacitatea portbagajului urcand pana la 350 litri atunci cand masina este acoperita. Si, ca tot veni vorba, noul BMW Seria 6 Convertible se lauda cu un soft top ce completeaza procesul de deschidere in doar 19 secunde, in timp ce procesul de inchidere are nevoie de aproximativ 24 secunde.



Asadar, acestea fiind spuse, cuvintele precum "impresionant", "irezistibil", "impunator" sunt gata sa insoteasca un model convertible de la BMW intr-o doza mai mare ca niciodata.


Noul BMW Seria 6 Convertible in detaliu
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 13:29   #3
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Superba !
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-10, 13:57   #4
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

foarte frumoasa atat la exterior cat si interior. Volanul pare sa aiba un design mai ciudat dar cred ca se va rezolva problema cu pachetul M.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 07:20   #5
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

raman la parerea mea ca exterior e cam ozn dar interiorul e frumos
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 12:32   #6
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Merita un design mai agresiv...
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 22:11   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Nu neaparat superba, dar clar eleganta.

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Merita un design mai agresiv...
Nu stiu ce sa zic, dupa parerea mea unei decapotabile mari ii sta bine asa, cu un design axat pe eleganta; mai bine lasa seria 3 cabrio sa fie agresiva...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:08   #8
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Asta e noul seria 6 cabrio sau noul seria 7 cabrio ?? Deci partea frontala e aproape identica. Si daca am inteles eu bine e construita pe fix aceeasi platforma ca seria 7 (la fel ca seria 5, de altfel). Lucru care se reflecta desigur si in greutatea masinii: 1915 kg pentru 640i, 2015 kg pentru 650i (Unladen weight (EU) in kg: the figure quoted includes a 90 per cent tank filling, 68 kg for the driver and 7 kg for luggage). Daca si asta mai e masina sport..

Last edited by C63 AMG; 29-11-10 at 20:28.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:27   #9
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Asta e noul seria 6 sau noul seria 7 cabrio ?? Deci partea frontala e aproape identica. Si daca am inteles eu bine e construita pe fix aceeasi platforma (la fel ca seria 5, de altfel). Lucru care se reflecta desigur si in greutatea masinii: 1915 kg pentru 640i, 2015 kg pentru 650i (Unladen weight (EU) in kg: the figure quoted includes a 90 per cent tank filling, 68 kg for the driver and 7 kg for luggage). Daca si asta mai e masina sport..
se vrea un gt. nu o masina ultra light, cu 0-100 in 2 miimi de secunda si etc. oricum...se putea mai bine. dezamagit
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:42   #10
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
se vrea un gt. nu o masina ultra light, cu 0-100 in 2 miimi de secunda si etc. oricum...se putea mai bine. dezamagit
Bun si daca se vrea un GT automat trebuie sa cantareasca peste 2 tone ? N-a spus nimeni sa fie "ultra-light", dar totusi, macar 1800 de kg acolo, ar fi trebuit sa aiba. Deci masina asta in loc sa fie mai usoara e mai grea cu 100 de kg fata de precedenta, care avea 1915 de kg in varianta V8 cabrio. Acum asta cu L6 are 1915, deci ceva e clar in neregula cu directia in care se indreapta cei de la bmw. Pai in ritmul asta peste 2-3 generatii o sa ajunga sa cantareasca cat o cisterna. Sau ma rog, cat un Bentley GayTourer
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:55   #11
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

nu te contrazic. dar eu ma refeream ca cei de la bmw nu cred ca doreau super performante, si automat o greutate mai scazuta.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:56   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Bun si daca se vrea un GT automat trebuie sa cantareasca peste 2 tone ? N-a spus nimeni sa fie "ultra-light", dar totusi, macar 1800 de kg acolo, ar fi trebuit sa aiba. Deci masina asta in loc sa fie mai usoara e mai grea cu 100 de kg fata de precedenta, care avea 1915 de kg in varianta V8 cabrio. Acum asta cu L6 are 1915, deci ceva e clar in neregula cu directia in care se indreapta cei de la bmw. Pai in ritmul asta peste 2-3 generatii o sa ajunga sa cantareasca cat o cisterna. Sau ma rog, cat un Bentley GayTourer
si SL-ul e fulg de nea?
sau Eklasse cabrio 220CDI?Masă proprie/masă utilă (kg) 1785/470 (1795/470)
In afara de A8 toate modelele se ingrasa..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 21:59   #13
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
si SL-ul e fulg de nea?
sau Eklasse cabrio 220CDI?Masă proprie/masă utilă (kg) 1785/470 (1795/470)
In afara de A8 toate modelele se ingrasa..
Si mercedes e bmw ? Mercedes e orientat de cand se stie pe lux si pe confort (cu exceptia catorva modele), bmw in schimb cica se vrea sportiv. La peste 2 tone, numai sportiv nu e.

Legat de SL, ai dreptate, nu e fulg de nea, asta pentru ca e bazat pe sasiu de S-class. De aia cantareste aproape 2 tone. Dar modelul care urmeaza sa apara in schimb va avea sasiu din aluminiu, la fel ca SLS. Si daca am inteles bine va folosi fibra de carbon din plin la caroserie. Se estimeaza ca va fi cu cel putin 200 de kg mai usor decat modelul actual. Deci uite ca se poate. Numai Bmw e mai fraier. Ei nici macar n-au fost in stare sa construiasca un supercar care sa rivalizeze cu R8-ul sau cu SLS-ul, iar M3-ul nici nu mai e liderul absolut in segment asa cum era pe vremuri, deci sunt cam varza in ultima vreme

Last edited by C63 AMG; 29-11-10 at 22:11.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 22:16   #14
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Si mercedes e bmw ? Mercedes e orientat de cand se stie pe lux si pe confort (cu exceptia catorva modele), bmw in schimb cica se vrea sportiv. La peste 2 tone, numai sportiv nu e.

Legat de SL, ai dreptate, nu e fulg de nea, asta pentru ca e bazat pe sasiu de S-class. De aia cantareste aproape 2 tone. Dar modelul care urmeaza sa apara in schimb va avea sasiu din aluminiu, la fel ca SLS. Si daca am inteles bine va folosi fibra de carbon din plin la caroserie. Estimez ca va fi cu cel putin 200 de kg mai usor decat modelul actual. Deci uite ca se poate. Numai Bmw e mai fraier. Ei nici macar n-au fost in stare sa construiasca un supercar care sa rivalizeze cu R8-ul sau cu SLS-ul, iar M3-ul nici nu mai e liderul absolut in segment asa cum era pe vremuri, deci sunt cam varza in ultima vreme.
CHiar nu vreau sa ne contrazicem dar ultima generatie seria 5 chiar e orientata spre confort...De la urmatoarea generatie X5 si Bmw va utiliza o platforma de aluminiu .In afara de R8GT celelalte versiuni sunt sub concurenta dar asta e trendul Audi sa umple toate clasele si nisele..Daca sunt asa varza de ce cei de la Mercedes vor colabora in viitor pentru mai multe componente comune?
BMW M3 Coupé Competition a castigat testul cu RS5 si Mercedes C 63 AMG Performance de 487 cp

Last edited by adrian78bmw; 29-11-10 at 22:21.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 01:54   #15
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul BMW Seria 6 Cabrio, surprins complet necamuflat!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
BMW M3 Coupé Competition a castigat testul cu RS5 si Mercedes C 63 AMG Performance de 487 cp
L-a castigat, da, dintr-un singur motiv, ca e mai rapid pe circuit (who cares, really ?!). Si asta pentru ca C63-ul nu era dotat cu LSD. Oricum, la capitolul "fun", respectiv "motor", C63 castiga detasat, asa drifturi mai rar am vazut Si in linie dreapta au zis si ei ca e cu juma' de secunda mai rapid pana la suta decat M3, deci pentru mine castigatorul e clar. Mi-a placut totusi ca nici nu au mai catadicsit sa faca o liniuta, sa se vada care e mai rapid, ca se facea prea de cacat bmw-ul si nu mai puteau sa-i dea locul 1

Last edited by C63 AMG; 30-11-10 at 02:01.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -