Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-09, 16:54   #211
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Quote:
Originally Posted by shu.lee View Post
nu stiu care-i explicatia da toti astia care spun ca-i naspa vorbesc aiurea, gen " frate, nu e asa agresiva ca sl-u". flacau, e o interpretare moderna a unei masini clasice, cum sa fie agresiva?! arata-mi tu o masina clasica agresiva !
Mai, pai daca e o interpretare moderna a unei masini clasice, atunci de ce nu i-au pus faruri din alea rotunde sau rotunjite, cum aveau masinile clasice ?? De ce i-au pus faruri de GTR, colturoase, in schimb ? Asta inseamna ca au vrut sa fie agresiva. Faza e ca nu prea le-a iesit. Deci din moment ce i-au pus faruri din alea, care in nici un caz nu aduc aminte de vreo masina clasica, puteau macar sa le faca in asa fel incat masina sa para mai "suparata", nu sa arate ca un iepuras speriat:

http://www.autoblog.com/gallery/2010...-sls-amg-0/#17

http://www.autoblog.com/gallery/2010...z-sls-amg-0/#6

http://www.autoblog.com/gallery/2010...-sls-amg-0/#21

Si pe langa iepurasul speriat, fata acestei masini imi mai aduce aminte de ceva:

http://sidowsky83.com/images/sidthesloth_iceage.jpg

Last edited by C63 AMG; 10-09-09 at 17:23.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 17:17   #212
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Nu e nicio interpretare moderna a unei masini clasice, e pur si simplu o masina cu forma si detalii de anii 90 pe care au trantit cateva elemente de la vechiul Gullwing care pica ca nuca in perete, atata tot...sunt zeci de masini moderne cu tenta classica si niciuna nu e asa urata cred...puteau sa-i faca si faruri colturoase, dar nu forma aia uzata moral si folosita la maxim de catre toate asiaticele...de ex. ce ziceti de asta? http://www.classicdriver.com/upload/...r/small172.jpg
__________________
ROCK HARD RIDE FREE
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 17:28   #213
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Asa e, de exemplu in poza asta daca faci abstractie de emblema zici ca te uiti la nissan gullwing, nu la mercedes gullwing...sau in asta:

http://www.autoblog.com/gallery/2010...-sls-amg-0/#26

sau asta: https://forum.4tuning.ro/attachment.p...8&d=1252498417 (apropo, poza asta deja e HORROR, nu inteleg ce-a fost in capul lor s-o includa in press-realease )

Totusi, in alte poze luate din alte unghiuri farurile respective arata bine, de aia am spus la inceput ca se potrivesc cu designul masinii...intre timp am vazut si pozele de mai sus si mi-am schimbat parerea.

Last edited by C63 AMG; 10-09-09 at 17:44.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 17:29   #214
silika

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 16
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Joaca intr-o liga a lui e-adevarat...dar nu e nici pe departe atat de reusit pe cat putea sa fie. Asta dpdv al designului ca in rest am inteles ca e destul de reusit

"Eu unul nu inghit de fel sl-ul, poate mai putin ala tunat de brabus, cu aripile alea evazate, dar in rest, la design e apa de ploaie..."

Ma refeream la Sl 63 AMG, nu la Sl-ul facelift normal, care nici mie nu-mi place...apropo, ai vazut vreunul din asta in realitate ?
SL normal am vazut, amg doar in poze. Si dc nu ma insel, doar 65 amg are aripile alea evazate, si acel bad boy look, care o face o masina speciala, la un pret si mai special Paremise ca e mai scump ca SLS de aici.

Poanta cu Sid mi-a placut , daca avea faruri rotunde retrostile erau deja gemeni. In fine, eu sper sa am norocul sa vad live masina asta sa-mi fac o parere clara, dar eu cred ca imbina cu succes vechiul stil cu noul trend din industria auto si cu siguranta duce mai departe legenda
silika is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 17:49   #215
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Quote:
Originally Posted by silika View Post
SL normal am vazut, amg doar in poze. Si dc nu ma insel, doar 65 amg are aripile alea evazate, si acel bad boy look, care o face o masina speciala, la un pret si mai special Paremise ca e mai scump ca SLS de aici.
Te inseli. Singura diferenta la nivel estetic intre 65 si 63 e ca 63-ul are "buza" vopsita in negru pe cand 65-ul o are in aceeasi culoare cu cea a masinii. Nu cred ca mai e nevoie sa spun care arata mai agresiv:

http://www.zcars.com.au/images/2009-...sl-65-amg1.jpg

Iar pe negru, masina asta e pur si simplu dementiala:

http://www.egmcartech.com/wp-content...g_image004.jpg


Quote:
Poanta cu Sid mi-a placut , daca avea faruri rotunde retrostile erau deja gemeni.
Dap, asa sunt doar frati...
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 18:54   #216
rider2009

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 96
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

vis curat masina asta cred ca daca as avea bani pt ea cand as cumparao as face infarc de bucurie
rider2009 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:16   #217
shu.lee

Stage 5
 
shu.lee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 574
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

deci asta e gtr ul si asta e sls ul

eu nu vad nici un far de gtr pe sls...

Last edited by shu.lee; 10-09-09 at 19:31.
shu.lee is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:39   #218
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Si spatele.
Desenele is facute ca idee, nu ca demonstratie, daca sunt strambe si in alte feluri nu imi ziceti, ca stiu, e vina mainii nu a mea:P

Daca stie cineva in cat timp se invata design auto in 3d sa-mi lase un PM va rog.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lastscan.jpg
Views:	63
Size:	168.3 KB
ID:	1078805   Click image for larger version

Name:	lastscan2.jpg
Views:	66
Size:	167.3 KB
ID:	1078806  
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:46   #219
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

desenele is frumoase poate ajungi sa concepi urmatorul sls
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 20:39   #220
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
a fost shu.lee, purtator de cuvant Mercedes, va multumim!
Dude, e urata, urata, urata, URATA, extrem de urata! Ok? Arata ca o rabla din anii 80-90, nu ca o combinatie de anii 50 cu design actual...toate elementele pe ea sunt penibile...Gullwingul vechi era ceva deosebit la vremea lui, si inca e de 1000 de ori mai frumos si acum decat hidosenia asta.
nu poti spune ca e urata!poate putin spatele!oricum in ziua de azi e mai originala decat orice "rahat" de pe strazi!si asta e de apreciat!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 21:13   #221
exx24

Stage 2
 
exx24's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 73
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

uau.. sls in aceeasi propozitie cu "urat".. chiar nu vad cum ai putea spune asta.. dar pana la urma e vorba de gusturi.. asa cum z4 unora li se pare genial.. altora li se pare hidos.. sa incercam totusi atunci cand ne exprimam, sa ne dam cu parerea nu cu paru'..
eu o vad ca pe o masina clasica.. de colectie.. nu neaparat cu cele mai bune performante dar nici cu unele rusinoase, ba dimpotriva.. un design mai ciudatel (poate ca asta ma si atrage la ea), o idee un pic mai altfel.. si tind sa cred ca nu da bine in poze.. in realitate e capodopera..
__________________
Life be my song
exx24 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 21:30   #222
Geo_DXG

Stage 4
 
Geo_DXG's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 252
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

grila aia fata ma innebuneste....imi place la nebunie masina si sincer daca as avea bani in mom asta nu as cauta nimic altceva decat, cum sa fac sa-mi iau una d'asta
__________________
Leave the world behind you, because THE WORLD IS MINE

Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up
ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine
Geo_DXG is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 00:55   #223
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

my new dream car!
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 12:00   #224
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

cine zice ca masina asta ii urata ? ca noul e-classe e mai bun....mai bine formele astea cu traditie decat globurile astea de discoteca ce le fac acuma !
Asta trebe sa urmareasca mercedes..pastrare a traditiei . Pt. mine e pentru prima data de multi ani cand vad un mercedes ce imi inspira calitate si aer nobil .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 13:07   #225
Limba14

Stage 4
 
Limba14's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 247
Default Re: Mercedes-Benz SLS AMG - Noul 'Gullwing' de la Mercedes-Benz

superb acest model.
felicitari mercedes pentru faptul ca au incercat sa "reincarneze" o legenda...
PS: as vrea sa aud live acest motor senzational.
Limba14 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -